Okunma

Symbian’da En Karanlık Gece!


20 Ekim 2010 Çarşamba 07:40
Symbian’da En Karanlık Gece!

Finlandiyalı üretici Nokia’nın desteği sayesinde, kısa süre öncesine kadar dünyanın en çok tercih edilen mobil işletim sistemlerinden biri olan Symbian, eski günleri mumla arıyor ve en karanlık günlerini yaşıyor. 2008’de Symbian Vakfının başına getirilen Lee M. Williams görevinden ayrıldı. Yapılan açıklamada ayrılığın nedenlerine pek değinilmezken, Tim Holbrow’un yeni başkan olarak atandığı duyuruldu.

 

Vakıfın Başkanlığa getirilmeden önce Lee M. Williams, Nokia akıllı telefonlardaki S60 projesini yürütüyordu. İddialara göre, Lee M. Williams’ın emekliliğinin başlıca sebebi Nokia ile yaşanan problemler. Symbian’ın eski popülerliğini kaybetmesinin en önemli nedeni ise, Intel Moblin platformu ve Nokia Maemo projesinin ortak ürünü, Linux temelli MeeGo işletim sistemi.

MeeGo, Nokia’nın yeni çağında önemli bir görev üstlenecek ve firmayı, eski haşmetli günlerine geri taşımaya çalışacak. Symbian ve MeeGo arasında denge bulunmak istense de, bu aşamada dengenin yaratılması çok mümkün görünmüyor. Dev üreticilerden LG’nin de bazı projelerini geri çekmesi ile vakıfta yeni kayıplar yaşanabilir.

Symbian OS Yerine Tercih Edilen MeeGo


Symbian OS Yerine Tercih Edilen MeeGo – 1


Symbian OS Yerine Tercih Edilen MeeGo – 2 (Netbook Arabirimi)


Symbian OS Yerine Tercih Edilen MeeGo – 3 (Resmi Web Sayfası)


:: Sizce, Symbian’ın eski popülerliği kaybetmesinin diğer nedenleri nelerdir?

 

 
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Symbian’da En Karanlık Gece! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Symbian’da En Karanlık Gece! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Symbian’da En Karanlık Gece! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "