Okunma

Tarihi Miraslarımız Google Earth’te


13 Mart 2012 Salı 22:56
Tarihi Miraslarımız Google Earth’te

Uydu üzerinden çekilen fotoğrafların bir bütün olarak yayınlandığı ve -kimi bölgelerde- cadde ve sokakların en ince ayrıntısına kadar görüntülendiği, bilgisayar kullanıcılarının gözde uygulamalardan Google Earth‘e yeni bir eklenti geldi.

Türk girişimi olan 3D Location Earth, sosyal sorumluluk projesi kapsamında yaptığı çalışma sonucu ülkemizdeki tarihi ve kültürel mirasları 3 boyutlu formatta Google Earth’e aktarmayı başardı.

Bu kapsamda  Sultanahmet Camii, Topkapı Sarayı, Yedikule Zindanları, Rumeli Hisarı, Mısır Çarşısı, Çırağan ve Dolmabahçe Sarayları, Aspendos, Side Antik Tiyatro, Ayasofya gibi bilinen birçok tarihsel yapı Google Earth’ten ziyaret edilebiliyor.

Şimdilik Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Konya gibi şehirlerde çalışmalarını sürdüren ekip, projeyi Türkiye’nin tüm bölgelerine yaymak istiyor. 30 binden fazla mekanı Google Earth’te yayınlayan 3D Location Earth eklentisine ulaşmak için buraya tıklamanız yeterli.

:: Hangi tarihsel yapıları Google Earth’te görmek istersiniz?
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Tarihi Miraslarımız Google Earth’te”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Anıtkabir’e earth kaliteli bir biçimde aktarıldığını görebilirsiniz. Yılarddır anıtkabir’in 3 boyutlu şekli bulunmakta.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Zaten ne olsa ilk Anıtkabir de Anıtkabir, ne özelliği var ki

 3. aslanx dedi ki:

  Arkadaşlar
  3D animasyon yapacaklarına, 3D fotoğrafları teknolojik olarak birbirine ekleyerek gerçek fotoğraflardan oluşan 3D yapabilirlerdi. Bir çok örneği var bunların. Örnek olarak; Ankara’da Hacıbayramveli camii’nin üç boyunlu gerçek fotoğraflardan oluşan 3D içerik. Yalnız; bir proğram sayesinde 3D resimleri görebiliyoruz, yakınlaştırıp, uzaklaştırabiliyor, aşağı-yukarı ve sağa-sola ç***** />
  Animasyon değil, gerçek fotoğraflardan oluşan 3D içerik.
  Bu adresten bakabilirsiniz.

 4. Evan dedi ki:

  Listede Anıtkabir’i göremedim. Bunlar nasıl milli bir proje diyorlar. Önce Anıtkabir’i 3D yapmaları gerekir.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  bu ne ?

 6. SDN Okuru dedi ki:

  güzel 🙂

" Tarihi Miraslarımız Google Earth’te konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarihi Miraslarımız Google Earth’te ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihi Miraslarımız Google Earth’te ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "