Okunma

Symbian^3 İle Donatılmış İlk Akıllı Telefon


11 Şubat 2010 Perşembe 18:30
Symbian^3 İle Donatılmış İlk Akıllı Telefon

Son çeyrekteki atılımı saymazsak genel anlamda 2009 yılı, Nokia adına pek de başarılı bir yıl olmadı. Özellikle dokunmatik ekranlı akıllı telefon satışlarında beklentilerin kısmen uzağında kalınması, firmayı yenilikçi adımlar atmak durumunda bıraktı. Bu sebepten midir bilinmez Finlandiyalı üreticini ürün sınıflandırmasında belirlediği kalıplara yenilerin ekledi. Sizlere daha önce duyurduğumuz haberimizde E ve N serilerinin yanı sıra C, S ve X serisi akıllı telefonların firmanın ürün gamında yer alacağını belirtmiştik

Yeni oluşan sınıflamaya göre C, giriş seviyesine hitap eden fonksiyonel ve ekonomik cihazları, X eğlence ve müzik odaklı genç kitleyi hedefleyen cihazları, S lüks ve sınırlı üretim cihazları, N üst düzey donanıma sahip cihazları, E de iş ve mail odaklı cihazları temsil edecek.

Finlandiyalı üreticinin yakın zamanda piyasaya sunmayı düşündüğü hali hazırda 4 farklı model bulunuyor. Ortaya çıkmış kesin bir görüntüleri bulunmayan bu cihazlardan C5-00 kod numaralı akıllı telefon, temel internet ve e-posta fonksiyonlarının yanı sıra GPS donanımına sahip hesaplı bir cihaz olacak. Telefonun haziran ayında vitrinlerde yer alması hedefleniyor. Aynı cihazın benzer özelliklerde ancak farklı bir kasa yapısına sahip bir versiyonu olan C5-01 ise farklı olarak QWERTY klavye ile donatılacak. Bu klavyenin yatay açılır değil, Blackberryler’de olduğu gibi bar tipi olacağı belirtiliyor. C3-00 ise klasik bir S40 arayüzüne sahip Nokia. Mesajlaşma odaklı telefonun yatay açılır bir QWERTY klavyesi de bulunacak.

Nokia N87 Mi Geliyor?

Listenin en ilgi çekici cihazı ise N8-00 kod numarasına sahip. Bildiğimiz adıyla N87 olabileceğini tahmin ettiğimiz akıllı telefonu ilginç kılan ise Symbian^3 işletim sistemi ile donatılmış olması. Hatırlanacağı üzere burada yer alan yazımızda Symbian’ın yol haritasında bir değişikliğe gidebileceğinden bahsetmiştik. Bu cihaz ile bu ifade de bir ölçüde doğrulanmış oldu.


Nokia’nın X serisine dair ilk modeller 2009’un son çeyreğinde ortaya çıkmıştı.

N8-00, 3.5 inçlik kapasitif dokunmatik ekrana sahip olacak. Elbette ki beklenen çoklu dokunmatik ekran desteği de bu cihazda gün yüzüne çıkıyor. N86’nın halefi olacağı tahmin edilen cihazın, 12 megapiksellik görüntü yakalama ve saniyede 30 kare 720p HD video kaydı yapabilme özelliği bulunuyor. Ayrıca çeklien görüntüleri HDMI çıkışı üzerinden destekli cihazlara aktarmak mümkün olacak. N8-00 ile gelecek bir başka dikkat çekici fonksiyon ise Ovi Store üzerinden gerçekleştiriliyor. Buna göre kullanıcılar çektikleri videoları Ovi Store hesapları üzerinden anında webe aktarabilecekler.

Yılın ilk yarısında vitrinlerdeki yerini almış olacağı düşünülen tüm cihazların Barcelona’da gerçekleştirilecek etkinlikte tanıtılıp tanıtılmayacağına dair kesin bir bilgi ise bulunmuyor.

:: Symbian^3’den beklentileriniz neler?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian^3 İle Donatılmış İlk Akıllı Telefon konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian^3 İle Donatılmış İlk Akıllı Telefon ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian^3 İle Donatılmış İlk Akıllı Telefon ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "