Okunma

Symbian Gözünü Netbook’lara Dikti!


17 Nisan 2009 Cuma 09:45
Symbian Gözünü Netbook’lara Dikti!

asdasd

Bunun bir göstergesi olarak da sayılabilecek bir çalışmanın başarıyla gerçekleştirildiği ilan edildi bugün. Intel Atom mimarisine sahip bir bilgisayar üzerinde, S60 platformunu çalıştırmayı başaran Symbian Vakfı’ndan bir gurup yetkili, çok tartışılan bu konuya körük tuttular tabiri caizse.


Symbian masaüstüne çıktı (:

Symbian gerçekleriyle pek de örtüşmeyen bu çalışma teknik sınırlamaların kolaylıkla aşılabileceğini ve Symbian adına gelecek günlerin oldukça parlak olduğunu gösterdi. Nokia’nın da bir takım netbook planları olduğu artık iyice açığa çıkmış durumda. Mobil telefonlardaki başarısını netbook pazarında da yine kendi kaynaklarıyla kanıtlamak ve pazardan ciddi bir pay kapmak isteyen Nokia belki beklenenden daha da erken adım atar bu pazara.

Windows ile Symbian’ı bir netbook üzerinde kıyaslamak ne derece doğru olur açıkçası bana pek de anlamlı gelmiyor. Ancak Symbian sisteminin AMR tabanlı mimarilere mahkum olmadığını görmek ve Atom tabanlı bir platformda bile başarıyla çalıştığının kanıtlanması keyifli bir çalışma.


Symbian’ın yeni mottosu geliştiriciler kadar kullanıcılar için de anlamlı

Ayrıca Symbian Vakfı Başkanı Lee Williams‘ın “Baseband modem kullanarak kolaylıkla arama yapmayı bile başardık” şeklinde açıklama yapması dikkat çekiciydi. Bu lafın altından türetilebilecek komplo teorilerini gelecek günlerde birlikte göreceğiz.

:: Symbian netbook’larda farklılık ortaya koyabilir mi?

 

Ahmet Gözütok (Forum: alabula)
yazarCem Sünbül

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian Gözünü Netbook’lara Dikti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian Gözünü Netbook’lara Dikti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian Gözünü Netbook’lara Dikti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "