Okunma

İnsanlar Sürücüsüz Otomobillerden Umutlu


03 Nisan 2016 Pazar 10:00
İnsanlar Sürücüsüz Otomobillerden Umutlu

Otomobil teknolojileri kapsamında son dönemin teknolojisi olarak değerlendirilen sürücüsüz otomobil çözümleri; Google, Ford, Toyota, Mercedes gibi birkaç firma tarafından test aşamasında kullanılıyor.

Henüz çok yeni olmasından kaynaklı olarak sınırlı bilgiye sahip olduğumuz otomobillerin, halk tarafından nasıl karşılandığına dair bir çalışma yürütüldü.

Digital Trends’de yer alan araştırmada, Amerikan halkının henüz test aşamasında olan otomobillere bakış açısı ortaya konmuş durumda. Amerika, geleceğin otomobil teknolojilerinden umutlu gözüküyor.

2000 Amerikalı’nın katılımıyla gerçekleşen anket sonuçları şu şekilde;

-Ankete katılan her 10 kişiden 8’i sürücüsüz otomobiller konusunda heyecanlı olduklarını belirtiyor. Bu 8 kişiden 5’i çekinceleri olmasına rağmen teknolojiyi sabırsızlıkla bekliyor.

-Ankette yer alan deneklerden yüzde 35’i sürücüsüz otomobil teknolojilerinin piyasada yer alması gerektiğini ifade ederken, yüzde 41’lik bir dilim, bir sürücüsüz otomobile sahip olmak istiyor?

16-04/02/screen-shot-2016-04-01-at-3-46-53-pm-640x0.png

-Ankete katılan kadınların yüzde 30’luk kısmı sürücüsüz otomobile sahip olmak isterken, erkeklerde bu oran yüzde 50’ye çıkıyor. Erkeklerin yeni teknoloji konusunda biraz daha meraklı olduğunu söyleyebiliriz.

-Ankette yer alan erkek sürücülerin yüzde 26’sı sürücüsüz otomobillerin son derece tehlikeli olup, yaya olarak hayata devam etmeyi tercih edeceklerini belirtirken, her 5 kadından 1’i aynı düşünceye sahip.

-Hayvanlar söz konusu olduğunda benzer eğilimler görüldü. Erkeklerin yüzde 85’i sürücüsüz otomobillerle hayvanların hayatını riske edebileceklerini belirtirken, kadınların yüzde 73’ü bu görüşe katıldı.

-Ankete katılanların yaklaşık 4’te 3’ü, olası kaza halinde sürücüsüz otomobil firmasının hatalı olacağını düşündüklerini dile getirirken, yüzde 14’ü sürücüsüz otomobil sahibinin suçlu olacağını ifade ediyor.

16-04/02/04-ai-7-new-800x2052.jpg

Bu bağlamda insanlar yeni teknolojiye henüz bir çekingenlikle yaklaşırken, geleceğin çözümlerine umutlu ve heyecanlı bir şekilde bakıyorlar.

:: Peki siz sürücüsüz otomobli teknolojileri konusunda ne düşünüyorsunuz?

 
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “İnsanlar Sürücüsüz Otomobillerden Umutlu”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bu teknoloji ye güvenerek ehliyet almıyorum :d

 2. SDN Okuru dedi ki:

  mümkün değil sürücüsüz araç kaza yaptı sorumlusu kim olacak hasarı kim ödeyecek sürücü olmadığına göre ??? hiç bir üretici firma bu maliyeti karşılayamaz aracın sigortası ne kadara çıkar!!!

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Güzel olur olsun zaten…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Yaa bukadar tipsiz olmak zorundalar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  dünyada her sene 1.5 milyon kişi trafik kazalarında ölmeyecek çok şükür

 6. SDN Okuru dedi ki:

  ucuz sürücüsüz elektrikli taksiler sayesinde kimse araba almayacak artık

" İnsanlar Sürücüsüz Otomobillerden Umutlu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İnsanlar Sürücüsüz Otomobillerden Umutlu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnsanlar Sürücüsüz Otomobillerden Umutlu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "