Okunma

Tarayıcıda 3B Grafikler


15 Eylül 2009 Salı 12:00
Tarayıcıda 3B Grafikler

Hiçbir şey kurmanıza gerek olmadan, doğrudan web tarayıcınızdan 3B oyunları oynamak hayal mi? Şimdiye kadar bu bir hayal olarak görülebilirdi fakat yakın bir gelecekte bu hayal gerçeğe dönüşebilir.

Apple’ın Safari’yi geliştirmek için KHTML’den türettiği açık kaynak kodlu Webkit adlı motor ile bu ütopya yakında gerçek hale gelebilir. Webkit tarafından yayınlanan bir yamayla motora WebGL adlı bir uygulama eklendi. WebGL, OpenGL ES 2.0′ın JavaScript kullanan web tabanlı bir türevi oluyor.

Kimler kullanacak?

Sessiz sedasız kullanıma sunulan WebGL henüz geliştirilme aşamasında. Ancak Google Chorme, Mozilla ve Opera’nın WebGL’e büyük ilgi gösterdiği ve tarayıcılarına bunu eklemek istediği biliniyor. WebGL’in Webkit’e eklenmesi doğal olarak Safari’nin de buna kayıtsız kalmayacağı anlamına geliyor.

Açık kaynaklı uygulamalara her zaman için temkinli yaklaşan ve onları kullanmak yerine kendi uygulamasını geliştirmeye çalışan Microsoft’tan henüz WebGL konusunda bir hamle gelmedi. Microsoft’un bu huyu düşünülecek olursa Internet Explorer’da üç boyutlu grafikler için şirketin kendisinin bir şeyler geliştirmesini beklemek zorunda kalacağız gibi gözüküyor.

WebGL ile geliştirilmiş ilk örneklerin birkaç ay içinde hazır olması bekleniyor.

:: Web tarayıcılarında gelişmiş üç boyutlu grafikler görebilmek hayal mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tarayıcıda 3B Grafikler”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu internet hızıyla loading’i 1 sene bekleriz artık

" Tarayıcıda 3B Grafikler konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarayıcıda 3B Grafikler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarayıcıda 3B Grafikler ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "