Okunma

Symbian’a Bir Darbe Daha


26 Eylül 2010 Pazar 08:47
Symbian’a Bir Darbe Daha

Emektar mobil işletim sistemi bilindiği gibi Ericsson’un laboratuarlarında hayat bulmuştu ilk olarak. Finlandiya’lı üretici Nokia’nın hisselerini birer birer toplayarak kendi bünyesine kattığı Symbian, şu anda açık kaynak kodlu olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Akıllı telefon pazarına Symbian ile merhaba diyen birçok üreticinin Android saflarına geçmesi, dahası mobil uygulama geliştiricilerinin artık daha popüler ve önü açık bir platform olan Android için yazılımlarını geliştirmesi, Symbian’ın adeta kuyusuna kazan etkenler oldu.

 

 

Hatırlanacağı gibi kısa bir süre önce üst düzey Samsung yetkilileri planlarında Symbian’a yer olmadığına dair açıklamalarda bulunmuştu. Bunun üzerinden çok geçmemişti ki benzer bir haber de SonyEricsson’dan geldi. Şirket sözcüleriden Aldo Liguori, “Symbian Vakfı’nın herhangi bir işletim sistemine sahip bir akıllı telefon hazırlamak gibi bir planımız yok.” şeklinde açıklamalarda bulunmuş. Anlaşılan o ki yeni adımlar da Symbian’daki geriye gidişe çare olamayacak. Bilindiği gibi Symbian’ın pazar payı bu yılın ilk yarısında, bir önceki yıla göre %51’den %41.2’ye gerilemişti.

 

:: Sizce Symbian’ın emekliye ayrılma zamanı geldi mi?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian’a Bir Darbe Daha konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian’a Bir Darbe Daha ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian’a Bir Darbe Daha ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "