Okunma

Symbian Vakfı’ndan Yeni Proje: Horizon!


17 Temmuz 2009 Cuma 07:19
Symbian Vakfı’ndan Yeni Proje: Horizon!

Symbian Vakfı, resmi bloğundan yaptığı duyuru ile Horizon adı verilen, üçüncü şahıs yazılım geliştiricilerinin uygulamalarında daha özgür olmasını sağlayan bir yayın projesinin ilk adımını atmış oldu.

Geliştiricilerin potansiyel kazançlarını maksimize etmeyi, aynı zamanda da son kullanıcıya daha uygun fiyatlarda ve hatta bedelsiz uygulamalar sunmayı hedefleyen projenin, 2009 Ekim ayında tam anlamıyla faaliyete geçebileceği ifade ediliyor.

Horizon’un, Ovi Store gibi bir market projesi olmayacağı, ancak Horizon çatısı altında bulunan uygulamaların Ovi Store, Samsung’s Store, LG Store gibi tüm mobil uygulama marketlerinde görülebileceğinin altı çiziliyor.


Horizon, yeni nesil Symbian için bir ilk adım sayılabilir.

Geliştiriciler için Horizon üyesi olmak, tüm uygulamaların signed (sertifikalandırılmış) olması anlamını taşıyor. Son kullanıcıların da seveceği bir platform olacak olan Horizon ile kişiler, uygulama fikirleri sunabilir ve hatta bu fikirlerin beğenilmesi halinde geliştiricilerle ortak bir çalışma yürütebilirler.

2009’un son çeyreğinde ilk yayınının yapılması beklenen, açık kaynak kodlu, ilk Symbian işletim sistemi Symbian 1 için de önemli bir adım olması beklenen Horizon’un; aynı tarihlere denk gelen, beklenen piyasaya çıkış tarihleri de tesadüf olmasa gerek.

İlerleyen günlerde hakkında daha detaylı açıklamaların yapılacağı Horizon, bakalım başka ne gibi yenilikleri beraberinde getirecek.

:: Symbian Vakfı’nın bu yeni projesi ile Symbian uygulamalarda büyük bir patlama olur mu?
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian Vakfı’ndan Yeni Proje: Horizon! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian Vakfı’ndan Yeni Proje: Horizon! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian Vakfı’ndan Yeni Proje: Horizon! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "