Okunma

Tansiyon ölçen telefon kılıfı geliştirildi!


12 Mart 2018 Pazartesi 10:55
Tansiyon ölçen telefon kılıfı geliştirildi!

Tansiyon ölçen telefon kılıfı sayesinde akıllı cihazlarımız sağlık takipçimiz olmaya devam ediyor. Tansiyon ölçen telefon kılıfı, bir sensör yuvası ile çalışıyor ve bilgiyi uygulamaya aktarıyor.

Tansiyon ölçen telefon kılıfı 1 cm kalınlıkta

Eğer bir tansiyon aletiniz yoksa tansiyon ölçme işlemi için bir kliniğe gitmek ve ilgili sağlık görevlisinin cihaz ile ölçüm yapması gerekiyor. Michigan State Üniversitesi’nde geliştirilmekte olan teknoloji sayesinde telefon kılıfları bu işlemi çok daha kolay hale getiriyor. Yeni bir 3D baskılı telefon kılıfı geliştiren araştırmacılar, kullanıcının sadece bir düğmeye basarak bu işlemi gerçekleştirebilmesini sağlıyor.

Prototip sistemi, standart bir akıllı telefonun arkasına takılı 1 cm kalınlığında bir kılıf ve bu telefonda çalışan bir uygulamadan oluşuyor. Kullanıcı tansiyonunu ölçmek için ılıfın takılı olduğu telefonu kalp seviyesinde tutar ve kılıftaki sensör ünitesine parmağını bastırır. Sensörler, palmer ark arteri vasıtasıyla sistolik ve diyastolik kan basıncını ölçer.Tansiyon ölçen telefon

Ölçme işlemi yaklaşık olarak standart bir tansiyon cihazıyla eş sürede gerçekleşiyor. Yapılan testlerde ölçümlerin doğru bir şeklide yapıldığı ancak bunun kesinleşmesi için testlerin devam etmesi gerektiği belirtildi. Tansiyon, anlık olarak değişim gösteren bir durum olduğu için çoklu ardışık okumalar ile ortalama tansiyon gösterme üzerine de çalışmalar yürütülüyor.

Tansiyon ölçebilen telefon kılıfı hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBurak Kesayak

SDN popüler bilim editörü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tansiyon ölçen telefon kılıfı geliştirildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tansiyon ölçen telefon kılıfı geliştirildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tansiyon ölçen telefon kılıfı geliştirildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "