Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor!


21 Aralık 2018 Cuma 09:00
Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor!

Uber geçen yıl Arizona’da gerçekleşen otonom araç kazasının ardından önemli bir kararla geri döndü. Sürücüsüz Uber araçları trafiğe yeniden çıkıyor!

Sürücüsüz Uber araçları tekrar trafikte!

Uber geçen yıl otonom araçlarının sürüş testi sırasında bir bisikletçiye çarpmıştı ve bisikletli vatandaşın ölümüne sebep olmuştu. Olayın üzerinden geçen dokuz ayın ardından Uber radikal bir kararla sürücüsüz araçlarını trafiğe tekrar çıkarmayı planlıyor.

Geçen yılki olayın uzun süredir araştırmalarının ardından şirket hatalarını düzelttiğini umuyoruz. Fakat geçen yılki olaya bakarsak, büyük bir ihmalkarlık söz konusu da diyebiliriz. Kazadan bir hafta önce, Uber çalışanlarından Robbie Miller, şirket yöneticilerini güvenlik endişeleriyle ilgili bir e-posta ile uyarmıştı.

Uber’in teknoloji müdürü Eric Meyhofer, geçtiğimiz hafta yaptığı bir basın açıklamasıyla, sürücüsüz araçlarının tekrar kamuya çıkmaya başlayacağını duyurdu. Şirket, bu hafta başlarında Pennsylvania Eyaleti’nden otonom otomobilleri test etme iznini aldı.

Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor! SDN-2

Uber’in şirket sözcüsü, basının sorduğu güvenlik soruları için “Uber, her bir deneme aracının acil durumlarda kontrolünü ele almak içini iki sürücüye sahip olacak ve sürücülerin 4 saatlik vardiyalarla çalışması için gerekli planlar yapılacak. Daha önce, bu operatörler 8 ila 10 saatlik vardiya çalıştı. Dikkati dağınık sürücüleri tespit ettiğinde sesli uyarı veren ve bunları bir monitör ekibine bildiren kameralar eklediğini de belirtmek isterim. Son olarak ise, bu arabaların yolcu almasına izin verilmeyecek. Güven konusunda şüpheniz olmasın.” dedi.

Umarız bu süreçte tekrar bir kaza gerçekleşmez ve hem insanlık için hem şirket için önemli bir inovasyon tamamlanmış olur. Peki, sizce otonom araçlar güvenli mi? Ülkemizde olmasını ister miydiniz veya otonom olan bir taksiye biner miydiniz?
yazarMustafa Büyükçağlayan

Teknolojik gelişmelerin insanlığa yön vereceğine inanan Mustafa Büyükçağlayan; Dijital pazarlama alanındaki çalışmalarını 3 yıla yakın bir süredir devam ettiriyor. Bilginin paylaştıkça çoğaldığına inandığı için bilişim ve teknoloji alanında makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor!”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Yapın reklamını yapın Uber Türkiye de yasak bunu kafaniza sokun

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ne kadar sabıkalı tip varsa taksici olmuş. Bundan sonra Uber yada Lyft yoksa toplu taşıma kullanırım da yine de sarı taksilere binmem.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim sarı taksiler bu seferde sürücüsüz Uber araçlara saldırılar. Malum kapasite ortada

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  Ülkemizde uber araçlarına müsade edilmeli. İleride otonom araçlara bakarız..

" Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüsüz Uber araçları trafiğe geri dönüyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Xbox Series S kutusundan çıkıyor! Xbox Series S kutusundan çıkıyor!
 2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
 3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
 4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
 5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
 6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
 7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
 8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
 9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
 10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!