Okunma

Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu!


03 Aralık 2015 Perşembe 18:30
Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu!

Apple’ın geçtiğimiz sene Objective-C dilinden vazgeçerek, iOS ve OSX için uygulama geliştirmede kullanılmak üzere tanıttığı programlama dili Swift büyük bir adım atıyor ve açık kaynak kodlu hale geliyor.

Apple yeni bir internet sitesi ile duyurduğu, bundan böyle Swift‘in açık kaynak kodlu olduğu haberinin ardından, GitHub’da Swift‘in kaynak kodlarını yayınladı. Artık Apple‘da çalışmasalar bile Swift ile uygulama geliştirmekte olan geliştiriciler kullandıkları programlama dilinin içini görebilecek, kodlarına erişebilecek ve gelişmesine yardım edebilecekler.

Swift için önemli gelişme!

15-12/03/22-1449164422.jpg

 Arkasında bir topluluğun olduğu projelerin her zaman, kapalı projelere göre daha güvenli ve daha gelişmiş olduğunu göz önünde bulundurursak Apple, yaptığı bu hamle ile kendi programlama dili Swift’in arkasında bir topluluk oluşturarak programlama dilinin pazardaki yerini iyileştirmeyi, kullanım oranını arttırmayı, hataları daha kolay tespit etmeyi, performans ve güvenlik alanlarında dili daha ileri seviyeye taşımayı hedefliyor.

15-12/03/33.jpg

Apple Swift’i açık kaynak kodlu yapma hamlesini Linux üzerinde çalışan bir Swift versiyonu yayınlayarak başlattı.

Ancak Swift, artık açık kaynak kodlu olduğu için geliştiricilerce özgürce başka platformlarda kullanılabilir hale getirilebilir, Android ve hatta Windows üzerinde çalışacak uygulamalar geliştirmede kullanılabilir.

:: Swift’in açık kaynaklı olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMert Cacına

Bilgi Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mert, iyi bir linux kullanıcısı. Android geliştirme ve software development alanlarında eğitimine devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Çok yakında iOS Developer olmayı hedefliyorum. Allah kısmet ederse çok iyi projelerim olacak

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Hahaha :)) Önce yazma dilinin yazımını öğren ;))

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Sen önce yorum yazdığın dilin adını öğren shift gereksizmiş ahaha

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Adam daha Swift yazamıyor ne programlama dili 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Programlama dilleri hakkında ne biliyorsun? Eğitim seviyen nedir?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Yok iOS 9 bug dolu yok Swift çok gereksiz yok efendim Swift tutmadı.. Ya biraz araştırın neyin ne olduğunu anlayın işiniz gücünüz herşeye bilip bilmeden yorum yapmak. Swift Objective-C diline göre çok daha performanslı ayrıca Java ve Objective-C'den çok daha kolay ve esnek. Yazılım konusunda yeni olan arkadaşlara tek önerim Swift'tir.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Bos bi adim. Shift gereksizdir

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Bu iyi olmus daha rahat gelistirirler

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Steve Amca öldü Apple yine eski huyuna döndü

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Tabi gördü ki tutmadi bari yay gitsin oyle tutar…

 11. SDN Okuru dedi ki:

  ios 9 un her yeri bug dolu önce onu bir düzeltsinler !

" Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Swift, Artık Açık Kaynak Kodlu! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "