Okunma

Tablet ve Cep Telefonları 2 Milyarı Görecek!


26 Haziran 2013 Çarşamba 06:50
Tablet ve Cep Telefonları 2 Milyarı Görecek!

Haziran ayının ilk haftalarında DisplaySearch firmasının yapmış olduğu bir araştırma sonucunda ortaya çıkan verilerle, firmanın yılın sonuna kadar akıllı telefon sevkiyatının normal telefon sevkiyatını geride bırakacağını ve toplam sevkiyatın ise 1.81 Milyar adet olacağını söylediğini aktarmıştık.

Yine bir araştırma şirketi olan Gartner, yapmış oldukları yeni bir araştırma ve analiz sonuçlarını paylaştı. Paylaşılan sonuçlar DisplaySeacrh‘ün telefonlar için vermiş olduğu değer ile neredeyse aynı. Ancak Gartner araştırmaya tabletleri de eklemiş ve tablet ve telefonların toplam sevkiyat sayısının 2013 yılında 2 Milyarı geçeceğini söylüyor.

Gartner araştırma sonucunda, telefonların yılın sonunda 1.82 Milyar civarında bir sayıya ulaşacağını belirtirken tabletlerinde 202 Milyon civarında olacağını söylüyor. Firma bu sayıların 2014 yılı içerisinde ise telefonlarda 1.9 Milyar, tabletlerde de 276 Milyon olacağını öngörüyor.

Masaüstü ve dizüstü platformu içinde bir araştırma yapan Gartner, yılın sonunda toplamda 325 Milyonluk bir sayıya ulaşılacağını söylerken bu sayının 305 Milyonunun masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar tarafında, 20 Milyonunun ise ultra dizüstü bilgisayarlar tarafında olacağını belirtiyor.

Gartner mobil ve bilgisayar platformlarının fiziksel satış adedinin dışında işletim sistemleri içinde bir araştırma yapmış. İşletim sistemleri sayısında ise mobil platformda Android 866 Milyon ile liderken bilgisayar platformunda ise Windows 339 Milyon ile lider. iOS ve OS X’in ortak sayıldığı araştırmada iOS/OS X ile yılın sonunda Apple cephesinde 296 Milyonluk bir rakam mevcut olacak.

İşletim sistemleri için 2014 yılı öngörülerinde de bulunan Gartner, Android’in 2014 yılında 1 Milyar‘ı geçeceğini söylerken Windows platformunun 378 Milyona çıkacağını belirtiyor. Yine iOS ve OS X’i ortak alan Gartner, Apple’ın 2014 yılında işletim sistemleri toplamında 354 Milyona çıkacağını söylüyor.

İşletim sistemlerinde Android dışında diğer ürünlerin mobil kısmının daha ağır bastığını söyleyen Gartner, yapmış olduğu araştırmalara ilginç bir şekilde RIM‘i almış. Firma, RIM’in isminin artık BlackBerry olduğunu unuttuğunu düşündüğümüz Gartner‘ın, RIM’i neden listede diğerleri arasına almadığı ise küçümsememi kötü gidişatı gösterme çabası mı bilinmiyor.

:: Gartner’ın araştırmaları ve mobilin yükselişi nasıl buldunuz?

 
yazarMustafa Coşar

Bilgisayar Mühendisliği öğrencisi olan Mustafa, boş vakitlerinde fotoğraf çekmektedir. Yazar, farklı yazılımları ve iOS uygulamalarını incelemeyi sevmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tablet ve Cep Telefonları 2 Milyarı Görecek!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    aayynneenn

" Tablet ve Cep Telefonları 2 Milyarı Görecek! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tablet ve Cep Telefonları 2 Milyarı Görecek! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tablet ve Cep Telefonları 2 Milyarı Görecek! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "