Okunma

Tasarım Kralı Jim Keller, AMD’ye Döndü


05 Ağustos 2012 Pazar 16:15
Tasarım Kralı Jim Keller, AMD’ye Döndü

Gerçekten yenilikçi, ilerici ve idealist mühendislere pek çok firma ihtiyaç duyar. Özellikle tasarım ve ürün geliştirme kısımlarında ileri görüşlü mühendislerin çokluğu firmaların gerçek gücüdür.

AMD, bir dönem elindeki başarılı mühendisleri tek tek kaybetmişti. Yaşanan ekonomik zorluklardan sonra hem kendisinin işten çıkardığı hem de AMD’den istifa eden pek mühendis ve çalışandan sonra firma tekrardan eski önemli isimlerini toplamaya başladı.

Apple‘ın A serisi mobil işlemcilerini ve DEC Alpha işlemcilerinin tasarımcılarından olan ayrıca AMD‘nin rakibi Intel’in önüne geçmeyi başardığı K7 ve K8 işlemcilerini tasarlayan Jim Keller, tekrar AMD’ye dönüş yaptı.

2008 yılında Apple’a geçen Jim Keller, Apple’a başarı sağlayan A4 ve A5 işlemcilerinin de arkasındaki isim olmuştu.

Jim Keller, yeni görevinde AMD’nin gelecekteki ürünlerinde kullanılacak düşük güç tüketimi ve yüksek performans gösterecek işlemci çekirdekleri tasarlamak olacak. AMD’nin yeni mikroişlemci tasarımının yanında ileri görüşlülüğü ile firmanın yeni alanlara girebilmesini de sağlayacağı düşünülüyor.

Jim Keller, AMD’nin x86-64 komut setiyle Athlon 64 işlemcilerinde 64 bit teknolojisini bizlere sunulmasında en büyük rolü oynayanlardandı. Ayrıca eskiden bellek kontrolcüsünü işlemci içerisine alarak daha hızlı bir bant genişliği sunan AMD, Hyper Transport adını ve teknolojisini de büyük ölçüde Jim Keller‘e borçlu. Günümüzde başka firmaların da kullandığı bu iki özellik, Jim Keller’in ne kadar yenilikçi biri olduğunu anlamamıza yeterli. 

:: Jim Keller’in AMD’ye gelmesi, AMD’nin mobil alana kayması anlamına gelir mi?

 
yazarTolga Cem Küçükyılmaz

ShiftDelete.Net Genel Yayın Yönetmeni ve teknoloji uzmanı Tolga Cem Küçükyılmaz, 10 senedir en yeni teknolojileri ve ürünleri, sizlere aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

11 yorum - “Tasarım Kralı Jim Keller, AMD’ye Döndü”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Amdnin cok seveni var ama baksan çoğu intel kullanıyordur

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Napak ölek mi? 1 🙂

 3. SDN Okuru dedi ki:

  ne kralmış hakketen tasarım kralı ilk defa duyuyorum 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  adam king beyler.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  hadi bakalım amd tekrar inteline önüne geçer inş..

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Büyüksün Jim Keller..

  Sonuna kadar AMD

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Ne para alıyordur bu adam 😀

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Napak ölekmi

 9. 3mr3 dedi ki:

  Apple’dan neden ayrıldı ki?

 10. SDN Okuru dedi ki:

  AMD İntel’i umarım geçer. İ7 lere kimsenin 2000 TL ye yakın para vermek istediğini sanmam. Fiyat performans olarak zaten AMD önde ama sadece performans olarak düşünürsek İntel önde. AMD inteli geçse bile bence fiyatları yine dengeli olur.

 11. SDN Okuru dedi ki:

  steve reiz in apple a dönüşü gibi olur da intel e bu kadar para vermek zorunda kalmayız inşallah

" Tasarım Kralı Jim Keller, AMD’ye Döndü konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tasarım Kralı Jim Keller, AMD’ye Döndü ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tasarım Kralı Jim Keller, AMD’ye Döndü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "