Okunma

Tayland Hükümeti Line’ı Okuyabiliyor


24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
Tayland Hükümeti Line’ı Okuyabiliyor

Konu paranoya yaratmak değil fakat teorik olarak kapalı olan bir akıllı cihaz bile, sizi dinleyebilecek şekilde programlanabiliyor. İşte bu gerçekler ışığında iki kişi arasında düşündüğümüz tüm konuşmalar, pek çok hükümet servisi ve büyük firmalar tarafndan görülüyor ve ona göre kullanılıyor. 

Kimi zaman sizin özel bilgileriniz alınarak, size gösterilen reklamlar ayarlanırken; kimi zaman pek çok mail ve telefon numarası gibi özel bilgileriniz başka firmalarla paylaşılabiliyor. Hatta sizin 1 sene sonra, hangi ayda ne alabileceğinizin tahmini bile yapılabiliyor ve bunun için stratejiler belirleniyor. Esasında bu konular biraz da big data’ya giriyor.

Konumuza gelecek olursak, Tayland hükümüti geçtiğimiz yıl Line şirketine resmi bir talep yollamıştı. Bu talep, Line’daki mesajlara erişim talebiydi. Bu talebin üzerinden epey zaman geçti fakat bakandan gelen bir açıklama, tekrar tartışmaları alevlendirdi.

Bilgi ve haberleşme bakanı Pornchai Rujiprapa, Line uygulamasından gönderilen 40 milyona yakın mesaj, hükümet tarafından izlenebilir yönündeki sözleriyle ortalığı karıştırdı. Ayrıca, demek ki bu tip açıklamalar sadece bizim ülkemizde de yapılmıyormuş dedirtti.

Line, Asya’nın birincisi!

Asya kıtasında en çok tercih edilen anlık mesajlaşma yazılımı olan Line, ülkemizdeki durumuna göre çok daha popüler.  Geçen sene Facebook’a katılan kişilere göre, Line’a katılan kişilerin sayısı daha fazla. Yani o kadar popüler bir programdan bahsediyoruz.

Bu açıklamanın Line’a karşı büyük bir tepki doğurmasıyla beraber, Line yazılımının sahibi G. Koreli Naver şirketinin sözcüsü Nam Ji Woong’un açıklaması gecikmeden geldi. Tayland hükümetini yalanlayan Woong, Line uygulamasının 3. parti uygulamalarla izlenemeyeceği açıklamasını yaptı.

Tayland hükümeti anlaşılan ya yalan söylüyor, ya operatörler üzerinden takip yapıyor ya da bunlar doğru Line yalan söylüyor. 

Sonuç ne olursa olsun, milyarlarca insanın izlendiği bir gerçek…

:: Mesajlaşma yazılımlarından en çok hangisine güveniyorsunuz?
yazarTolga Küçükyılmaz

Çocukluktan beri iyi bir teknoloji takipçisi olan Tolga Küçükyılmaz, tekrar ShiftDelete.Net okurlarına en güncel teknoloji bilgilerini aktarmaya devam ediyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Tayland Hükümeti Line’ı Okuyabiliyor”

 1. engerex dedi ki:

  Hükümet yazýlanlarý okuyabiliyoruz diyor. Line üçüncü parti yazýlýmlar izleyemez ***** />
  Ýkiside doðru söylüyor olabilir. Verileri Line sunuyorsa üçüncü parti uygulamalara gerek kalmaz.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Sanki diğer tüm internet hizmet sağlayıcılarını okumuyorlar, takip etmiyorlar… Bu gün google, facebook, twitter, whatsap, viber ve adını sayamadığım bir çok internet hizmetleri bir takım devlet veya devletlerce takip altında hatta bunlar yetmiyormuş gibi nato birde bu bütün internet servis saglayıcıların verilerini takip ediyor.. :]

 3. SDN Okuru dedi ki:

  izlenmekten çekinen kişi zaten sosyal medya kullanmaz. geri kalan kitleyi izlesen nolur izlemesen nolur.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  demekki whatsapp line benzeri uygulamaları kullanmayıp kişisel bilgileri sosyal medya yalanı ile ifşa etmemeli ; kişisel mahremiyeti ön planda tutmalı; yediğin dondurmanın bile fotoğrafını paylaşmamalı ve gösteriş merakından telefon alan bir toplum olmamalı ve üretmeliyiz

" Tayland Hükümeti Line’ı Okuyabiliyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tayland Hükümeti Line’ı Okuyabiliyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tayland Hükümeti Line’ı Okuyabiliyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "