Okunma

Tarihin En Büyük Hacker Şebekesi Çökertildi!


10 Kasım 2011 Perşembe 15:14
Tarihin En Büyük Hacker Şebekesi Çökertildi!

FBI tarafından yapılan açıklamada, Estonya’da gerçekleştirilen operasyonla altı kişinin “internet dolandırıcılığı” suçundan gözaltına alındığı bildirildi.

Dünya çapında 4 milyondan fazla bilgisayarı ele geçiren hacker grubunun bugüne kadar yaklaşık 14 milyon dolarlık gelir elde ettiği açıklandı.

İki yıl süren ve “Hayalet Tık Operasyonu” adı verilen, FBI ile Estonya Polisi’nin ortaklaşa yürüttüğü soruşturmada, Trend Micro’nun çalışmaları sonucunda belirlenen New York ve Chicago’daki iki veri merkezinde yaklaşık 100 sunucu kapatılırken, Estonya’da da eş zamanlı olarak 6 kişi gözaltına alındı.

Hacker grubunun, web sitelerinde yer alan reklamlardan tıklama ya da görüntüleme başına ücret ödeyen şirketlerle anlaştığı bildirildi.

Grubun ulaştığı bilgisayarları bu web sitelerine yönlendirdiği ya da bu web sitelerinden bazı yazılımları indirmeye zorlandığı bilgisi verildi.

Saldırganlar bilgisayarlardaki DNS ayarlarını değiştirerek kullanıcıların internet üzerinde istemedikleri işlemleri yapmalarını sağladı.

100 ülkede 4 milyondan fazla bilgisayara virüs bulaştı

Bu yöntemle 2007 yılından bu yana 100 ülkede internet üzerinden bilgisayarlara bulaşan virüs nedeniyle 4 milyondan fazla bilgisayarın istenmeyen web sitelerine yönlendirildiği açıklandı.

Tarihin en büyük siber suçlu operasyonunda başarıya ulaşmaktan memnuniyet duyduklarını belirten Trend Micro Kıdemli Güvenlik Uzmanı Rik Ferguson, “2006 yılından bu yana DNS değiştiren botnet‘in varlığından haberimiz vardı. Uzun süreli takibimiz, FBI ve diğer ortaklarımızla yürütülen çalışmaların sonucunda siber suçlu çetesi yakayı ele verdi” dedi.

Size de bulaşmış olabilir

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 100 ülkede yayılan virüsün bilgisayarınıza bulaşıp bulaşmadığını kontrol etmek için Trend Micro’nun; https://www.facebook.com/trendmicroturkey adresindeki Facebook sayfasındaki yöntemi veya Trend Micro‘nun http://housecall.trendmicro.com adresinden ulaşılan ücretsiz servisi kullanılarak virüsü tespit edilebilir ve eğer virüs bulaştıysa doğrudan temizlenebilir.

:: Operasyon hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Tarihin En Büyük Hacker Şebekesi Çökertildi!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  hacker budur hacker dolandiricisida var etik olanida

 2. SDN Okuru dedi ki:

  sen öğrendnmıde konusuyon

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Organize olmuşlar Gelir sağlamışlar Hackerlik bu değil ki 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  güzel işmiş kolay yol

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hackerlığın sonu işte millet hala hackerlığa özensin dursun gidin oyun programlama öğrenin türkiyedeki en boşta meslek piyasada tek olun

 6. SDN Okuru dedi ki:

  daha ne hackerler var piyasada herkez sov yapıyor bu sanala alem bir mantıgın cıkısıyla olusturulan bir alemse imkansız diye bir kamram asla var olmayacaktır…

" Tarihin En Büyük Hacker Şebekesi Çökertildi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarihin En Büyük Hacker Şebekesi Çökertildi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihin En Büyük Hacker Şebekesi Çökertildi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "