Okunma

Tatil Korsanları Gözünü Gençlere Dikti


06 Temmuz 2011 Çarşamba 07:20
Tatil Korsanları Gözünü Gençlere Dikti

Yaz tatili ile birlikte internette daha fazla vakit geçirmeye ve sosyal ağlara daha çok zaman ayırmaya başlayan genç bilgisayar kullanıcıları, siber suçluların da hedefi haline geldi.

Panda Security’nin Türkiye distribütörü olan Avtürk’ten Okan Horasan, bilgisayar kullanıcılarına yönelik tatil dönemine özel bir dizi tavsiyede bulundu. Haberimizin devamında bu tavsiyeleri okuyabilirsiniz.

Sosyal ağlarda paylaştığınız bilgilere dikkat edin

Tatile çıkacağınız günleri internette paylaşmayın, özellikle de aynı sosyal ağda adres bilgileriniz de bulunuyorsa. Bu bir nevi hırsızlara evim boş buyurun içeriyi boşaltın demek gibi.

Bunun yanında kızlık soyadı da dikkat edilmesi gereken bir husus. Aile üyelerinizin kim olduklarını sosyal ağlarda afişe etmeyin. Çünkü birçok insan gizli sorularında anne kızlık soyadını kullanıyor. Aile üyelerinin kim oldukları sosyal ağlarda belirtilirse, kızlık soyadı buradan kolaylıkla bulunabilir.

Tatil fırsatlarına dikkat!

Yılın bu zamanlarında istenmeyen postalar, gerçek olamayacak kadar indirimli tatil fırsatları kullanılarak yollanıyor. Bu postalarda ya kişisel bilgilerin girilmesi ya da gerçekten çok zararlı olan bir dosyanın indirilmesi isteniyor. Bu yüzden bu tür tüm postaları ulaşma anında silmek gerekiyor.

Bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyorsa

Bu tarz paylaşılan bilgisayarlara asla şifrenizi girmeyin. İnternete bir internet kafeden erişiliyorsa, güncel antivirus programı olan bir bilgisayar seçilmesi mantıklı olacaktır. İnternette gezinirken şifre girilmesi gereken sitelere girilmesi halinde şifre kaydet seçeneğinin kesinlikle kullanılmaması gerekir.

Son olarak ise banka işlemlerinin kesinlikle ve kesinlikle bu tarz paylaşılan bilgisayarlarda yapılmaması gerekir.

Modeminizi kapatın

Bu sayede kötü eğilimleri olan kullanıcıların yokluğunuzda ağınıza erişmesini engellemiş olursunuz.

Korumasız kablosuz ağlara bağlanmayın

Para verilmesi gerekse bile güvenli olanı kullanmak her zaman daha iyidir. Çünkü bu ağ siber suçlular tarafından ağa bağlanan kişilerin bilgilerini çalmak için kurulmuş olabilir.

Güncel bir antivirus yazılımı kullanın

Bu sayede bir çok tehdit ve saldırıya karşı güvende olunur. Bilinçli kullanımla da birleştiğinde tehdit ve saldırılardan oldukça uzaklaşılır.

:: Bu tavsiyelere uyuyor musunuz?

 
yazarHakan Kilyusufoğlu

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Tatil Korsanları Gözünü Gençlere Dikti”

  1. fakcakaya dedi ki:

    hemen hemen uyuyoruz…

" Tatil Korsanları Gözünü Gençlere Dikti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tatil Korsanları Gözünü Gençlere Dikti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tatil Korsanları Gözünü Gençlere Dikti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "