Okunma

Tam 3 farklı yerli otomobil modeli geliyor!


16 Şubat 2018 Cuma 13:11
Tam 3 farklı yerli otomobil modeli geliyor!

Yerli otomobil hakkında yeni açıklama geldi. Anadolu, BMC, Kıraça, Turkcell ve Zorlu’yu bir araya getiren OGG ilk resmi açıklamayı yaparak önemli bilgileri paylaştı. 2 Kasım 2017’de imzalanan protokolün ardından, 5 büyük şirket yaptığı duyuruyla 3 farklı yerli otomobil modelinin yolda olduğunun müjdesini verdi.

Yerli otomobil müjdesi verildi! İşte resmi açıklama

Yayınlanan resmi açıklamada otomobiller için yol haritası çizilirken, 15 yıllık yatırım ve planlardan bahsedildi. İşte yapılan resmi açıklamadan önemli satır başları:

• Türkiye’nin Otomobili’ projesinin uzun soluklu bir yatırım planlaması gerektiğinin farkındayız. Üç fazdan oluşan yaklaşık 15 yıllık bir yatırım hamlesine yönelik planlarımızı hazırlamaktayız.
• Orta vadede tek bir platform üzerinde üretilecek 3 farklı elektrikli araç modelinden oluşacak otomobil portföyü, Türk halkının ihtiyaçları ve beklentileri göz önünde bulundurularak detaylandırılmaktadır.
• Uluslararası markalar ile rekabet edecek yerli marka araçların ilk modelini daha önce açıklandığı gibi 2019 yılında prototip, 2021 yılının sonunda seri üretime geçiş olarak planlamaktayız.

• Öncelikle Türk halkının beğenisine sunulacak olan ‘Türkiye’nin Otomobili’ en yüksek standartlarda üretilecek ve geliştirilecek olup, sanayimiz ve teknolojimiz açısından da bir kaldıraç vazifesi görecektir.
• İkinci etapta, elektrikli Türk araçlarını sadece ülkemizde değil aynı zamanda dünya pazarında talep gören uluslararası bir marka haline getirmeyi hedefliyoruz.
• Tüm bu planlama çalışmalarımızı yürütürken önümüzdeki aylarda kurmayı planladığımız şirketimizin kilit yöneticilerini belirlemek üzere kapsamlı bir süreç yönetiyoruz.
Elbette araçların elektrikli olması ve 5 babayiğidin trendleri takip sözü oldukça önemli. Yine de açıklamanın sonunda kamuoyunu uyarmayı da ihmal etmiyorlar. OGG dışından ve resmi açıklamaların haricinde yapılan hiçbir habere itibar edilmemesi gerektiğinin önemle altını çiziyorlar.

İşte yerli otomobilin koordinatörü

Yerli otomobil projesinin koordinatörü olacak yöneticilerinden ilki Nobel ödüllü ilk Türk bilim adamı Prof. Dr. Aziz Sancar’ın yeğeni Metin Sancar oldu. ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği mezunu olan Metin Sancar, yaklaşık 21 yıl çalıştığı Aselsan’da Hava ve Deniz Programları Direktörü olarak görev yaptıktan sonra, TAI’ya geçerek TAI Helikopter Grup Başkanı olarak görev yaptı. Türkiye’nin geliştirdiği milli helikopterin başında yer alan Metin Sancar, yaklaşık 4 aydan bu yana serbest çalışıyor. Yani Türkiye’nin milli helikopterinden sonra milli otomobiline de Metin Sancar imzasını atacak.

Bakalım bizleri bu süreçte neler bekliyor?

:: 3 modelin birden gelecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarEmin Çıtak

Tamriel'in bağrından kopup gelen Emin, sıkı bir TES ve Dark Souls hayranıdır, tam bir oyun delisidir. Çok uzun zamandır oyun oynuyor, tam çözüm çekip, inceleme yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

13 yorum - “Tam 3 farklı yerli otomobil modeli geliyor!”

 1. Teknoloji Dostu dedi ki:

  Super vatana millete hayirli olsun

 2. Oksn dedi ki:

  Ula 3 farklı model dediği sadece 3 farklı kasa, balina heçbek stejın

 3. Mehmet akarsu dedi ki:

  Bari farklı bir resim koysaydınız her seçim arifesi aynı masal insanın aklı ile alay ediyorlar resmen..

 4. Serkan dedi ki:

  Üretmezler cünkü devte ötv alamaz, yurtdisinda 30 bin Euro olan arac burada Ötv, Kdv sonra kdv+ötv derken 90 bin Euro satiliyor. Ülkemiz üretse alici sadece Kdv öder buda islerine gelzem….

 5. mataramasuko dedi ki:

  hele bir üretin da dünya pazarına bi şekilde girersiniz kurtarın bizi şu fosil yakıtlı araçlardan

 6. Hilmi dedi ki:

  10 yıldır aynı şeyi söyleyip duruyorlar .Ben artık inanmıyorum tutturmuşlar bi yerli yerli sen önce elindeki büyük şirketleri sattırma yabancıya, yerli ondan sonra gelir

 7. Sevimli çocuk dedi ki:

  16 sene oldu her seçim öncesi ya uçak yapıyoruz ya tren ya araba ama seçim geçtiği gün adamlar halkı domuz gibi kesiyor resmen zamlarla bunlara hala inanıp oy verenlerin yedi nesli kurusun İnşallah

 8. ali berberoğlu dedi ki:

  Türliyenin dizel gibi bir gerçeği ***** model elektrikli olsun ama 1 model de dizel olsun.

 9. Ali Demirel dedi ki:

  Uyuyum 2022’de uyanmak ister gibiyim. Gelsin artık, görelim yollarda.

 10. Oğuzhan Hoşça dedi ki:

  Eğer görselde ki tarzda bir model gelecekse, resmen Chrysler’in kasasını almış olurlar, ben zaten hakkımızla yeni özel bir tasarım yapılacağını katti suretle düşünmüyorum, farklı farklı markalardan parça alıp, Türk malı diyerek satım yapılacaktır, umarım öyle olmaz ve ülkemiz aldığı vergilerin hakkını verir.

  1. mataramasuko dedi ki:

   onunla yapmalarının sebebi o aracın üretim sahasını satın aldıkları için band sistemi Türkiyeye getirildi başka araçta üretilebilir zamanla

  2. Yorum dedi ki:

   Cadillac BLS ‘nin kasası kullanılıyor

 11. Mertcanusli dedi ki:

  Çok geç alınmış bir karar olmasına rağmen, bizleri heyecanlandırması çok güzel.

" Tam 3 farklı yerli otomobil modeli geliyor! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tam 3 farklı yerli otomobil modeli geliyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tam 3 farklı yerli otomobil modeli geliyor! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "