Okunma

Tam otonom araçlar ne zaman çıkacak?


12 Mart 2018 Pazartesi 11:30
Tam otonom araçlar ne zaman çıkacak?

Elon Musk, sürekli olarak tam otonom  araçların piyasaya sürülmesine dair zaman çizelgesini  güncelliyor. SXSW ile gerçekleştirdiği soru-cevap oturumunda, yapay zekanın gelişinden bahsederken, otonom araçların 5. seviyeye ulaşacağı zaman hakkındaki görüşlerini paylaştı.

Tam otonom araçlar nedir?

Öncelikle 5. seviye sürücüsüz araç yani tam otonom araçlar, tüm farklı sürüş programlarını barındıran ve hiç bir şekilde insana ihtiyaç duymadan taşımacılık görevini gerçekleştiren yapay zeka seviyesine deniyor. Bu zamana kadar, bir çok araç şirketi 5. seviyeye ulaşma zamanının 2022 veya sonrası olacağı görüşüne sahip olduğunu belirten açıklamalar yapmıştı.Fakat teknolojinin katlanarak ilerleyen hızı ile bir çok otomobil şirket CEO’su beklentilerini değiştirmeye başlamış durumda.

Elon Musk 5.seviye araçların ne zaman yaygınlaşacağını düşünüyor?

Elon Musk, önümüzdeki 18 ay içerisinde tam otonom araçların yaygınlaşmaya başlayacağını öngörüyor. Tüm sürüş tiplerini destekleyen sürücüsüz araçların önümüzdeki sene itibari ile piyasada olacağını açıklayan Musk, sürücüsüz araçların, insan şoförlere göre 2-3 kat daha güvenli araç kullanacağını ve ulaşılması beklenen bu seviye ile artık yolculuk sırasında şoförün isterse uyuyabileceğini söyledi.

Bugüne kadar Elon Musk beklentilerinde biraz aceleci davranıyor olmasına karşın, 5.seviye sürücüsüz otomobillerin 2019 gibi yakın bir gelecekte yaygınlaşmasına dair projeksiyonu bir çoğu sektör içerisinde bulunan kişiler tarafında doğrulanır nitelikte. Çok yakın bir süre içerisinde taşımacılığa olan bakış açımızın baştan sona değişeceği bir döneme girerken, ilk aşamada çıkabilecek problemler kafalarda soru işaretleri oluşturmasına karşın, trafik kazalarından kaynaklı ölümlerin azaldığı ve trafiğin azalacağı bir döneme gireceğimiz kesin gibi gözüküyor.
yazarEmir Yelekoğlu

Uluslararası Ticaret ve Finansman mezunu Emir Yelekoğlu, 2013 yılından bu yana otomotiv ve FMCG sektörlerinde çalışmış ve Finans Uzmanı olarak kariyerine devam ediyor. Profesyonel iş kariyeri dışında, espor geçmişi de bulunan Emir Yelekoğlu, otomotiv ve espor sektörü hakkındaki incelemeleri ile SDN'de yer alacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Tam otonom araçlar ne zaman çıkacak?”

  1. Garez Darktonk Song dedi ki:

    2000 yılında başlamış olur 2015 yılında standartlaşır…

  2. Tolga Pekak dedi ki:

    Muazzam bir haber. İşte haber, işte habercilik

" Tam otonom araçlar ne zaman çıkacak? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tam otonom araçlar ne zaman çıkacak? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tam otonom araçlar ne zaman çıkacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "