Okunma

Tarihin en büyük WordPress açığı!


27 Kasım 2016 Pazar 20:59
Tarihin en büyük WordPress açığı!

WordPress, dünyada en çok kullanılan blog sistemlerinden birisi. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu oluşu nedeniyle de oldukça sevilen bir sistem.

2013 yılından beridir uzaktan güncelleme sunucusuyla bulunan açıkları otomatik olarak kapatabilen bir sisteme sahip olan WordPress, az daha bu sistemin kurbanı oluyordu.

Güncelleme sunucusunda keşfedilen bir uzaktan kod çalıştırma açığı nedeniyle tüm WordPress kullanıcılarına hacker tarafından hazırlanan zararlı yazılım resmi bir güncellemeymiş gibi gönderilebiliyordu!

16-11/27/wordpress-yazi-kategori-url-ayarlama.jpg

Resmi kanaldan gelen bu güncellemeyi herkes kuracağı için aynı zamanda internetin yaklaşık yüzde 25’ini tek seferde hacklemek anlamına gelen bu büyük açık WordPress‘in açık kaynak kodlu olmasından dolayı çok daha erken farkedilerek kapatıldı.

Adeta açık kaynak kodlu yazılımların avantajları nedir sorusuna cevap olarak verilebilecek bir örnek olan bu durum sonrasında WordPress herhangi bir açıklama yapmadı. 

:: WordPress’te keşfedilen açık hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarMustafa Kemal Can

Bilgisayar mühendisliği okuyan Mustafa Kemal, çağımızın vazgeçilmezi haline gelen siber güvenliğe ilgi duyuyor. Kariyerini de bu yönde şekillendirmek isteyen Mustafa Kemal'in şimdiki durağı Shiftdelete.net.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Tarihin en büyük WordPress açığı!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  SDN okurlarının böyle cühela olduğu bilmiyordum. gerçi yazılan yüzeysel makalelerle hitap edilen kitle de tam olarak böyle olmalıydı. ZDNet ve How to Geek varken burda işim ne ki benim.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetten iki sayfa şey okuyup buraya gelmeyin bilmiyorsan susacaksín

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Yorumlarda ne çok bilgisiz insan var. Okurken gözlerim yandı. Bilmiyorsan sus arkadaşım.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  4 te 3 u mu? Ne yaptin sen Kamil.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Açık kaynak kod güvenli diyenlere şaşıyorum, adı üstünde aaaaççıııkkkk!!!
  Evinin kapısını aç baklaım ne oluyor…

 6. SDN Okuru dedi ki:

  WordPress kıllanılan siteler genelde blog tarzı kişisel sitelerdir. Hepsini kapatsanız bile ülkeye zararı olmaz. Bireysel kullanıcı zaten normal hosting firmalarının eziyetlerine alışkın ama ülke güvenliği etkilenmez

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Habere baksan, haber haber değil. Yazara baksan o da yazar değil yazar olsa zaten böyle bir şeyi yazmaz. Başlığa WP açığı yazmışlar ama içerikte açığın kapatıldığı söyleniyor. Sizin yapacağınız haberde bu kadar olur zaten. Şey pardon haber değildi bu ya hit kasma tekniği.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Avantaj değildir o dezavantajdır. Biraz daha dikkatli yazalım lütfen..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  İnternetin dörtte biri mi hahaha şakacı şey

 10. SDN Okuru dedi ki:

  php tabanlı sistemleri kullamayın!

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Hani herhangi bir güncelleme paketi yayınlanmadı ?

" Tarihin en büyük WordPress açığı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tarihin en büyük WordPress açığı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tarihin en büyük WordPress açığı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "