Tatilde Bilgisayarınızı Nasıl Güvene Almalısınız?


09 Ağustos 2010 Pazartesi 13:15
Tatilde Bilgisayarınızı Nasıl Güvene Almalısınız?

Yazın en sıcak dönemi başladı. Tüketiciler bu sıcaktan kurtulmak için, denizli ve havuzlu mekanlara tatil yapmaya gidiyor. Son yılların yeni bir modası ise, dizüstü bilgisayarın avantajı sayesinde bu cihazları plajda bile kullanmak.( Tatilinizi Bu Kameralarla Geçirin )

 

t

 

Bazı kullanıcılar plajda arkadaşlarıyla sohbet ederken, bazıları ise yarım kalan işlerini tatilin keyfini çıkartarak bitiriyor. Ancak bu ilgi çekici ve güzel olay sizin için bir kabus dönüşebilir. İnsanların fazlasıyla bulunduğu bu ortamlarda bilgisayarlarınız hiç ama hiç güvende değil.

Hem teknik hem de sanal olarak bilgisayarınızı tatile getirmek istiyorsanız bu tavsiyelere dikkat edin. İşte Eset‘in tavsiyelerinden derlenmiş tatil önlemleri…

Tatile çıkarken neler yapın?

 • Her zaman antivirüs programı kullanın ve sürekli son sürüm kullanıldığından emin olun.

 

 • Netbook, laptop veya smartphone’da da olsa verileriniz yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.

 

 

 • Veriler ve veri depolama cihazları her zaman şifre korumalı olsun. Hatta en iyisi özel bir şekilde şifrelenmiş (encrypt) olursa yanlış ellere geçtiğinde işe yaramaz hale gelsin. Şifreleriniz karmaşık ve uzun olsun.

 

 • Taşınabilir aygıtlar şu anda virüslerin yayılmasını sağlayan en yaygın taşıyıcı durumundalar. Taile çıkmadan önce ya da işten çıkmadan önce taşınabilir diskiniz güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın. Bunu yapmadan önce, virüslerin sadece taşınabilir medyayı (USB bellek v.b.) takınca bulaşabilmesine sebep olan Windows AutoRun özelliğini devre dışı bırakın.

 

 •  Dijital fotoğraf makinesi belleğini ilk kullanımdan önce kamera içinde formatlayın. Yeni belleklerde virüs olma olasılığı düşük de olsa bu işlemle bu riski tamamen ortadan kaldırabilirsiniz

Tatildeyken nelere dikkat etmeli?


 •  Taşınabilir bilgisayarları soğutmak için kullanılan aktif fanlar toz ve kum gibi cisimlere karşı oldukça hassasdırlar. Taşınabilir bilgisayarların plaj gibi ortamlarda kullanılması durumunda, bilgisayarın içine kaçabilecek toz ve kum parçacıkları fanı kısa sürede kullanılmaz hale getirerek bilgisayarın aşırı ısınmasına ve sıcaktan zarar görmesine sebep olabilir.

 

 •  Yüksek sıcaklıklar her zaman elektronik cihazların düşmanıdır. Masaüstü bilgisayarlara göre daha çabuk ısınan bir yapıya sahip olan normal bir notebook ya da netbookun çalışma ortamı sıcaklığı 25 – 30 derece arasında olmalıdır.

 • Bu nedenle doğrudan güneşin sıcaklık etkisine maruz kalan bir cihazın çalışma ortam sıcaklığı pek çok tatil yöresinde dışarıda 50 dereceyi bulabilmektedir. Bu sıcaklıklar da özellikle işlemcinin çok fazla ısınmasına, pilin ömrünün ise azalmasına neden olmakta ve bilgisayarın düzgün çalışmasını engelleyebilmektedir. Uzun şekilde bu ortamda kullanım kalıcı hasarlara da sebep olabilir.

 

Sanal fiziksel saldırılara karşı ne yapmalı?

 • Yazın dizüstü bilgisayarlara karşı yaplıan hırsızlık olayları giderek artıyor.  Riski minimize etmek için bilgisayarınızı güvenli bir yerde tutun veya Kensington güvenlik kilidi kullanın.

 

 • Çok doğrudan bir mesaj olacak ancak herkese açık güvensiz kablosuz ağları hiç bir zaman kullanmayın. Internete erişmek için kendi modeminizi ya da telefonunuzu kullanmak, açık ve güvensiz kablosuz bağlantıları kullanmaktan daha güvenlidir.

 

 • Internet kafelerde bilgisayar kullanırken internet bankacılığı e-posta şifreleriniz, sosyal medya siteleri giriş bilgileriniz gibi önemli bilgileri girmekten kaçınmaya dikkat edin. Bu makinelerde keylogger (klavyeden basılan tuşları kaydeden ve şifrelerinizi çalabilen kötü niyetli bir yazılım türü) olabilir. Ayrıca USB belleklerinizi kullanırken de zararlı yazılım bulaştırabilme olasılığı bulunduğunu da unutmayın.

 

 • Normal mailinize gelen mesajların yönlendirilmek üzere ayarlandığı bir tatil hesabı açarak, tatilde bu e-posta hesabınız ele geçirilse bile uğrayacağınız zararın sadece tatil süresi içinde kalmasını sağlayabilirsiniz. Tatil sonrası yönlendirmeyi kaldırarak normal hesabınıza dönerek minimum zararla atlatabilirsiniz.

:: Tatilde bilgisayarınızı daha etkili şekilde koruyor musunuz?

 

 

 

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Tatilde Bilgisayarınızı Nasıl Güvene Almalısınız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tatilde Bilgisayarınızı Nasıl Güvene Almalısınız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tatilde Bilgisayarınızı Nasıl Güvene Almalısınız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır? iPhone 12, 6.000 TL'ye nasıl alınır?
 2. 2 Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği Girişimciler sahnede! İşte Big Bang 2020 etkinliği
 3. 3 Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik Hayat kurtaran AFAD deprem çantasını inceledik
 4. 4 Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme! Anker PowerPort III Nano adaptör inceleme!
 5. 5 AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video) AFAD hangi teknolojileri kullanıyor? (Video)
 6. 6 Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mi 10T kutusundan çıkıyor!
 7. 7 SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi? SDN ofisindekiler en çok hangi şarkıları dinledi?
 8. 8 Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk! Redmi Note 9 Pro'ya Open Camera ile meydan okuduk!
 9. 9 PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik PARDUS kullanan AFAD merkezini ziyaret ettik
 10. 10 Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi Samsung 980 PRO NVMe M.2 SSD incelemesi