Okunma

Güvenli Online Alışverişi İçin…


16 Aralık 2008 Salı 09:05
Güvenli Online Alışverişi İçin…

Tüketiciler, 2009 yılına yeni hediyeler ile girmeyi umuyor!, fakat Kriz nedeniyle ise hediye beklentileri çok da parlak görünmüyor. Peki ister kendinize ister sevdiklerinize küçük de olsa armağan etmek istediğiniz bu hediyeyi nereden alacaksınız? Birçokları bu sorunun cevabı için “online alışveriş sitelerini” adres gösteriyor. Eğer siz, çocuklarınız ya da çevrenizdekilerden herhangi biri bu grubun içinde yer alıyorsa, online alışverişlerinizi güven içinde gerçekleştirmeniz için size önemli tavsiyelerimiz olacak. Online alışverişlerinde huzur arayanlar için biz de sizlere bu yazıyı adres gösteriyoruz.

Avlanan Balık (Phishing) Olmayın! Yolunuzdan Saptırılmayın (Pharming)!

Phising ve Pharming aktivitelerinin her ikisi de kredi kartı numarası gibi size ait finansal bilgilerin, sanal dünyanın dolandırıcıları tarafından ele geçirilmesine zemin hazırlayan tekniklerdir. Phishing, herhangi bir mağazadan, bankadan, kredi kart şirketinden ya da Paypal gibi bir online ödeme sistemlerinden geliyormuş gibi görünen “tertip” e-postalardır. Bu tarz e-postalar, kredi kartı bilgilerinizi doğrulamanız, şifre bilgilerinizi güncellemeniz gibi sizden birtakım taleplerde bulunurlar. Meşru ve yasal ticari firmalar, sizden herhangi bir kişisel bilginizi e-posta yolu ile doğrulamanızı istemezler. Bu tarz bir phishing postası aldığınızda, mutlaka siliniz!

 

 

Pharming aktiviteleri ise fark edilmesi çok daha zor bir teknik içerir. Pharming, sanal dünyanın dolandırıcıları tarafından dizayn edilen ve sanki bir online alışveriş sitesinin hesap ödeme sayfasıymış gibi görünen sahte web sayfasıdır. Ödemeye ilişkin linkin tıklanması yolu ile, dolandırıcılar tarafından hazırlanan bu sahte sayfaya ulaşırsınız, akabinde ise sizden kişisel finansal bilgilerinizi sisteme girmeniz talep edilir. Phishing özellikle de pharming aktivitelerinin kurbanı olmamanın en iyi yolu, bilgisayarınızda, Norton Internet Security ya da Norton 360 gibi kapsamlı bir internet güvenliği yazılımının güncelleştirilmiş bir şekilde kurulu olmasıdır. Phishing ve pharming aktivitelerinden kaçınmanın bir diğer önemli yolu ise, alışveriş yapacağınız /yaptığınız online mağazaya, o mağazanın web adresini kendi web tarayıcına yazarak ulaşmanızdır, e-posta yolu ile gelen linkleri tıklamayınız!      

Alışverişlerinizde Kredi Kartınızı Kullanın, Banka Kartınızı Değil!

Güvenli bir online alışveriş için önereceğimiz bir başka akıllı yöntem ise şu: Online alışverişlerinizde mutlaka kredi kartınızı kullanın, banka kartlarınızı değil. Neden mi? Kullanıcılarına kredi kartı sağlayan firmalar, olası bir dolandırıcılık vakası ya da kart hesabından çıkan kayıp gönderiler ve ihlal edilmiş bir ticari faaliyet için kart sahiplerine bir koruma sunarlar. Öncelikle kullanıcısı olduğunuz kredi kartının size bu tür bir koruma sağlayıp sağlamadığından emin olunuz! Banka kartları (ATM) ise sizin banka hesaplarınıza kolaylıkla ulaşılmasını sağlayan en direkt yoldur.

 

 

Eğer sizin kredi  kartı numaranız sanal bir dolandırıcının eline geçerse, nihayetinde ortaya çıkacak durum elbette ki bir kaos yaratabilir ama asla çok büyük boyutlara ulaşmaz.  Ancak banka kart numaranız ve şifreniz, aynı şekilde sanal bir dolandırıcının eline geçtiği takdirde, banka hesaplarınız anında boşaltılabilir. Kaybınızı kurtarmak için yasal yollara başvurunuzla eş zamanlı olarak, bir de faturalarınız, ev kiranız ve diğer giderlerinizin ödenememesi gibi başka sıkıntılarla da mücadele etmek durumunda kalabilirsiniz. Hayatınızdaki karmaşa ikiye katlanır ve hangisi ile uğraşacağınızı şaşırabilirsiniz.

Detayları Kontrol Edin!

:: Gizlilik Esasları: Alışverişleriniz öncesinde online satıcının sunduğu güvenlik esaslarını kontrol ediniz. Sizin kişisel bilgilerinizi bir başkasına satmadıklarından emin olunuz. 

:: Ürün İade Politikaları: Deniz mavisi sanarak aldığınız kazak, eve geldiğinde koyu mavi çıktı, ne yapacaksınız? Geri alacaklar mı? İadeyi teslim almak için ek bir ücret talep ediyorlar mı? Alışverişlerinizden önce tüm bu detayları kontrol ediniz.

:: Anlaşma Şartları: Yapacağınız satın alma Paypal gibi bir online ödeme sistemi dahilinde ise, herhangi bir aksilik durumunda bu ödeme sisteminin size nasıl bir koruma sağlayacağını detayları ile öğreniniz.

:: Hediye Kartları: Bu gibi kartlar, özellikle de son anda yapılan alışverişler için çok büyük bir fırsat, günümüzde ise oldukça popüler. Her bir kartın sunduğu alışveriş politikalarını dikkatlice okuyunuz. Bazı firmalar, bir takım aylık masraflar ya da son kullanma tarihleri gibi kurallar koyarak, hediye ettiğiniz kişinin o kartı hemen kullanmaması durumunda, neredeyse bir daha kullanılamayacak hale gelmesini sağlıyorlar.

 

:: İnternet üzerinden alışveriş yapıyor musunuz?

Yazan: Ruşen Göbel
yazarRuşen Göbel

Teknolojiye olan ilgisini ve bilgisini SDN okurlarıyla paylaşmaya hazır olan Ruşen, aynı zamanda sıkı bir iOS takipçisi.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Güvenli Online Alışverişi İçin… konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Güvenli Online Alışverişi İçin… ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Güvenli Online Alışverişi İçin… ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "