Okunma

Tarihin En Büyük Kredi Kartı Vurgunu


18 Ağustos 2009 Salı 10:15
Tarihin En Büyük Kredi Kartı Vurgunu

Florida’da bir adam bugüne kadar dünyanın en büyük kişisel veri hırsızlığını yaptığı gerekçesiyle tutuklandı. ABD Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 130 milyon adet kredi kartın bilgilerini çaldığı belirtilen 28 yaşındaki Albert Gonzales ve iki adet yardımcısı yargılanmaya başlanacak.

“segvac” kod adını kullanan Gonzales ve yardımcıları Ekim 2006′dan bu yana birçok kredi kartı sistemini ve çeşitli firmaları araştırarak hangisine saldıracaklarını belirliyordu. Şirketlerin güvenlik duvarlarını geçen hacker’lar kredi kartı ve borç bilgilerini çalmaya başladılar.

En büyük hırsızlık

Çoğu denemelerinde başarılı olan Gonzales ve yardımcıları yaklaşık 130 milyon kredi kartının verilerini çalarak bunları ABD, Letonya, Hollanda ve Ukrayna’daki sunucularına gönderdiler. Saldırıya uğrayan şirketlerin arasında 7-Eleven, kredi kartı şirketi Heartland Payment Systems ve bir market zinciri olan Hannford Brothers Co. bulunuyor.

ABD Adalet Bakanlığı, bu olayın ABD tarihindeki en büyük kredi kartı hırsızlığı olduğunu belirtiyor. Bundan önceki rekor 2005 ile 2007 yılları arasında 45 milyon adet kredi kartı bilgisinin çalındığı bir olaydı.

2008 yılında bir lokanta zincirinin ağına girdiği için hali hazırda hapiste olan Gonzales, bu olayın ortaya çıkmasıyla birlikte 20 yıl daha hapis istemiyle yargılanmaya başlanacak.

:: Yaşanan bu olay hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tarihin En Büyük Kredi Kartı Vurgunu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarihin En Büyük Kredi Kartı Vurgunu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihin En Büyük Kredi Kartı Vurgunu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "