Okunma

Tayland’daki Sel Sektörü Vurdu


29 Ekim 2011 Cumartesi 06:23
Tayland’daki Sel Sektörü Vurdu

Türkiye’nin Van’da yaşanan deprem felaketinin yaralarını sarmaya çalıştığı bugünlerde Tayland‘daki selin oluşturduğu hasarın etkileri giderek artıyor. Son 50 yılın en büyük sel felaketini yaşayan ülkede bugüne kadar 377 kişi hayatını kaybetti.

Selin bir diğer önemli etkisi ise aralarında Nikon, Canon, Sony, Toyota, Honda, Nissan, Isuzu, Western Digital ve Segate gibi firmaların ülkedeki fabrikalarında yaşanıyor. Özellikle Bangkok ve civarında konumlanan bu fabrikaların bir kısmı sular altında kaldı.

En büyük zararı gören Nikon ve Sony fabrikalarında yaşanan hasar, özellikle fotoğraf sektörü için ciddi anlamda sıkıntı oluşturacak gibi görünüyor. Nikon‘un Bangkok‘a 80 km mesafede bulunan Ayutthaya fabrikasında üretim güçlükle yapılabiliyor (Konuyla ilgili olarak daha önce hazırladığımız haberi buradan okuyabilirsiniz).

Fabrika Nikon için önemli çünkü firmanın DSLR fotoğraf makinelerinin yüzde 90’ı, 18 bin kişinin çalıştığı bu devasa fabrikada üretiliyor. Fabrikada aynı zamanda objektif üretimi de yapılıyor.

Benzer şekilde Sony‘nin Bangkok yakınlarındaki Bangkadi bölgesinde bulunan sensör üretim fabrikası da sular altında kaldı. Fabrikanın 4 metre suya gömüldüğü açıklandı. Aynı bölgede aralarında Toshiba‘nın fabrikasının da olduğu 47 farklı üretim merkezi bulunduğu biliniyor.

Ayrıca Seagate ve Western Digital markalarının fabrikaları da durumdan etkilendi. Bu yüzden global pazarda sabit disk fiyatları yüzde 20 ila 40 oranında arttı.

Sel felaketi sebebiyle hem fotoğraf hem de sabit disk pazarında ürün tedariğinde de sıkıntı olması bekleniyor. Nikon‘un stoklarının yüzde 80’e düştüğü ise gelen bilgiler arasında. ABD’de elektronik cihaz satışlarının patlama yaptığı Noel öncesinde meydana gelen bu sıkıntı da birçok üreticiyi zora sokacak gibi görünüyor. 

Bu durum ülkemizi nasıl etkiler kesin bir yorum yapmak zor. Ancak kısa bir süre önce dolar kurunun artması zaten elektronik cihazların fiyatlarında bir miktar yükselmeyi beraberinde getirmişti. Sel yüzünden Ürün tedariğinde oluşan sıkıntının ve maliyetlerin yükselmesi yine fiyat artışı olarak yansıyacağından kısa vadede başta dijital fotoğraf makineleri ve sabit diskler olmak üzere elektronik ürün fiyatlarında yükselme beklenebilir.

:: Sizce Tayland’daki sel bilişim sektörünü nasıl etkiler?

 
yazarÖzgür Çetin

10 yılı aşkın süredir teknoloji ve internet sektörüne yazılarıyla katkıda bulunan Özgür Çetin, mobil cihazlara ve dijital fotoğraf dünyasına özel bir ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Tayland’daki Sel Sektörü Vurdu”

  1. antiateist dedi ki:

    ee nede olsa krızin bir diğer manasıda fırsatmış!! elinde stok olan bu fırsatı kaçırmayacak tabii ki.

  2. ikspi dedi ki:

    evet, özellikle sabit disk fiyatları uçtu, 70-80 civarı olan 500gb 120-150 arası.

" Tayland’daki Sel Sektörü Vurdu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tayland’daki Sel Sektörü Vurdu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tayland’daki Sel Sektörü Vurdu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "