Okunma

Sürücüsüz Otobüsler Seferlerine Başlıyor


14 Mayıs 2016 Cumartesi 11:30
Sürücüsüz Otobüsler Seferlerine Başlıyor

Sürücüsüz otomobil teknolojileri konusunda öncü ülkelerden biri olan İngiltere, Londra’nın sokaklarında Google’ın sürücüsüz otomobillerinin test aşamasına ev sahipliği yaparken, Mercedes Benz ile sürücüsüz tır çözümleri konusunda anlaşmaya varmıştı.

İngiltere şimdiki süreçte daha önce açıkladığı, 2016 yılı içerisinde kullanıma sunmayı amaçladığı sürücüsüz otobüs kapsülleri hizmete giriyor.

16-05/13/xxl_pod2-970-80-1463146378.jpg

Sürücüsüz Otobüsler Yollara İniyor

İngiltere Ulaştırma Araştırma Laboratuvarı(TRL), GATEway adını taşıyan projenin kaydını gün itibariyle açtı. Bu demek oluyor ki, sürücüsüz otobüs kapsülleri  en kısa zamanda devreye girecek.

GATEway Projesinin Direktörü Nick Reed konuyla ilgili yaptığı açıklamada, sürücüsüz araç taşımacılığının muhtemelen at arabasının bulunuşundan sonraki otomotiv endüstrideki en büyük gelişmenin olduğunu kaydetti.

Her vatandaşın gönül rahatlığıyla söz konusu araçlara binebileceğini ifade eden Reed, GATEway araçlarının yolculara yolculukları sırasında tam güvence sunduğunu dile getirdi.

Westfield Sportscars, Oxbotica gibi şirketlerden getirilen uzmanlardan oluşan ekip ile geliştirilen Ultra Pod adlı kapsüller, 6 kişilik yolcu kapasitesine sahip olacak ve en fazla 40km/s hıza ulaşabilecek.

:: İstanbul ve Türkiye genelinde benzer bir projenin uygulanabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Sürücüsüz Otobüsler Seferlerine Başlıyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Tir icin ne zaman?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Umarım İstanbul'a da gelir. Şoför devri bitti artık.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Tr için bi Beş On yıl var belki ama o sürede dahada gelişeceğine inanıyorum ki 6 kişilik araç Tr için oldukça küçük. Metro yolcu sayısını geçince o zaman getiririz bizde inş.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sürücüsüz olunca bize ne yararı var?

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Tr ne zaman var

 6. SDN Okuru dedi ki:

  böyle giderse kimse araba almaz. herkes sürücüsüz taksi kullanır

 7. SDN Okuru dedi ki:

  istanbulda güzergahında boş yakaladılar mı ……

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bağcılarda olsa kaçırırlar bunu

 9. SDN Okuru dedi ki:

  AKP Seçmenini bilgisiz göstermek için burada saçma yorum yapan insanları öldüresim geliyo.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İyi inşallah istanbuldada görürüz

 11. SDN Okuru dedi ki:

  İstanbulda yıllardır var hahayyt çatlasın avrupa size yeni mi geldi ahaha Uzun adam gibi lideriniz olmadı olmayacak bunu böyle bilin hadi yallah

" Sürücüsüz Otobüsler Seferlerine Başlıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Otobüsler Seferlerine Başlıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Otobüsler Seferlerine Başlıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "