Tarihe Geçen 10 Fotoğraf


30 Temmuz 2010 Cuma 10:00
Tarihe Geçen 10 Fotoğraf

Günümüzde teknoloji sayesinde fotoğrafçılık çok daha basit ve kolay bir uğraş haline geldi. Artık, fotoğraf çekmek için eğitim almaya gerek yok. Sıradan insanlar bile sadece tek bir tuşa basarak fotoğraf çekebiliyor. (Tatilinizi Bu Kameralarla Geçirin!)

Bazen tek kare bile tarihi değiştirebilir.

Tek kareye sığan tarih

Ancak bir fotoğrafçının kompozisyon yeteneğini hiç bir teknoloji taklit edemez. Günümüzün en çarpıcı ve etkileyici görsel silahlarından biri kesinlikle fotoğrafçılık. Yüzlerce sayfayla detaylı şekilde anlatılan olaylar bile tek bir kare fotoğraf kadar etkileyici olmayabiliyor.( En İyi Photoshop Alternatifleri )

Bazen bu fotoğraf kareleri, sevinçleri ve trajedileri anlatırken bazen ise tarih sahnesine geçmeye başlayan liderlerin heyecanlarını bile yaklayabiliyor. İşte tarihe geçen fotoğraflar serimizin ilk bölümü…

 

10. Unutulmayan poz

Afrika’da yaşanan Soweto isyanları sırasında bir polis memuru, 13 yaşındaki Hector Peterson’u vurdu. Peterson, Mbuyisa Makhubo’ın kollarında can verdi. 1976’da çekilen bu fotoğraf halkı korumak için görevli olan kişilerin yanlış yola saptıklarında neler yaşanabileceğini gösteriyor.

 

9. 11 Eylül korkusu


İkiz kulelere yapılan teorist saldırı sırasında binada bulunan ve panikleyen bir adam kendini yüzlerce metre yükseklikten aşağıda bıraktı. Binada kalsa öleceği kesindi aynı şekilde bu hareketiyle ölümünü hızlandırdı. Fotoğrafça Richard Drew’i ünlü eden bu kare günümüz dünya siyasetinin de şekillenmesine neden oldu. Modern insan terörizm korkusundan dolayı aynı bu adam gibi kendini korkunun eline bırakıyor.

8. Tarih sahnesine böyle çıktı

 

2 Ağustos 1914 günü Almanya’nın Odeonplatz meydanında toplnan halk hayatlarının en önemli haberini almıştı. Birinci Dünya Savaşı’nın başladığı öğrenen halk milliyetçi konuşmacıların nutuklarıyla kendinden geçmişti. Almanya için zafer çığlıkları atan halk arasında kendini fazlasıyla kaptıran heyecanlı bir genç hemen dikkat çekiyordu. Bu isimsiz genç 10 yıl sonra tüm dünya tanıdı. Çünkü o gün zafer çığlıkları atan bu genç İkinci Dünya Savaşı’nı çıkartan isim olacaktı. İşte Hitler’in tarih sahnesine ilk çıkış anı.

7. Bilimin şirin yüzü

Albert Einstein denilince akla gelen ilk fotoğraf budur. Dönemin en büyük bilimadamlarından biri olan Einstein, bu fotoğrafıyla bir tabuyu da yıkmış oldu. Kendisinden önce gelen ağır başlı ve asık suratlı bilimadamı imajını bozan Einstein, halkın içinden bir insan gibi yaşayarak sıradan insan ve bilimadamları arasındaki soğukluğu da gidermiş oldu. Bu ünlü fotoğraf dünyanın en saygın insanın içindeki çocuğu asla öldürmediğini gösteriyor.

6. Afgan Kızı

1983 yılında Sovyetler Birliği Afganistan’daki baskısını iyice artırmaya başlamıştı. Komunist düzeni kabul etmeyen Afganlara karşı Sovyetler Birliği şiddetli saldırılar düzenlemeye başladı. Köyleri yıkılan Afgan halkı ise bu savaştan kaçarak mülteci kamplarına sığındı. National Geopgraphic fotoğrafçısı Steve McCurry ziyaret ettiği bir mülteci kampında Afgan Kızı adlı ünlü fotoğrafını çekti. İsimsiz bir mülteci olan bu kız, gözleriyle savaşın korkusunu ve evsiz kalmanın verdiği öfkeyi anlatıyordu. 1985 yılında dergide yayınlanan bu fotoğraf birçok ödülle layik görüldü.

5. Bir askerin dramı

Amerikan Ordusu gönüllü askere alma programına yazılanlara savaşın gerçeklerinden asla bahsetmez. Acemi askerlere yapılan propagandaya göre gidecekleri operasyonlar filmlerden hiç farksızdır. Herkes görevini yaparsa, sağ salim evlerini dönüp sevdiklerine kavuşacaklarına dair sözler verilir bu genç adamlara. Ancak körfez savaşı sırasında çekilen bu fotoğraf propagandanın yersiz kaldığı bir anı belgeliyor. En iyi arkadaşını ceset torbasında gören bu askerin fotoğraf Pentegaon tarafından yasaklanmıştı.

4.Gökdelenlerin gerçek yüzü

 


Amerika’nın en büyük sembobillerinden biri de gökdelenlerdir. Günümüzde hayranlıkla baktığımız bu yapların ardında aslında büyük kriz yıllarının çaresizliği yatıyor. 1930 yıllarda başlayan büyük Amerikan Krizi yüzünden, işsiz kalan insanlar hiç bir güvenlik önemli almadan onlarca kat yükseklerde çalışıyordu. Hayata kaldıkları için mutlu olan işçiler bu fotoğrafta öğle yemeğ yiyorlar. 1932 yılında New York’ta çekilen bu fotoğraf insanların çaresizlik altında nasıl yaşadıklarının en büyük kanıtlarından.

 

3. Avrupa’ya böyle meydan okuduk

1913 yılında genç Mustafa Kemal, Sofya’ya ataşe olarak atanmıştı. Dönemin siyasi koşullarında artık Osmanlı önemli bir devlet değildi. Avrupa ülkelerinin kışkırtmasıyla imparatorluğun her yerinde isyanlar düzenlenmeye başlamıştı. Osmanlı’nın Avrupa’da çağdışı ve güçsüz görüldüğü bu dönemde genç Mustafa Kemal yeniçeri kostümüyle resmi bir maskeli baloya katıldı. Etrafta bulunan bürokratların öfkeli bakışlarına aldırmayan Mustafa Kemal balkanlara Osmanlı daha ölmedi mesajı verirken gecenin yıldızı olmuştu.

2. Çaresizlik anları

1985 yılında Kolombiya’da patlayan Nevado del Ruiz volkanı birçok trajedinin yaşanmasına neden oldu. Ancak hiç bir olay bu fotoğrafa yansıyan kadar acı değildi. 13 yaşındaki Omayra Sánchez yıkalan evinde mahsur kaldı. Sánchez yerel yetkililere yapılan tüm uyarılara rağmen 3 gün boyunca suyun içerisinde yaşam mücadelesi verdi. Bu fotoğraf çekildikten kısa süre sonra ise ani ısı değişikliğinden dolayı öldü. Etraftaki insanlar ise Sánchez’in umut ve cesaret dolu üç günlük müchadelesini ise çaresizce izledi. 

1. Ölüme 5 kala

 

Bu ünlü fotoğraf çaresizliği, umursamazlığı ve vicdan azabını gösteriyor. Kevin Carter Afrika’da bir jiple dolaşırken açlıktan ölmek üzere olan bu çocukla karşılaştı. Carter fotoğraf çektikten sadece birkaç dakika sonra akbaba çocuğu kaptı. Olayı doğal karşılayan Carter umursamadan yoluna devam etti. Bu ölen çocuk sayesinde Carter Pulitzer ödülüne layik görüldü. Ancak fotoğrafçı, o an bu kadar duyarsız olduğu için kendini asla affetmedi ve ödül töreninden sonra intihar etti.

:: Bu fotoğraflar ve hikayelerinden en çok hangisi sizi etkiledi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tarihe Geçen 10 Fotoğraf konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarihe Geçen 10 Fotoğraf ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihe Geçen 10 Fotoğraf ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın! Yetkili bi abi geliyor! Saat 21.00'da canlı yayın!
  2. 2 iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik! iPhone güncellendikçe yavaşlar mı denedik!
  3. 3 Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri! Poco X3 NFC fiyatı ve özellikleri!
  4. 4 iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik! iPhone'a her şeyi yaptıran Siri kestirmelerini denedik!
  5. 5 Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme Herkes onu konuşuyor: OnePlus 8T inceleme
  6. 6 EBA için en iyi 5 tablet önerisi! EBA için en iyi 5 tablet önerisi!
  7. 7 Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik! Başkasının telefonunu kontrol ettiren uygulama denedik!
  8. 8 A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler? A101'de satılacak Huawei Band 4 özellikleri neler?
  9. 9 SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık! SDN ofisi için yeni bir alışveriş deneyimi yaşadık!
  10. 10 Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde! Sony WH-1000XM4 efsane kulaklık elimizde!