Okunma

Sürücüsüz Otomobiller Ne Durumda?


10 Nisan 2016 Pazar 19:00
Sürücüsüz Otomobiller Ne Durumda?

Sürücüsüz otomobil teknolojileri, içerisinde bulunduğumuz “Elektronik Çağ, İnternet Çağı vb.” dönemin en büyük teknolojilerinden biri olarak gözüküyor.

Bir sürücü gerekmeksizin çalışabilecek, otomatik pilot olarak bilinen, sürücü kontrolü olmadan kullanıcıların otomobil deneyimi yaşayacağı çözümler merakla bekleniyor.

Birçok firma, bu konuyu odaklarına alarak sürücüsüz otomobil teknolojileri konusundaki çalışmalarını sürdürüyorlar.

Test aşamasında sokaklarda sürücüsüz otomobillere rastlandığı düşünülürse, teknolojinin insanlığa sunulmasının çok sürmeyeceğini söyleyebiliriz.

Peki firmaların çalışmaları ne durumda? Piyasadaki rekabette kim önde gözüküyor? Firmaların sürücüsüz otomobil çözümlerindeki durumlarını ele aldık.

Google, Tesla, Audi, Mercedes ve birçok diğer firma, otomotiv departmanlarında son derece kapsamlı bir çalışma yürütüyorlar.

Kimi sürücüsüz otomobilini yapım aşamasında bekletirken, kimi çözümünü sokaklarda görücüye çıkarmış durumda. Firmaların rekabeti daha da kızışacak.

Google

Sürücüsüz otomobil piyasasının önemli oyuncularından biri olan Google, bu konuda ilk girişimde bulunan firmalardan biri olarak öne çıkıyor.

Sürücüsüz otomobil teknolojileri kapsamında Ford Company ile işbirliğine giden firma, çalışmalarını Henry Ford’un torunlarıyla birlikte yürütüyor.

Ford’un otomobil konusundaki tecrübesi, Google’ın yazılım deneyiminin birleştiği noktada, ikili ilk sürücüsüz otomobillerini test aşamasına getirmiş durumdalar.

İngiltere ve ABD merkezli olmak üzere Google-Ford işbirliğindeki sürücüsüz otomobilleri görebiliyoruz. Hatta Google’ın sürücüsüz otomobili ilk kazasını dahi yaptı!

16-04/10/robocar-master675.jpg

Tesla

Elektrikli otomobiller konusunda son dönemin en verimli otomobillerini kullanıcılarına sunan Tesla, 2016 yılının ilk çeyreği itibariyle sürücüsüz otomobil teknolojileri çalışmalarında da bulunacağını duyurdu.

Tesla Model S ve Model X çözümlerine uyarlanacağı düşünülen sürücüsüz otomobiller ile ilgili henüz detaylı bir bilgi bulunmuyor.

Elektrikli otomobiller konusundaki deneyimi ve müşteri memnuniyeti göz önüne alınırsa Tesla’nın sürücüsüz otomobil teknolojileri rekabetinde üst sıraları zorlayabileceğini söyleyebiliriz.

16-04/10/tesla_driverless_car_concept.jpg

Audi

Alman otomobil devi, sürücüsüz otomobil teknolojilerinde tek başına yer almak istemeyen firmalardan biri olarak gözüküyor.

Almanya’nın önde gelen otomobil üreticileri Audi, Mercedes, BMW sürücüsüz otomobil çözümlerinde bir ortaklığa gitmeye hazırlanıyorlar.

Audi Yönetim Kurulu Başkanı Rupert Stadler, henüz resmi bir ortaklı olmasa da, üç firma arasındaki girişimi doğrulayarak kullanıcıların yakında bu ortaklığın meyvelerini göreceklerini ifade etti.

Otomobil sektöründe yıllardır üst sıralarda yer alan bu firmaların ortaklıkları sonucu ortaya çıkan geleceğin otomobilleri, şimdiden merak konusunu oluşturmuş durumda.

16-04/10/comparison-test-bmw-m6-gran-coupe-vs-audi-rs7-vs-mercedes-benz-cls63-amg-s-67865_1.jpg

Mercedes

BMW, Audi ile birlikte sürücüsüz otomobil ortaklığında bulunmaya hazırlanan Mercedes, çözümlerini yalnızca otomobille sınırlı tutmayacak gibi gözüküyor.

Kamyon, tır çözümlerinde piyasanın en etkin oyuncusu olan Mercedes, sürücüsüz tır üretme yoluna gitmeyi hedefliyor.

Birleşik Krallık Hükümeti ile ortak çalışılacak projede, Birleşik Krallık ülkeleri özel yollar yapacak, Mercedes sürücüsüz tırlar üretecek.

Birleşik Krallık Parlamentosu’nda onaylanan projenin gerçeğe dönüşmesi için net bir zaman verilmese de, Mercedes’in en iddialı olduğu dalda kullanıcıları çok fazla bekletmeyeceğini söyleyebiliriz.

16-04/10/maxresdefault-8.jpg

Tron: Legacy

Tron: Legacy bünyesinde Daniel Simon tarafından tasarlanan otomobil, tarihteki “ilk sürücüsüz yarış otomobili” sıfatına sahip olacak.

Roborace adlı otomobil, 186 mph hız ile sürülebilirken, aerodinamik parçaları bünyesinde barındıracak.

DRS, ayarlanabilir spoiler ve hızını arttırarak sollama çözümlerine sahip olacak Roborace’in Formula E 2016-2017 sezonunda yarışması bekleniyor.

Formula’nın elektrikli otomobillerin yarıştığı kategorisi olan Formula E’de izleyenler böylece gelecek sezon sürücüsüz otomobil görecekler.

16-04/10/la-roborace-toma-forma-con-disenador-bugatti-en-la-formula-e-video2-makinas.jpg

GateWay

Bu maddede sürücüsüz otomobil firmasının girişimi yerine İngiliz Hükümeti’nin girişimleri ile ortaya çıkacak bir projeden bahsediyoruz.

Londra’daki trafik sorununa alternatif bir çözüm üretme arayışında olan yetkililer, şehir içi toplu taşıma hatlarında teknolojiyi kullanmayı deneyecekler.

Proje kapsamında sürücüsüz otobüsler, shuttlelar ve hatta metrolar dahi Londra halkının kullanımında olacak.

Henüz Londra ile sınırlı olan çözümün, İstanbul’a sağlıklı bir şekilde uyarlanabileceğini düşünebilir miyiz?

16-04/10/gateway-surucusuz-arac.jpg

:: Sürücüsüz otomobil teknolojilerinin ülkemizde kullanılabileceğini düşünüyor musunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sürücüsüz Otomobiller Ne Durumda?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Hiçbir zaman sürücüsüz otomobiller yaygınlaşmayacak çünkü kimse para verip aldığı otomobili otomatik pilotun kontrolüne bırakıp çevreyi seyretmek ***** sürmek ister,onla beraber özgür olmak,keyif almak ister.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  her sene 1.5 milyon kişi trafik kazalarında ölmesin artık. sürücüsüz arabalar gelsin artık

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Ben tr de gideceğinizi sanmıyorum

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bilgi kirliliği var , mevcut tesla otomobilleri zaten bir güncelleme paketi ile sanıyorum 2 bin dolardı sürücüsüz çalisiyor zaten ki istanbulda bile test edilmişti , siz isterseniz sinyal vererek arabaya şerit değiştirtebiliyorsunuz konvalsiyonel olarak ilk gerçek otonom sürşü kullanıcısına sunan tesla olmuştur 2014 de

" Sürücüsüz Otomobiller Ne Durumda? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Otomobiller Ne Durumda? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Otomobiller Ne Durumda? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "