Okunma

Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim?


03 Ocak 2012 Salı 13:30
Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim?

Teknoloji gündemi aslında firmaların sürekli savaşlarına konu oluyor. Xbox ile PlayStation, Kinect ile Move, iOS ile Android, Samsung ile Apple, Facebook ile Google+ gibi çekişmelere şahit olsak da internet ile birlikte süregelen bir savaş daha bulunuyor. Tabii ki tarayıcı savaşları.

Eskiden alternatiflerin azlığı sebebiyle çok daha sert geçen tarayıcı savaşları, artık kullanıcıların zevklerine göre tercih ediliyor. Google Chrome, Mozilla Firefox, Internet Explorer, Safari ve Opera yaygın olarak kullanılan tarayıcılar. Peki geride bıraktığımız 2011 yılında bu savaşı kim kazandı merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

2011’in en çok kullanılan tarayıcısı

Aslında 2011’in iki kazananı var diyebiliriz. Bunlardan ilki konumu itibariyle Internet Explorer. Farklı sürümleriyle ve Windows işletim sisteminde dahili gelmesi sebebiyle de yüksek kullanıcı kitlesi barındıran IE, 2011 yılında açık ara en çok kullanılan tarayıcı oldu.

Yılın diğer kazananı ise istikrarlı yükselişiyle Chrome oldu. 2011’e üçüncü sıradan giriş yapan Chrome, ivmesini düşürmeden çıkışını sürdürdü ve yılın son iki ayında Firefox‘u geçerek ikinci sıraya yerleşti. Ancak 2011 yılının genel grafiğine baktığımızda Chrome’un kullanıcı sayısındaki artış diğer hiçbir tarayıcıda bulunmuyor.

2011’in ay bazında taracıyı kullanım oranları

Safari kullanıcıları artıyor

Firefox ise yılı istikrarlı bir düşüş ile kapattı. Çok fazla olmasa da Firefox‘u bırakan kullanıcıların sayısı, yeni kullanmaya başlayanlardan çok daha fazla anlaşılan. Tüm sene ikinci götürdüğü yarışı, yılın son aylarında Chrome’a yenilerek üçüncü olarak tamamladı.

Listedeki diğer iki tarayıcı Opera ve Safari ise seneyi kendi çizgilerinde ilerleyerek devam etti. Safari, yıl sonuna doğru Mac satışlarının artmasıyla hafif bir ivme kazansa da rakiplerinden oldukça uzak. Zaten Safari ve Opera‘nın kendilerine has kullanıcı kitlesi bulunuyor.

:: Siz hangi tarayıcıyı kullanıyorsunuz?
yazarYusuf Canpolat

Teknolojiyle bütünleşmiş halde yaşamakta olan yazar iPhone'unu yanından hiç ayırmaz. Her an her yerde internete bağlıdır ve aynı zamanda sıkı bir konsol oyuncusudur.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

41 yorum - “Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten Safari ve Opera'nın kendilerine has kullanıcı kitlesi bulunuyor. Benim gibi mi? (Bu mesajı Opera Üzerinden gönderdim!)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Bence tüm bilgileri google a vermek doğru değil. Yarın bir gün büyük biraderi oynayabiir. Onun için mümkün mertebe bilgileri bölmek lazım. Firefox 11 le ie ve chrome u sun spiderde hem win7 de hemde winxp de test ettim kazanan firefox. Bence bu saaten sonra her firefox kullanıcısı bir ie yada chrome kullancısını firefox a trnasfer ederek firefox u desteklemeli. Yoksa firefox bu iki dev firma ile baş edemez. Firefox 12 de chorome den veri alma çözelliği de mevcut.

 3. zagroszar dedi ki:

  valla bence en iyisi chrome dir eski ve ağır bir bilgisayarda hepsini denedim en iyi sonuç verdi ve açık ara fark atan chrome idi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  opera çökme yapmasa gerçekten mükemmel bir tarayıcı ama çok çökü***** yüzden chrome devam 🙂

 5. mucahitkumser dedi ki:

  eğer firefox’un normal sürümlerini kullanıyorsanız pcde ciddi bir yavaşlama olacağını farkedersiniz ama Mozilla Nightly veya Mozilla Aurora gibi beta sürümlerini kullanırsanız bu olmaz ayrıca explorer pişmanlıktır tüm sürümlerinde javascript yavaş flashlar donuyor falan filan kesinlikle pişmanlıktır. tabi chrome ayrı bir dünya hız performans kalite görsellik ve bunların yanında pc performansını pek etkilemiyor. yinede mozilla betalar çok iyi opera da yine javalarda sorun yaratıyor. safari’yi 17 yaşındayım ve 17 yıldır hiç kullanmadım ama güzel görünüyor. diğer browserlarda var tabi mesela Maxthon muhteşem bi senkronize olayı var tabi yine performans düşüklüğü var.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Google’nin her alana, dünyanın kralı benim gerisi yalan… şeklinde ve hatta ülkelere bile, kafa tutacak! davranışta olmasını ben hayırlı görmüyorum. O yüzden mümkün mertebe google türevlerini kullanmıyor ve tavsiye etmiyorum. Tarayıcılar arasın da ise Firefox herdaim ve opera daha kullanılışlı ve kullanıcı dostu olduğunu düşünüyorum. Özellikle firefox bir başka.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Opera

 8. SDN Okuru dedi ki:

  chrome başka bişey ya

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Opera ***** kadar az… Forever opera.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  *****

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Kesinlikle Opera..

 12. eterno dedi ki:

  Opera kullanan az kişi olduğumuzu görünce seviniyorum bir bakıma. Biz tadını almışız, farkına varmışız, diğerleri diğer tarayıcıları kullanmaya devam etsinler diyorum kendi hallerince.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  google CHROME tek geçerim geri yalan

 14. muratflash dedi ki:
 15. cyberfalcon dedi ki:

  Chrome’u da çok kullanıyorum ama Firefox daha iyi gibi geliyor bana. Chrome çok sade bir yapıya sahip, gereğinden fazla sade bence.
  Bir kere lazım oldu çevrimdışı çalışma özelliğini bulamadım. Menülere baktım, ayarlara baktım yok bulamadım. İşyerindeki bilgisayarda (eski bir bilgisayar) daha hızlı çalışsın diye chrome yükledim , o kadar yavaş çalışıyordu ki en sonunda kaldırmak zorunda kaldım. Bir sekmeden başka bir sekmeye geçmek o kadar uzun sürüyordu ki sanki bilgisayar kilitlenip kalıyordu. Explorer daha rahat çalışıyordu.

 16. SDN Okuru dedi ki:

  opera telefonlarda kuşkusuz lider pc de tartışılmaz üç lider var explorer 8 mozilla chrome ben chrome kullanıyorum uzun zamandır gayet memnunum herkese tavsiye ederim mozilla aklıma bile glemiyor explorer arasıra gerekli oluyor

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Maxthon u denemelisiniz, her yönü ile kullanıcı dostu.

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Kökü yalan…
  En çok kullanılan kesinlikle google CHROME

 19. mehmetslz dedi ki:

  2 yıldır chrome kullanıyorum çok güzel direkmen sayfa çeviri özelliğiylede inanın mükemmel

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Safariyi tek gecerim

 21. SDN Okuru dedi ki:

  Opera ve diğerleri.

 22. mgazi dedi ki:

  Şu lanet explorer hala en çok kullanılan tarayıcı. Nefret ediyorum bu tarayıcıdan. Web tasarımcıların baş belası. Her tasarımda sorun çıkarıyor. Microsoft’tan nefret etmemin tek sebebi explorer.

 23. TEGİN dedi ki:

  2-3 senedir Opera kullanı***** ise bakayım nasıl olmuş ? diye kullanıyorum…

 24. SDN Okuru dedi ki:

  mozilla firefox en iileri aga..

 25. the-godfather dedi ki:

  mozilla firefoxdan gayet memnunum hiçde değiştirmedmm değiştirmemde..

 26. SDN Okuru dedi ki:

  opera kullanan erkek ne yiğit erkektir
  opera kullanan kadın ne güzel kadındır.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  Sonuna kadar firefox,firefox kullanmayı bırakanları kınıyorum

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Bu Opera’nın kullanıcı sayısı her araştırmada neden düşük çıkıyor anlayabilmiş değilim. Sanırım Opera’nın tanıtım eksikliği var.

 29. vayt dedi ki:

  maxhton ?

  ben gayet memnunum mesela …

 30. Qzey dedi ki:

  Gayet normal bence. Google, Chrome için Televizyondan tutun billboard’lara kadar reklam veriyor. İnterneti zaten saymı***** />
  Chrome düşmanı değilim ama yokluk içinde var olabilme yetisinden dolayı her zaman Firefox’u destekleyeceğim.
  Ayrıca, Firefox 9+ sürümlerde artık hız problemi kalmadı.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  Opera’da bir site çalışmıyorsa girmem bir daha.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Hepsini ***** opera ***** resmi siteler vb tek sorunsuz tarayıcı internet ***** yada geç ie ye dönmek zorunda kaldım.

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Kullanım oranı hiçbir zaman en iyiyi belirtmediği için opera hakettiği yere ulaşamıyor.

 34. SDN Okuru dedi ki:

  Opera Candır.

 35. SDN Okuru dedi ki:

  opera 9.64 müydü ondan beridir kullanmıyorum yoksa baya severdim, sonra baktım bookmarkların yerini bile bi yerden bi yere çekip değiştiremiyorsun. şimdilik birinci tarayıcım chrome.

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Her zaman her yerde Chrome:))

 37. SDN Okuru dedi ki:

  normal olarak Dünyada cogunluk windows kullandıgı için explorer olabilir bence mozilla acık ara alması gerek düşünüyorum haksızda değilim

 38. SDN Okuru dedi ki:

  safari Linux sürümü de çıkarsın payı artsın

 39. jonjon dedi ki:

  Firefox tan memnundum ama 8 den sonra ram i fazla kullanma ve kasma başladı .. memory fox faln hepsini denedim yine aynı ..

 40. SDN Okuru dedi ki:

  hepsini kullandım en iyisi opera

 41. SwateR dedi ki:

  Opera’ nın kullanıcı sayısı beklediğimden azmış. Safari bile geçmiş

" Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarayıcı Savaşlarında Lider Kim? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "