Okunma

Symbian’a Özel Qt Tabanlı Bir Uygulama


10 Ocak 2011 Pazartesi 16:30
Symbian’a Özel Qt Tabanlı Bir Uygulama

Nokia’nın TrollTech’i satın almasının ardından hızla mobilleşen ve çok daha işlevsel bir yapıya bürünen Qt arayüzü, yalızca Symbian^3 odaklı geliştirilecek olan yazılımlar ve hatta Symbian^4 arayüzü için bir hayli önemli.

Symbian^4’ü Qt üzerine kurgulayacağını açıklayan Symbian Vakfı, bu konuda çalışmalarını sürdürüyor. Henüz elimize ulaşmış net bir bilgi yok ancak bu konuda çok da fazla beklemeyeceğiz gibi görünüyor.

http://www.youtube.com/v/yc4gi0pXOgE?fs=1&hl=en_US

Nokia N8’de Test Edin!

Qt arayüzünü kullanan üçüncü şahıs yazılımlar, özellikle görsel anlamdaki başarısıyla dikkat çekiyor. Bu altyapı ile hazırlanan mobil programlar, bir de dokunmatik ekran işlevselliği ile birleşince, ortaya kullanması keyifli üçüncü şahıs uygulamalar çıkmış oluyor.

Bu odakta geliştirilen yazılımlardan biri de QuickFlickr 2.0 Alpha. Bir önceki sürüme kıyasla birçok hatanın giderildiği ve yeni özelliklerin getirildiği belirtilen uygulama, Nokia N8 ile yapılan testte gayet başarılı bir sonuca imza atıyor.

Eğer siz de QuickFlickr 2.0 isimli Flickr galeri istemcisini Nokia N8’de test etmek isterseniz öncelikle burada yer alan adresten Qt 4.7’yi telefonunuza yüklemeniz gerekmektedir. Sonrasındaysa burada yer alan adresten QuickFlickr 2.0’ın Alpha sürümünü indirebilirsiniz. Tüm bu linklerden dosyaları indirebilmek için sayfaları Symbian’ın ön yüklü tarayıcısını kullanarak açmanız gerekmektedir.

 

:: Yazılımda karşılaştığınız sorunlar ve uygulamanın beğendiğiniz özellikleri neler?

 
yazarAhmet Gözütok

Mobil cihazların dünyasında neler olup bittiğini yakından izlemekten öteye geçen Ahmet, en yeni mobil gelişmelerin nabzını adeta bu dünyanın damarlarında dolaşarak tutuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian’a Özel Qt Tabanlı Bir Uygulama konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian’a Özel Qt Tabanlı Bir Uygulama ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian’a Özel Qt Tabanlı Bir Uygulama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "