Okunma

Tabandan Gelen Güç: OCZ Vendetta


02 Şubat 2008 Cumartesi 22:00
Tabandan Gelen Güç: OCZ Vendetta
Vendetta ismi, zamanın ünlü Türk Counter-Strike klanlarından birini çağrıştırıyor olsa da, aynı zamanda OCZ’nin bir soğutucusunun da ismi. Tabii ki şimdi CS klanıyla yaptığımız bir röportajı değil, soğutucuyla geçirdiğimiz dakikaları aktaracağız. Neyse ki bahsedecek çok şeyimiz var da araya dolgu yapmamıza gerek yok. Hugo Weaving’i severiz; ama V for Vendetta konusuna girmeye niyetimiz yok. Konu dağılmadan ürünü incelemeye geçelim.

İlginç Tasarım

OCZ Vendetta, dış görünümü itibariyle herhangi bir bakır ısı borulu soğutucudan farksız. Tasarımındaki değişiklik ise temas yüzeyinde: OCZ Vendetta’nın bakır ısı boruları işlemcinin yüzeyine doğrudan temas ediyor. Bu şekilde ısının daha iyi taşınması öngörülmüş. Diğer taraftan fotoğraflarda göreceğiniz üzere ısı borularının geçtiği yerlerde küçük boşluklar mevcut. Bu boşluklar, uygulama sırasında bir şekilde ısı iletken macun tarafından dolduruluyor; fakat bu durum bu noktaları ısı iletimi açısından ölü ilan etmemize engel olamıyor.

Kullanım ve Montaj

OCZ Vendetta hem Intel hem de AMD için değiştirilebilir bağlantı parçalarına sahip. Intel için, klasik Intel yöntemiyle anakarta takılan ürün için, her biri iki tane ayak taşıyan iki parçayı vidalamanız gerekiyor. AMD için ise anakarttaki plastik parçaya oturan klipsi yerine yerleştirmeniz yeterli; vida kullanmanıza gerek yok.

Burada bahsetmemiz gereken iki nokta var. Bunlardan birincisi, OCZ Vendetta, Intel anakartları oldukça büküyor ve işlemciyle neredeyse bütünleşiyor. Dolayısıyla anakart kırılır mı diye endişe etmek yerine biraz daha bastırın. 🙂 Tabii bunu anakart kasanın içindeyken yaparsanız kartınız birkaç parça olabilir. Elinizle desteklemeyi deneyin deriz. İkinci nokta ise AMD montajında, klipsi tutan bir güç veya destek bulunmuyor; dolayısıyla dar alanda çalışıyorsanız tam yerine oturtacakken kayıp giden klips sizi delirtmesin. Aslında o kadar zor değil; ama uyarımızı yapalım. Bir kere yerine oturan AMD klipsi ne anakartı geriyor ne de yerinden oynuyor.

Ürünün içinden dört iğneli bir fişe (PWM denetimi) sahip 92 mm fan çıkıyor. Bu fanı veya istediğiniz bir başka fanı bu ürünle beraber kullanabiliyorsunuz. Fanı soğutucuya birleştiren parçalar ise silikondan yapılmış. Bu şekilde hem montaj kolay, hem de oluşan titreşim en aza indiriliyor. Tabii o silikon vidaların 80 mm fanlara uyacak şekilde esneyeceğini düşünmediğimizi de ekleyelim.

Performans ve Değerlendirme

OCZ Vendetta parlak bir fikrin ürünü, başarılı bir soğutucu; fakat mucizeler yaratmıyor. En uzun süren yüklemelerde bile örneğin bir Phenom 9500’ü, klasik, beyaz silikon macun eşliğinde 41 derecenin altında tutabiliyor. Bu esnada da, eğer fan hızı denetimini açtıysanız, pek ses duymuyorsunuz. Bir öneri ve uyarı olarak, OCZ Vendetta ile gelen fanı sürekli en üst devirde kullanmak istemeyeceğinize emin olduğumuzu belirtelim.

ShiftDelete.Net olarak OCZ Vendetta ürününü, başını fazla şişirmeden, kocaman soğutuculara bulaşmadan makul soğutma arayan kullanıcılara öneriyoruz. Yenilikçi tasarım, daha önce dediğimiz gibi, mucize yaratmıyor; ama bu ince ayrıntılar dar alanda iyi bir soğutma sağlıyor.

OCZ Vendetta
İşlemci soğutucusu

Uyumluluk: Intel LGA 775, AMD 754, 939, 940, AM2 ve AM2+
Malzeme: Bakır taban ve ısı boruları, alüminyum kanatlar
Boyutlar: Soğutucu, 97 x 79 x 134 mm / Fan 92 x 92 x 25
Devir hızı: 1200-2800 d/d
Fan tipi: Bilyeli
Gürültü: 22-34 dBa

Üretici: OCZ / Amerika Birleşik Devletleri
Türkiye temsilcisi: Akortek

Fiyat: 49 dolar + KDV

Bilgi için: Akortek
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Tabandan Gelen Güç: OCZ Vendetta”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  neden vendetta2 varken 1.sini anlatiyorsunuz ?
  editör: Siz bu konuyu biraz geç okuyorsunuz. 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  direkt heat pipe teması çok etkili soğutma sağlar. aradaki boşluklar ekstra termal macun ile kapatılıyor.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İşlemciye temas eden kısımdaki boşluklar gözle görülüyor, en önemli şeyi atlamış adamlar resmen! Bence bu soğutucunun “vendetta” sı kendi kendine…

  K. Okur…

" Tabandan Gelen Güç: OCZ Vendetta konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tabandan Gelen Güç: OCZ Vendetta ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tabandan Gelen Güç: OCZ Vendetta ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "