Okunma

Sürücüsüz Otoda Sürücü Zorunluluğu!


18 Aralık 2015 Cuma 14:00
Sürücüsüz Otoda Sürücü Zorunluluğu!

Eyalet yönetimi tarafından hazırlanan kanun taslağına göre, sürücüsüz otomobiller direksiyon başında bir sürücü olmadan kullanılamayacak! Kaliforniya Taşıt Araçları Dairesi tarafından hazırlanan düzenleme, teknolojinin ortaya çıkma fikrine taban tabana zıt bir görüntü çizse de, eyalet yönetimi tarafından alınan bu kadarda güvenlik endişelerinin önemli rol oynadığı belirtiliyor.

15-12/18/tesla-autopilot.jpg

Testler Askıya Alınabilir

Yapılan düzenlemeye göre, örneğin sürücüsüz kullanılabilme özelliğine sahip olan bir otomobil, ailenin küçük çocuğunu direksiyon başında ehliyet sahibi bir birey olmadan okula bırakıp eve geri dönemeyecek. Ya da diğer bir değişle, özellikle hizmet sektöründe ürün teslimatı için yoğunlukla kullanılması öngörülen otonom sistemlere sahip otomobiller yalnız başına trafiğe çıkamayacak. Tabi ki bu kararla, en büyük hayal kırıklığına uğrayan şirket Google olacak. Çünkü son birkaç yıldır sürücüsüz otomobilini Kaliforniya eyaleti sınırları içerisinde test eden Google, kanun taslağının yasalaşması halinde test sürücüsü olmadan, sürücüsüz otomobillerle yola çıkamayacak.

15-12/18/google.jpg

Google’dan Açıklama Geldi

Konu hakkında Google tarafından TechChrunch sitesine yapılan açıklamada, meydana gelen kazaların yüzde 94’ünün insan hatasından kaynaklandığı hatırlatılarak şu ifadeye yer verildi, “Bir düğmeye basarak A ve B noktaları arasındaki seyahati en güvenli şekilde gerçekleştirecek sistemi geliştirerek, dünya üzerinde milyonlarca hayatı kurtarmayı umut ediyoruz. Diğer taraftan çeşitli nedenlerden dolayı otomobil kullanamayan insanların, günlük ulaşım ihtiyaçlarını karşılamalarını sağlayacak bir sistemden bahsediyoruz. Güvenlik bizim birinci önceliğimiz. Zaten bu işi yapmamızdaki asıl amaç da bu. Kaliforniya eyaletinin, burada yaşayan sürücüsüz otomobillere bir sınırlama getirmeye çalışmasını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz.”

15-12/18/ford-self-driving-car-1450441750.jpg

Yazılımda Ortak Dil Olmalı

Hazırlanan kanun taslağı, Google tarafından eleştirilse de üreticilerin sürücüsüz otomobil konusunda ortak bir yazılım dili kullanmaması araçların güvenilirliği konusunda farklı senaryoların sorgulanmasına neden oluyor. Örneğin farklı kod yazılımına sahip iki sürücüsüz otomobilin, geçiş üstünlüğü konusunda bir mutabakata varamaması halinde kazaların kaçınılmaz olacağı, bu nedenle direksiyonda oturan bir sürücünün bu durumu düzeltmek için hamle yapabileceği olasılığı da tartışılıyor. Bu gibi pek çok senaryo sürücüsüz otomobillerin hala beklendiği kadar güvenli olmayabileceği tartışmalarının yapılmasına neden olurken, hükümetin bu yeni teknoloji konusunda şirketlere tam özgürlüğü vermemesinin doğru bir adım olduğu değerlendirmeleri de yapılıyor.

15-12/18/google2.jpg

Testler Başka Eyaletlere Kayabilir

Sürücüsüz otomobiller konusunda belirli sınırlamaları beraberinde getiren yasa taslağı, araçların belirli güvenlik ekipmanlarına sahip olma ve performans standartlarını karşılamanın yanı sıra güvenlik standartlarını karşılama gibi zorunlulukları içeriyor. Öte yandan Google gibi kendi sürücüsüz otomobilini geliştiren şirketlerin de aralarının güvenliğini kanıtlayabilmesi için üçüncü parti güvenlik testlerinden başarıyla geçmesi, kaza ve hackleme gibi durumlarda rapor verebilecek kapasitede olmasını gerektirecek şartlar da zorunlu tutuluyor. Yasanın geçmesi halinde Google’ın yanı sıra Apple, Audi, BMW, MercedesTesla ve Ford gibi şirketlerin de sürücüsüz otomobillerin geliştirilmesi konusunda daha ağır kanlı hareket edebileceği öne sürülüyor. Ayrıca üreticilerin testlerini, bu konuda daha serbest kanunların bulunduğu eyaletlerde gerçekleştirebileceği de öngörülüyor.

:: Sürücüsüz otomobiller tehlikeli mi?
yazarAslan Batur

Otomobillerle Aşk Yaşayan Adam” olarak bilinen Aslan, uzun yıllar Hürriyet Gazetesi’nde otomotiv editörlüğü yaptı. Aslan, motoru olan her araçla yakından ilgilenip, tecrübe ve izlenimlerini sizlerle paylaşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

12 yorum - “Sürücüsüz Otoda Sürücü Zorunluluğu!”

 1. A.Eren dedi ki:

  bu alanda ki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor

 2. SDN Okuru dedi ki:

  madem öyle güvenlik endişesi var bütün bayan ehliyetlerini iptal edin , ayrıca ne gördün ne yaşadınki güvenlik endişen var çakallar baktınki sürücüsüz taksiler peydah olacak zaten işsizlik var kesin onun önüne geçmek istemişssindir yoksa bi adamın frene basma reflexi 1 saniyeyse ki 100 km hızda 6 metre yapar bilgisayarın 0.1 saniyedir ki çarpmadan 5 metre önce durabilir idiotlar

 3. SDN Okuru dedi ki:

  kralsin ford

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Sürücüsüz otomobil nedir yahu sürücülü olcak tabi 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  O da Apple ı bu yüzden tehdit olarak görüy

 6. SDN Okuru dedi ki:

  kesin curuk elma yasa getirmek ***** kendinden baska kimse deney yapmasin once ben hakim olayim piyasaya ***** gelisimindeki en buyuk engel her zaman elma olmustur ve ***** balon yalan habrlerle algi yaratsin.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bence de insan muhakkak olmalı….

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Ey güzel Allah ım bu günleri demi görecektik

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Başlığı kes.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Hükümet pilot şehir seçsin Türkiyede de test etsinler. Belki bazı insanlıktan nasibini almamış şoförlere örnek olur bu araçlar. Sinyal verme, yayaya saygı duyma konularında örnek alırlar.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu dünyadaki asıl tehdit sen olmalısın dostum senin tehdit dediğin Apple, dünyanın en büyük şirketlerinden biri. Bunu böyle bilesin.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  olay kesin Apple fişteklediğinden olmuştur… dünyada insanlığın karşısındaki gerçek tehdit Apple şirketidir…

" Sürücüsüz Otoda Sürücü Zorunluluğu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Otoda Sürücü Zorunluluğu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Otoda Sürücü Zorunluluğu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "