Okunma

WikiLeaks Savaşı Gazetelere de Sıçradı


19 Aralık 2010 Pazar 19:00
WikiLeaks Savaşı Gazetelere de Sıçradı

Geçtiğimiz yaz açıkladığı belgelerle, ilk kez kendini duyuran WikiLeaks sitesi ABD için sadece sinir bozucu bir pürüz olarak değerlendirilmişti. Ancak geçtiğimiz ay içerisinde tüm dünyayı karıştıran rapor ve belgeleri de yayınlamasıyla birlikte site tüm dünyanın gündemine oturdu.

Uğruna yöneticilerin bir birinden özür dilediği site, kısa sürede o kadar büyük bir güç haline geldi ki her platformda insanlar WikiLeaks hakkında fikirlerini belirtmeye başladı.

 

 

Kılıçlar Çekildi

İlk önce hacker’lar siteyi kapatmak isteyenler ve koruyanlar olarak ikiye bölündü. Bu savaş sonucunda, PayPal, MasterCard ve Visa gibi ünlü ekonomi kaynakları büyük zarar gördü.

Sitenin kurucusu Julian Assange‘ın tecavüz suçlamasından dolayı mahkemeye çıkması ise WikiLeaks sivil savaşının ikinci perdesini başlattı. Kendilerine, LeakSpin adını veren grup ‘V For Vendetta‘ filmindeki gibi sanal ve günlük hayatı etkileyen eylemler yapmaya başladı.

Soğuk Savaşın Tarafaları Kimler?


Buna karşılık ABD ordusunun cevabı hızlı geldi. Dünya çapındaki bir çok gazetenin erişimini yasaklayan ordu aslında soğuk savaşı da resmi olarak başlatmıştı.

Olayın duyulmasıyla birlikte Almanya’nın tüm önemli gazeteleri WikiLeaks’in destekçesi olduklarını duyurdu. Die Tageszeitung, Der Freitag, Die Frankfurter Rundschau, Der Tagesspiege adlı gazeteler olay siteye her türlü destek vereceklerini açıkladı. 

 

 

Avrupa İnsan Hakları Komitesi  ise geçtiğimiz günlerde yazılı olarak gazetelere geçtiği bir bildiriyle WikiLeaks’e yapılan saldırıları yasadışı bulduklarını ve siteye destek verdiklerini belirtti.

Üstelik olay siteye destek veren yayın kuruluşları sadece bunlar değil. Amerikan’ın güçlü gazeteleri de WikiLeaks’in hareketinin desteklenmesi gerektiğini siteye koyulan engellerin basına saldırmaktan farksız olduğunu yazdılar.

Köşe yazarlarının gücünü arkasına alan WikiLeaks, tüm bu saldırılardan her seferinde sıyrılmaya başarıdı. Şu anda siteyi destekleyen halk gücü ve basın yer alıyor. Bu durumdaki en önemli soru ise, olay sitenin bu güveni boşa çıkartıp çıkartmayağı…

:: WikiLeaks’e destek veriyor musunuz? Sizce site bu kadar desteği hak ediyor mu?

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" WikiLeaks Savaşı Gazetelere de Sıçradı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere WikiLeaks Savaşı Gazetelere de Sıçradı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda WikiLeaks Savaşı Gazetelere de Sıçradı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "