Okunma

System X Ailesine Yeni Bir Üye Geliyor


04 Mart 2010 Perşembe 13:41
System X Ailesine Yeni Bir Üye Geliyor

IBM, x86 platformunu temel alan ve çok daha fazla ölçeklendirilebilen, iş yüküne uyarlanmış bilgiişlemle teknik sorunları  ortadan kaldıran yeni sistemleri tanıttı.

Şirketin yeni eX5 sunucuları, kurumsal boyuttaki x86 tabanlı sistemlerin işletim ekonomisinin iyileştirilmesine yönelik üç yıllık mühendislik çalışmasının sonucunda ortaya çıktı.

eX5 portföyü, IBM‘in 2010 yılında tanıttığı, zorlu iş yüklerine yönelik olarak tasarlanan ve mevcut BT altyapısının maliyetlerini önemli ölçüde düşüren ikinci ürün ailesini oluşturuyor.

İlk kez Almanya’da düzenlenen CeBIT fuarında tanıtılan sistemler, Mart sonundan itibaren pazara sunulacak.

X serisi IBM’in yüzünü güldürdü

Yeni sistemlerin, IBM’in pazar payındaki artışı desteklemesi bekleniyor. IBM, 2009’un her çeyreğinde, büyüyerek  yaklaşık yüzde 20‘lik pazar payına ulaşmıştı

Küresel pazar araştırma şirketi IDC‘nin verilerine göre bu artış yıllık 3.5 puan anlamına geliyor. Yine IDC‘ye göre, IBM, 2009’un dördüncü çeyreğinde blade sunucu pazarında da önemli bir başarı yakalayarak gelirlerini yüzde 64 artırdı ve pazar payını 5.7 puan yükseltti.

IBM mühendisleri, on yıllara dayanan kurumsal sistem tasarımı ve silikon kılıf deneyimiyle, mühendislikte bir ilki gerçekleştirerek, belleği sunucunun işlemcisinin yanındaki geleneksel yerinden çıkararak, bellek yoğun iş yüklerini desteklemek için bir sunucu daha satın alma gereksinimini ortadan kaldırdı.

Bu sayede x86 platformunun yetenekleri önemli ölçüde genişledi. Tamamen yenilenen x86 tabanlı sistem sınıfı, bugün mevcut olan bellek ölçeklenebilirliğinin kapasitesini altı kat artırıyor ve sektör standardı veri merkezlerinin, giderek artan işletim maliyetlerinin sabitlenmesine yardımcı oluyor.

Firma sürekli artan sunucu sayısı ve bunun getirdiği ek maliyetleri durdurmak için X86’da tasarruf ve verimlilik özelliklerini ön planda tutmuş. 

IBM’in açıklamalarına göre, Günümüzde, işlemci ile bellek kapasitesini birbirine kilitleyen 30 yıllık teknolojik tasarıma bağlı olarak, tipik x86 sunucuları kapasitelerinin ancak yüzde 10‘u ile kullanılıyor.

Ürün yarı yarıya, depolama maliyetlerini yüzde 97 ve lisans ücretlerini yüzde 50‘e bir sistemde sahip.

:: Sunucularınız için hangi firmaya güveniyorsunuz?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" System X Ailesine Yeni Bir Üye Geliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere System X Ailesine Yeni Bir Üye Geliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda System X Ailesine Yeni Bir Üye Geliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "