Okunma

Tablet Piyasasında Lider Değişti mi?


01 Mayıs 2016 Pazar 11:00
Tablet Piyasasında Lider Değişti mi?

Geçtiğimiz günlerde 2016 birinci çeyrek dönemine ait akıllı telefon satış raporunu yayınlayan araştırma ve analiz kuruluşu IDC, bu defa birinci çeyrekte satılan tablet satışlarına ilişkin verilere açıklık getirdi.

Tablet Satışları Düşmeye Devam Ediyor

IDC tarafından yayınlanan rapora göre tablet piyasası küçülmeye devam ediyor. 2016’nın birinci çeyreğinde 39.6 milyon tablet satışı gerçekleşti. Geçen yılın ilk üç aylık dönemiyle karşılaştırıldığında satışların %14.7 düşüş gösterdiği gözleniyor. 2015’in birinci çeyrek döneminde 46.4 milyon tablet satışı gerçekleşmişti. 

Tanıtıldığı günden bu yana iPhone satışları ilk defa gerileyen Apple cephesinde iPad satışlarındaki düşüş ise sürüyor. Ocak-mart dönemini kapsayan süreçte Apple 10.6 milyon iPad satışı gerçekleştirdi. Geçen yıl aynı dönemde 12.6 milyon tablet satışı gerçekleştiren Apple, pazar kaybına rağmen tablet piyasasının %25.9’unu elinde bulunduruyor.

16-05/01/tabs-1.png

Benzer bir düşüş Samsung cephesinde de yaşanıyor. Geçen yılın ilk çeyreğinde 8.3 milyon tablet satmayı başaran Samsung, bu yıl ise ilk çeyrekte 6 milyon sayısında kaldı. Samsung’un halihazırda tablet piyasasındaki pazar payı %15.2 seviyesinde.

Huawei Yükselişini Sürdürüyor

Listenin üç numarasında Amazon yer alıyor. İlk çeyrekte 2.2 milyon adet Kindle Fire tablet satışı gerçekleştiren şirket piyasanın %2.2’lik dilimini elinde bulunduruyor. Amazon gibi Lenovo da 2.2 milyon tablet satışı gerçekleştirdi.

Tablet satışlarını artıran bir diğer üretici ise Huawei oldu. Akıllı telefon dünyasında önlenemez bir yükseliş içerisinde olan Huawei, 2016’nın ilk çeyreğinde 2.1 milyon tablet satışı gerçekleştirdi. Şirketin geçen yıl aynı dönemle kıyaslandığında satışlarda %82.2’lik bir artış sağladığı görülüyor. 

:: Tablet piyasasındaki rekabet hakkında siz ne düşünüyorsunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

20 yorum - “Tablet Piyasasında Lider Değişti mi?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Ekranı gitgide büyüyen ve donanımı daha da kuvvetlenen telefonların tamamen olmasa da laptopa ve tablete olan talebi düşürmesi inkâr edilemez. Tabletlerin telefon gibi gösteriş ve övünme yönü fazla yok. İşlemci-ram-batarya performansı da yeterli. Bu yüzden uzun süre değiştirmeye gerek görülmeyebiliyor. Belli bir süre sonra talepte doyuma ulaşılması normal. Hem sonra maddi açıdan vasat ve vasatın altında olan tüketici kitlesi neden pahalı bir ipad alsın ki? Düşürsün Apple fiyatları, bakın nasıl fırlıyor ipad satışları…

 2. SDN Okuru dedi ki:

  ipad pro tam bir İŞ bilgisayarı. çoklu pencere, kalem, süper işlemci ve süper kamera

 3. SDN Okuru dedi ki:

  İş hayatında tabletler o kadar işe yarıyorlar ki. İnanılmaz bir rahatlık ve güvence sağlıyor. Hantal diz üstü bilgisayarları taşıma derdinden de kurtuluyoruz.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Tablet ler gereksiz artık telefonlar tablet boyutuna geldi

 5. SDN Okuru dedi ki:

  4 yıldır aynı ipadi yapıyorum bilgisayar satışlarında nasıl düşpş yaşandıysa bu da normal adam kaliteli alıyo 3 4 5 yıl kullanıyo

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tabletin giderek yok olacak bir ürün olduğunu savunan düşünceyi anlamak mümkün değil. Tablet özellikle de iPad ise yıllarca kullanılan ve yıpranması zor cihazlar. Tabii ki piyasa doyduğu için duraklama ya da düşüş olacaktı. Ben iPad Air 2 sahibiyim iki senedir. Neden değiştireyim ki tabletimi? Arkadaşlarım 4 senedir iPad 2 kullanıyorlar ve yenilemenin lafı bile edilmiyor. Bu tabletin artık çöp bir ürün olduğu anlamına gelmez. Hayatımı kurtaran ve mesleki anlamda inanılmaz rahatlatan bir ürün oldu iPad benim için. Telefonlarla kıyaslamak çok yanlış. Öte yandan Samsung'un S6'da yaptığı değişim hamlesini artık tablet kısmındaki TabS3 için yapması gerekiyor. TabS2 tasarım ve donanım anlamında başarılı olsa da premium his bakımından sınıfta kalıyor. Samsung'un metal kasaya hala uzak duran tavrı bunun pek değişmeyeceğini gösteriyor. S6 ve S7'deki cam kasa da bir tablet için oldukça imkansız olacağından plastiğe devam gibi görünüyor

 7. SDN Okuru dedi ki:

  iOS renkli dünyaya geçince iyice sıkmaya başladı.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yeni iPad modellerini farklı yazılımsal özelliklerle eskilerden ayırt etmeye devam etmeli. iOS 9'da yaptılar, iOS 10'da buna devam etmeliler.

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Tabletlerin Yerini Bir Tek Telefonlar Almadı Laptoplar,Notebooklar Zqten Tablet Boyutuna Düştükleri İçin Zaten Genelde Yanında Tablet Taşıyanlar (Özellikle Markalı Tabletleri Çünkü Ucuzlar Genelde Oyun İçin Çocuklara Alınıyor)İş İçin Taşıyor Ve Bu Notebooklar ve Laptoplarda İşe Daha Uygun Olduğu İçin Tablet Satışlarının Azlamasında Baya Bir Rol Oynadılar.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  Tabletim yok. iPhone 6 kullanıyorum. Eğer ki iPhone 6 veya 6 Plus kullanıyor olaydım tablete sıcak bakmazdım. Önceden iPad 2 kullanıyordum ama iPhone 6'ya geçtiğimden beri tablet kullanmıyorum.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Note 5 ve note 10.1 var elimde. Daha önce iphone 5s ve ipad 3 vardı. Şu gerçekki tel note 5 harika. Tablette ipad.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Şuan herkesin elinde tablet vardır.ihtiyaç olmayan şeye niye tekrar tekrar harcama yapılsın

 13. SDN Okuru dedi ki:

  Ben ce tablet alcaksan ipad alcaksın ve 5.5 inc telefonlar bence tabletlerin yerini aldı bile ve tablet ler cok pahalı

 14. SDN Okuru dedi ki:

  iPad alan adam memnun olduğundan gerek duymuyor, android alan adam bıkkınlıktan yenisini almıyor. Zaten arada olan bir ürün deli gibi satacak birşey değil.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Satışlar ne olur bilmem ama tablet konusunda apple bir numara hatta ios bence telefon için degil tablet için yapılmıs bir yazılım 😀 bir iphone ile ipad elime aldıgında farkediyosun ki ios u asıl tablette kullanıyorsun bence en iyi kombinasyon android bir telefon alıcan ustune birde ipad alıcan keyfine bakıcan ustelık bunu 2000 lira yada yapabilirsin 4000-5000 lirayada butcene baglı ama hıcbir sekılde pisman olmazsın

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Dusmesinin sebebi tablet fiyatlarının telefon fiyatlarından pahalı olması phablet tabletlerin yerini coktan aldı bile hem telefon hem tablet tabletlerin pabucu dama…

" Tablet Piyasasında Lider Değişti mi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tablet Piyasasında Lider Değişti mi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tablet Piyasasında Lider Değişti mi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "