Tasarruf İçin 10 Altın Taktik


20 Temmuz 2010 Salı 10:27
Tasarruf İçin 10 Altın Taktik

Tarafsız ve bağımsız karşılaştırma sitesi Enuygun.com, krediler, uçak biletleri, kasko seçenekleri, internet bağlantı servisleri ve GSM tarifelerini karşılaştırarak tüketicilerin kendilerine en uygun seçeneği bulmalarını kolaylaştırıyor (Mobil Cüzdan Dönemi Başlıyacak).

Tüketicilerin zamandan ve paradan tasarruf etmelerini sağlamayı hedefleyen Enuygun.com, bu kez de tasarruf için altın değerinde 10 taktik hazırladı. İşte yılda binlerce liranın cebinizde kalmasını sağlayacak tasarruf taktikleri.

Ne kazandığınız değil nasıl harcadığınız önemli!


TASARRUF TAKTİĞİ 1

 Para su gibi gidiyor“, “Ay sonunda elimde hiçbir şey kalmıyor” yakınmalarından vazgeçin. Paranızın nereye gittiğini tespit edin. Kilo vermek isteyenlere diyetisyenler, gün içinde neler yediğini not etmelerini tavsiye ediyor.

Böylece kişi, gereksiz yediği şeylerin farkına varıyor. Siz de aylık nelere para harcadığınızı not edin. Sorunu gerçekçi bir şekilde tespit edip gereksiz harcamalarınızı kısın. Her ay sadece 100 TL’lik bir harcamanızdan vazgeçebilirseniz yılda 1.200 TL tasarruf edersiniz (Türklerin 6.800 TL’ye İhtiyacı Var).

TASARRUF TAKTİĞİ 2

Bankalar havale, EFT, hesap işletim, kredi kart aidatı, başkasının hesabına para yatırma vb. bir sürü kalemden işlem ücreti alıyor. Bunlara dikkat! Ödedikleriniz birikince çok yüksek tutarlara ulaşabiliyor. Peki bu konuda neler yapabilirsiniz? Öncelikle şubeden işlem yaptırmayın, internet bankacılığı ya da ATM’leri kullanın (Fotoğraflarınızdan Para Kazanın).

Örneğin, bir bankanın EFT işlemi şubeden yapılırsa 35 TL, internetten yapılırsa yalnızca 3 TL… Ödemelerinizi tek bir kredi kartından yapın, diğer kartlarınızı kapatın ve böylece gereksiz kart aidatından kurtulun. Kart başı yıllık aidat 50 TL civarında. Çok gerekli olmayan hesaplarınızı kapatın.

Mümkünse işlemlerinizi tek bir banka üzerinden yapın. Çünkü hesap başı hesap işletim ücreti yıllık ortalama 75 TL. Sözün kısası, çok gerekli olmayan 2 kredi kartınız ve 2 hesabınızı kapatırsanız, yıllık kazancınız 250 TL olacaktır. EFT ve havale gibi ücretlere de dikkat edilirse tasarruf miktarı ciddi boyutlara ulaşıyor.

 

Tatile hafta içi çıkın!

 

TASARRUF TAKTİĞİ 3

Ailenizin yanında ya da bir otelde, tatilinizi nasıl planlarsanız planlayın en önemli masraf kalemlerinden birisi gidiş-dönüş yol masrafları. Uçak yolculuğu, ucuzlayan bilet fiyatları nedeniyle uzun süren diğer yolculuklara alternatif olmaya devam ediyor.

Bilet fiyatları ise havayoluna, uçuş saatine, biletin uçuştan ne kadar zaman önce alındığına göre şekilleniyor. Tatilinizi birkaç ay önceden planlayarak ve uçuşlarınızı cuma-pazar günleri arası değil de hafta içi günlere denk getirerek çok daha ucuz uçak bileti bulabilirsiniz (İnternetten Alışveriş Yapmanın Güvenli Yolu).

TASARRUF TAKTİĞİ 4

Tasarrufun önemi emeklilik döneminde daha iyi anlaşılıyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne henüz kayıtlı değilseniz mutlaka dahil olun. Sistemin sağladığı vergi avantajından faydalanmayı da unutmayın. Çünkü yetkililer, katılımcıların sadece %30’unun bu avantajdan faydalandığını belirtiyor (Ödül Kazandınız Mesajlarına Dikkat!).

Demek ki milyonlarca TL tasarruf edilmeyi bekliyor. Peki bireysel emeklilikte vergi avantajı ne demek? Bir örnekle açıklayalım: Aylık 2.000 TL geliriniz var ve bu sisteme ay da 200 TL ödeyerek katıldınız. Vergi avantajından yararlanmak isterseniz, her ay ödediğiniz 200 TL’nin dekontunu çalıştığınız şirketin muhasebecisine vermeniz yeterli.

O da, siz o ay hangi vergi diliminde iseniz, ödediğiniz 200 TL’nin o kadarlık kısmının maaşınıza geri iade edilmesini sağlıyor. Örneğin, %20 vergi diliminde iseniz 40 TL, %25 ise 50 TL maaşınızdan daha az vergi kesiliyor.

Bu örnekte, bir yıl içinde emeklilik hesabınıza yatırdığınız para bir yılda 200 X 12 = 2.400 TL, ama vergi avantajından yararlanırsanız cebinizden çıkan 1.920 TL oluyor. Yani toplamda 480 TL tasarruf ediyorsunuz. Detaylı bilgiyi www.egm.org.tr adresinden alabilirsiniz.

 

 

Ödenemeyen borçlarınızı mutlaka yeniden yapılandırın!

TASARRUF TAKTİĞİ 5

Kredi kart faizleri düştü ama hala yüksek. Eğer sadece minimum ödemeyi yapabiliyor ama toplam borcunuzu bir türlü kapatamıyorsanız, mutlaka bu borcu ödenebilir hale getirme yollarını arayın.

Toplamda 5.000 TL ödenemeyen kart borcu olan bir kişinin bankaya ödeyeceği faiz, basit bir hesaplamayla ayda 140 TL, yılda ise 1.700 TL civarında. Ancak bu kişi 5.000 TL’lik kart borcunu 12 ay vadeli ihtiyaç kredisi alarak kapatırsa, bankaya ödeyeceği faiz masrafıyla birlikte 550 TL civarında. Yani bu küçük girişim size yılda 1.150 TL tasarruf imkanı sunuyor (Dolandırıcılar, İngilizlerin Peşinde).

TASARRUF TAKTİĞİ 6

Aylık gelirinizin küçük de olsa bir kısmını mutlaka birikime yönlendirin. Kendiniz ya da aileniz için yapacağınız bu ödemeyi, elektrik ya da su faturası gibi sabit gideriniz olarak değerlendirin ve atlamayın. Her ay 100 TL birikim hesabınıza para yatırın, bir yılda 1.200 TL paranız biriksin (Operatörlerin Mobil İmza Hizmetleri).

 

TASARRUF TAKTİĞİ 7

Sağdan soldan, kampanyalardan ya da kulaktan dolma bilgilerle değil, kendi araştırmanızı yaparak bilgi edinin ve her zaman karşılaştırın. Kredilerde faiz oranları tarihi düşük seviyelerde ama bu sizi yanıltmasın. Bankalar arası rekabet tam gaz devam ediyor. Ödenecek faiz ve masraflar bir arada düşünüldüğünde ciddi farklar var.

 

Damlaya damlaya göl olur!

 

TASARRUF TAKTİĞİ 8

Aylık faturalarınızdaki küçük bir kesinti, sizin için büyük bir tasarrufa dönüşebilir. Elektrik, su, cep telefonu, sabit telefon, doğalgaz ve internet… Nereden bakarsanız bakın, bir ailenin her ay ödemek zorunda olduğu en az 6 tane sabit faturası var.

Her bir faturada 10 TL’lik tasarruf ayda 60TL, yılda ise 720 TL demek. Özellikle rekabetin yoğun yaşandığı telekomünikasyon sektörü tüketicilere çeşitli seçenekler sunuyor.

Türkiye’de 65 milyon cep telefonu abonesine hizmet veren 3 büyük operatör, 30 milyon internet kullanıcısına servis sunan 7 büyük kuruluş var. Bir ailede en az 2 cep telefonu kullanıldığını düşünürsek, avantajlı tarifeyi seçerek ailece ayda ortalama 50 TL, yılda ise 600 TL tasarruf etme imkanı bulunuyor (Bankacılık İşlemleri İçin Sanal İmza).

Buna interneti de eklerseniz yılda 1.000 TL ve üzeri tasarruf etmek mümkün hale geliyor. Ya siz? En uygun tarifeleri seçtiğinizden emin misiniz?

TASARRUF TAKTİĞİ 9

Kredili mevduat hesabı (namı-diğer ek hesap ya da avans hesap), kredi kartı gibi erişimi kolay ama faizi oldukça yüksek bir borçlanma aracı. Hesabınıza ilave edilen ve genellikle ücretliler için bir maaş tutarında olan bu krediyi sadece çok gerekli durumlarda kullanmaya özen gösterin (Teknoloji Banka Soygunlarını Engelleyecek).

İpin ucu kaçınca, maaşlı çalışanların bir kısmı için her ay kullanılan bir kredi haline dönüşebilen ve hatta zamanla kişiye kendi parası gibi gelen bu kredinin aylık faizi %5 civarında. Her ay 1.000 TL’lik kredili mevduat hesabı kullanımı ayda yaklaşık 50 TL faiz gideri demek. Aslında sizin olmayan bu parayı harcama alışkanlığını terk edin, yılda 600 TL tasarruf edin.

 

Nakitsiz olmaz!

 

TASARRUF TAKTİĞİ 10

Harcama ya da yatırım… Hangisini planlarsanız planlayın, beklenmedik giderler için her zaman bir miktar nakit elinizin altında olmalı (Güvenli ödeme sistemi PAYNET).

Yatırımları olan bir kişi olsanız da, nakit ya da anında nakde dönüşebilecek bir paranız yoksa, yatırımlarınızı vadesinden önce bozmanız ya da zararına elinizden çıkarmanız gerekebilir.

Yatırımlarınız yoksa, bu kez de kredi kartından para çekmek gibi faiz gideri yüksek çözümler üretmek zorunda kalabilirsiniz. Planlamalarınızı buna göre yapın, ekstra gider ödemeyin.

:: Bu tür taktikleri uyguluyor musunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tasarruf İçin 10 Altın Taktik”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  fazla banka hesaplarınızı kapatın x tl işletim ücretinden kazanın demek yerine o haksız çekilen işletim ücretlerinin nasıl geri alınacağını anlatsaydınız keşke 2006 dan beri o ücretlerin haksız olduğuna dair yargıtay kararı var fakat parasını geri alan binde bir

" Tasarruf İçin 10 Altın Taktik konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tasarruf İçin 10 Altın Taktik ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tasarruf İçin 10 Altın Taktik ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
 2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
 3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
 4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
 5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
 6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
 7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
 8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
 9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
 10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar