Okunma

Tayvan’da Çocuklara Tablet Sınırlaması!


26 Ocak 2015 Pazartesi 08:00
Tayvan’da Çocuklara Tablet Sınırlaması!

Çocukların bilgisayar, tablet, oyun konsolu gibi elektronik cihazları kullanımı her zaman tartışma konusu olmuştur. Bu konuda farklı araştırmalar, farklı uzman görüşleri bulunsa da herkesin üzerinde uzlaşı sağladığı nokta, çocukların elektronik cihazları kullanımında belli bir süre sınırlandırmasının olması gerektiği yönünde.

Tayvan’da çocukların bilgisayar kullanımına sınırlama

Bu konuda yasal zeminde tedbir alan Tavyan ise yaptırımlarını artıracak yeni bir düzenlemeye imza attı. Ülkede hali hazırda geçerli olan ve çocukların elektronik cihaz kullanımına sınırlama getiren yasanın kapsamı genişletildi.

15-01/26/best_tablet_for_children_thumb.jpg

Sigara, içki ve uyuşturucuya eşit görülüyor

Quartz sitesinin haberine göre, çocukların uzun süre ekrana bakmasına izin vererek onların mental ve fiziksel olarak hastalanmasına neden olan ebeveynlere 1600 dolara kadar para cezası verilebilecek. Yasada, aşırı bilgisayar ve benzeri elektronik cihazların kullanımı sigara, içki ve uyuşturucu kullanımı ile eşdeğer tutuluyor. Bakalım Tavyan’ın bu sert hukuksal tedbirleri diğer ülkelere de yayılacak mı?

:: Sizce çocukların aşırı bilgisayar ve benzeri cihazları kullanımı kontrol altına alınmalı mı?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Tayvan’da Çocuklara Tablet Sınırlaması!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Linke tıklıyorum instagramı seçiyorum yine aynı yere sonra yine aynısı çıkıyo yine bu sayfa çıkıyo yani karşıma

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Istegram kalıcı olarak silmek kulanama

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Çocukların beyni ölüyor
  Ayrıca asosyal oluyorlar

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bizde de olmasi gerekiyor.. kesinlikle katılıyorum. Fakat bizde her kararda oldugu gibi hükümete laf atanlar olacaktir. Ona ragmen böyle bir yasa çıkmalı.

 5. Mehmet.Yildiz dedi ki:

  valla destekliyorum adamlarý. Abimin 4. sýnýfa giden bi çocuðu var. Bu yýl matematik ve Seçmeli Matematik dersi 1 geldi. Elinde bi tablet hiç býrakmýyor. Daha geçen seneye kadar yoktu tablet ve matematik 4 tü.
  Tamam teknolojiyi kullansýnlar ama doðru düzgün kullandýrtmak lazým.

" Tayvan’da Çocuklara Tablet Sınırlaması! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tayvan’da Çocuklara Tablet Sınırlaması! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tayvan’da Çocuklara Tablet Sınırlaması! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "