Okunma

Sürücüz polis araçları sokaklarda gezecek!


30 Haziran 2017 Cuma 08:00
Sürücüz polis araçları sokaklarda gezecek!

Teknolojinin hızla gelişmeye devam etmesi ile birlikte insan gücüne olan ihtiyaç her geçen gün azalmaya devam ederken, onlarca ülke otonom araçlara ve robotlara uyum sağlayabilmek için hazırlıklara başladı.

Dubai Polis Departmanı’nın akıllı şehire geçiş planları kapsamında geliştirilen ve polislerin yerini alması beklenilen REEM isimli robotu hakkında detayları geçtiğimiz aylarda sizlere aktarmıştık.

Yine ses getiren bir çalışmaya imza atan Dubai Polisi, şehirde devriye gezen polislerin yerini ilerleyen yıllarda otonom araçların alması için çalışmalarına devam ediyor.

Dubai sokaklarında otonom araçlar devriye atacak!

Teşkilatın yüzde 25’inin 2030 yılına kadar tamamen robotlardan oluşmasını hedefleyen Dubai Polisi, Singapur merkezli OTSAW Digital firması tarafından üretilen ve O-R3 olarak adlandırılan şoförsüz otomobili duyurdu.

Uçmaya hazır bir insansız hava aracını bünyesinde barındıran otomobil, 360 derece görüş açısına sahip kameralar ile donatılıyor.

17-07/02/or3.jpg

Bu sayede sokaklarda gezen otomobillerin ülke çapında suçu caydırmaya yardımcı olması beklenirken, geliştirilen yazılımlar ile insan yüzlerini tarayabildiği ve suçluların yakalanmasında büyük rol oynayacağı belirtiliyor.

Elde ettiği tüm verileri Dubai Polis Merkezi’ne gerçek zamanlı olarak aktarabilecek yapıda geliştirilen O-R3, gelişmiş bir yapay zeka algoritması ve 3D SLAM teknolojisi ile donatılıyor. 

Ayrıca OR-3’ün gerektiği durumlarda otomatik hareketleri durdurularak, polis tarafından kontrol edilebileceği OTSAW tarafından paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

:: Robotların her gün farklı bir alanda karşımıza çıkması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMehmet Ali Ertunç

2015 yılı Ekim ayında SDN ailesine dahil olan Mehmet Ali, İskenderun Teknik Üniversitesi'nde eğitim hayatına devam ediyor. Havacılık tutkusu her geçen gün artarken, silahlara ve otomobillere büyük ilgi duyuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Sürücüz polis araçları sokaklarda gezecek!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Bunlar hep amerikanin oyunu

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Yine bir avrupa haberi daha diyen arkadaş. Ülkeyi kötüleyeyim derken biraz düşünerek at. :)Dubai ABD'ye bağlı…

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Biz de olsa yapacagim ilk is önünü kesmek ve etkisiz hale getirmek daha sonrada icindeki sistemi hacklemek.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bunu türkiyede çalarlar sanayide parçalayıp satarlar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yine bir avrupa haberi daha

" Sürücüz polis araçları sokaklarda gezecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Sürücüz polis araçları sokaklarda gezecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Sürücüz polis araçları sokaklarda gezecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "