Tabletler Ne İşe Yarar?


2011-04-11 13:30:00
Tabletler Ne İşe Yarar?

Son dönemin en popüler cihazları olan tabletlerin genel olarak çok etkileyici cihazlar olduklarını kabul etmek gerek.

Bu cihazlar yediden yetmişe hemen herkesi etkilese de tam olarak ne amaçla kullanılacakları konusunda tek bir görüş yok. Tabletlerle ilk kez tanışan çoğu insan bu cihazları ne için kullanacağını tam olarak bilemiyor.

Apple iPad 2 Video İnceleme

Tablet sahiplerinin bu cihazları genelde ne için kullandığını öğrenmek isteyen Google, bu konuda bir anket yaptı. Anketin sonuçları ise tabletlerin asıl amaçlarının dışında kullanıldığını ortaya koydu.

{GRAPH::1141}

En Çok Ne İçin?

Ankete katılan tablet sahibi 1400 kişinin %84‘ü cihazı oyun oynamak için kullandığını belirtti.

Birden fazla şıkkın tercih edilebildiği ankette kullanıcılar oyundan sonra sırasıyla internette arama yapmak ve e-postalarını kontrol etmek için kullandıklarını belirttiler.

Nerede Kullanılıyor?

Taşınabilir cihazlar olmalarına rağmen tabletlerin daha çok evde kullanıldığı da araştırmanın sonuçlarından biri. Ankete katılanların %82‘si tabletlerini evde daha sık kullandıklarını söylemiş.

Dünden Bugüne Apple iPad

Ankette tabletlerin bilgisayarların yerini alıp almadığı da sorulmuş. Katılımcıların %28‘i bilgisayar kullanımında ilk tercihinin tablet olduğunu belirtirken, %43′lük bir kesim de dizüstü ya da masasütü bilgisayarlarından çok tabletleriyle vakit geçirdiklerini belirtmiş.

Tabletler en çok oyun oynamak için kullanılıyor

Oyun Konsolu Gibi

Daha çok, her yerde rahatça internete girmek, video seyretmek ya da e-kitap okumak için tasarlanmış olan tabletlerin sanki birer oyun konsoluymuş gibi ilgi görmesi, bu ankette elde edilen en ilginç sonuçlardan biri.

Ayrıca tabletlerin dışarıda değil de evde kullanılması da bir diğer enteresan sonuç olarak göze çarpıyor.

:: Tabletler sizce en çok ne işe yarar?

{AUTHOR}
{ARTICLE_LINK}


 • yazarFerit Çelik

  Ferit, henüz MIS öğrencisi ziyadesiyle editör. Elimden her iş gelir kalıbının sonuna specialist eklemiş bir meraklı olan Ferit, eski Apple teknisyeni ve IBM stajyeri.
  Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

  “Tabletler Ne İşe Yarar?” üzerine 15 yorum

  1. SDN Okuru dedi ki:

   Ćok iyiymiş

  2. SDN Okuru dedi ki:

   bemce bu iyi ama tablet elde gezmese cebe girse daha iyi olur böyle çok zor yaaa

  3. SDN Okuru dedi ki:

   tepletlere sim kart takılıyor mu ? yardımcı olursanız sevinirim arkadaslar

  4. SDN Okuru dedi ki:

   bu tabletlerde nasıl oyun oynanıyor mesela gta filan klavyeyle oynanan bi oyun klavye olmadan nasıl oyun oynanıyor?

  5. SDN Okuru dedi ki:

   ben yukarıda verilen tüm amaçlar için kullanırım.Ama en çok e-kitap,oyun,arama ve müzik,video için kullanır,isterim.

  6. SDN Okuru dedi ki:

   bence oyun oynamak için tablet şart deil çoğunlukla babalarımız bizim pc lerimizde oyun oynuyor ve tam oyunun en zefkli yerinde pc nin başına geçiyolar sonra çıkmayı bilmedikleri ve oyunun pc deki yerini bilmediğinden oyun oynamak harici herşeyi bize yaptırıyorlar :(:(:(:( bana katılan varsa katılıyorum yazsın

  7. SDN Okuru dedi ki:

   güzel yorum

  8. SDN Okuru dedi ki:

   her yerde rahatça internete girmek, video seyretmek ya da e-kitap okumak için yapıldı tabletler doğru ama telefonlarda konuşmak için yapıldı.Bu araştırma Smart phonelar içinde yapılsa oyun yüzdesi anlamsız şekilde fazla çıkar.Hakikaten bu cihaza ihtiyacı olanlar değilde parası olup sırf merakını gidermek için alan kişiler çoğunlukta belliki.Tabletin pek söz edilmeyen özelliği aslında Fotorağçılar için çektirkleri fotorafları anında büyük ve kaliteli ekranda görebilbe gösterebilme.

  9. rtsbora dedi ki:

   evde kullananların çoğu erkektir. ne de olsa cepte taşınmaz tablet.

  10. just-ice dedi ki:

   Günlük hayatta, produktif anlamda neredeyse hicbir ise yaramiyor piyasadaki bircok tablet. Sadece news okumak veya social-ivirzivir icin verilen parayada degmez bence, main pc deki, büyük ekrandaki rahatligin yerini tutmuyor zaten, arti, bunlari zaten cep telefonu üzerinden yapabiliyorum. Gaming konusuna deginmiyorum bile.. gülünc.. (deginmis oldum..).

   Tablet konseptinin asil potansiyeli bu aletleri dijital bir defter gibi kullanabilmekte yatiyor benim fikrimce ve tecrübemce. Adam akilli Digital Inking imkani sunan tabletlerin konumu bambaska cünkü.

   Ben yaklasik 6 aydir HP TM2 Netvertible/Tablet Notebook ürününü kullaniyorum ve bu aletin hayatimi nasil degistirdigini, üniversite ve is hayatimi nasil kolaylastirdigini anlatamam. Ben ki bugüne kadar dogru düzgün bir defter tutmuslugum dahi yoktur, bu tablet ile birlikte, derslerde not almaya, fikirlerimi visualize etmeye, karikatüre ve resme, hatta programlarimi bayagi flow chartlar vs. cizerek olusturmaya basladim. OneNote yazilimi ile birlikte bu tablet adeta devlesiyor. Elimi istedigim gibi ekranin üzerine koyup ayni anda yazi yazabiliyorum kalem ile. Kalem ekrandan uzaklastiginda ise, Fingerinput tekrar aktiflesiyor.

   Yine, tabletimin bana vazgecilmez yararlarindan biri, bir arkadasimla takim calismasi yaptigimda, yada isyerinde, herhangi bi remote desktop yazilimi ile aninda ekranimi gösterebilmem, ve fikirlerimi canli olarak cizip gösterebilmem, tartisabilmem.

   Digital Inking maalesef piyasadaki, cebe uygun, bircok tabletde neredeyse imkansiz. Benim kullandigim Tablet in fiyati ise 800 Euro dan basliyor (ben sansima Ebay den cok daha ucuza düsürdüm).

   Ama piyasadaki bu, IPad , yada Galaxy Tablet, tarzi tabletlerin tartisilmaz bir yarari var, oda, bu piyasayi oldukca canlandirmis olmalari. Sayelerinde dokunmatik arayüzlere rabet artti, Microsoft Windows un son kullanici üzerindeki dominansinin kirilmasi adina bir adim daha atilmis olundu ( Google OS incoming !?), ve tabi programcilara yeni is imkanlari dogdu.

  11. Mehmet Unen dedi ki:

   Şahsen ben; e-kitap, e-mail, müzik, sosyal ağlar -> twitter + foursquare (lokasyon bazlı olması çok büyük bir etken) çok detaylı olmayan internet işleri ve araştırmalar ek olarak da kişiselleştirildiği için verimliliği yüksek olan uygulamalar (stumbleupon işpad notdefteri vb.) için kullanıyorum. Ancak bu saydıklarım arasında e ktiap ve foursquare dışında laptop ve pc ler çok daha verimli. Çok yolculuk yapan veya evde durmayan insanlar için kitap ve müzik arşivinizin cebinizde olması ve online olarak sanal dünyanıza müdahele edebilir durumda olmak… kesinlikle paha biçilemez

  12. neguvon dedi ki:

   Yetişkinlerin yeni oyuncağı .

  Yorum yazın