Okunma

Sürücüsüz Tırlar Geliyor!


07 Mart 2016 Pazartesi 15:00
Sürücüsüz Tırlar Geliyor!

Sürücüsüz otomobil teknolojileri birçok firma tarafından test aşamalarında sürdürülmeye devam ediyor. Birleşik Krallık bu bağlamda söz konusu teknolojiler konusunda harekete geçen taraflardan biri oldu.

İngiltere, Galler, İskoçya, İrlanda ülkelerinin temsilcilerinden meydana gelen Birleşik Krallık Parlamentosu’nda, şehir trafiğini azaltmak kapsamında tırlara özel yolların kullanıma açılacağı açıklanmıştı.

Engadget haberine göre Birleşik Krallık şimdi de, bu yollarda sürücüsüz tırların yer alması isteğinde bulunuyor.

Birleşik Krallık Parlamentosu bu ay ki bütçe duyurusu sırasında açıklamalarda bulunan İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 10 kadar tırı barındıran sürücüsüz tır projesi için gerekli sermayenin sağlanabileceğini ifade etti.

Edinilen bilgilere göre, İngiltere’nin Kuzey Batısında bulunan Carlisle M6 otoyolunda bu yönde çalışmalara başlandığı belirtiliyor.

16-03/07/slide2.jpg

İngiltere Hükümeti’nin bir süredir test aşamasında değerlendirdiği sürücüsüz otomobil teknolojilerinde; Jaguar, Land Rover, Huawei, Vodafone gibi firmalarla görüşmeler içerisinde olduğu biliniyordu.

“Akıllı yol, akıllı tır” kapsamında bazı üniversitelerinde içerisinde bulunduğu projenin işleve geçip/geçmeyeceği, geçeceği takdirde ne zaman olacağı konusunda net bir bilgi bulunmuyor.

Fakat İngiliz Hükümeti’nin bu yılın sonların doğru ya da gelecek yılda projeyi işleme sokmak istediği ifade edilenler arasında.

Şüphesiz transit geçiş, son derece ağır yükler barındıran tırların sürücüsüz sürümlerinin çok daha dikkatli bir biçimde yapılması gerekiyor. Zaman, Birleşik Krallık’ta bu tip bir projenin hizmete girip girmeyeceğini gösterecek.

:: Birleşik Krallık tarafından ortaya atılan akıllı yol-akıllı tır projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAta Ateş

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nde okuyan Ata; teknoloji, müzik, film ve popüler kültür yazılarıyla SDN’de kariyerine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 yorum - “Sürücüsüz Tırlar Geliyor!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ingiltere darbe yer yakında 😀

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bu da şöför arkadaşların gelecekte nasıl işsiz kalacaklarının haberi… Sadece şöförler değil gelecekte nufus artarken iş alanları robot teknolojileri ve yapay zekanın gelişmesiyle hızla azalacak.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Kraliyet fanımısınız " birleşik krallık". Şunu ingiltere deyin geçin.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tircilar da iş siz kalacak

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Bana kalırsa otomobillerle yarış halinde olan kamyoncu dayılarımıza nazaran daha güvenli olacaktır.En azından kazalarda -% oranında azalma görülür

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bence kazalar %50 azalir

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bi tırı bizim kamyoncular süreceğine, sürücüsüz olsun daha güvenli.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Tır şöforlüğü de olmayacak artık güzel

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İnsanlar işsiz kalacaksa ki öyle ben desteklemiyorum..

 10. SDN Okuru dedi ki:

  İyi bol bol soyarlar artık 😀

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Geçen gün Google'ın sürücüsüz aracı kaza yapıyor. Otomobiller de bile stabil olmaan bu durumu Tırlara nasıl uygulayacaklar acaba ???

" Sürücüsüz Tırlar Geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Tırlar Geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Tırlar Geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "