TBT ne demek? Türkçe açılımı ne anlama geliyor?


02 Mayıs 2021 Pazar 18:56
ABONE OL
TBT ne demek? Türkçe açılımı ne anlama geliyor?

Sosyal medya hayatımızda önemli bir yere sahip. Her gün milyonlarca fotoğraf ve videonun paylaşıldığı platformlarda bazen anlamını bilmediğimiz kavramlar karşımıza çıkıyor. Bu kavramlar genellikle paylaşılan fotoğraf ve videonun altına etiketleniyor.

En çok merak edilen kavramlardan biri de şüphesiz TBT. Bugün neredeyse her sosyal medya platformunda sıklıkla karşılaştığımız TBT ne demek? Türkçe açılımı ne anlama geliyor? Nerelerde kullanılır? Yazımızda detaylı bir şekilde anlattık.

Sıklıkla karşılaştığımız TBT ne anlama geliyor?

İlk olarak 2012 yılında ortaya çıktı.

TBT, özellikle Facebook, Instagram ve Twitter platformlarında sıklıkla kullanılan kısaca nostalji anlamına gelen bir kavram. İlk olarak 2012 yılında kullanılmaya başlanan TBT, sosyal medyanın da etkinliğini arttırması ile oldukça popüler hale geldi.

İngilizce ”Throw Back Thursday”i anlatan bir kısaltma olan TBT‘nin Türkçe karşılığı ise ”Perşembeye dönüş” şeklindedir. Burada dikkat edilmesi gereken şey, evrensel bir kavram olan TBT’nin yalnızca Perşembe günleri kullanılmasıdır. Burada Perşembe gününün herhangi bir özelliği yok. Ancak kavram ilk çıktığı günden itibaren hep Perşembe günü kullanıldı.

TBT nerelerde kullanılır?

Fotoğraflar veya videoların altında sıklıkla karşımıza çıkar.

TBT, diğer sosyal medya uygulamalarının aksine Instagram platformunda daha fazla kullanılıyor. Kullanıcılar, geçmişe dönük bir fotoğraf ya da videolarını açıklama kısmına ”TBT” veya ”Throw Back Thursday” şeklinde etiketleyerek paylaşıyor. Bu sayede TBT ile etiketlenen fotoğrafı daha fazla kişi görüyor. Bu etiketlemeler ”#TBT” veya ”#ThrowbackThursday” şeklinde oluyor.

TBT, evrensel bir kavram olduğundan bu etiketlemeler ile paylaşılan fotoğraf ya da videoların geçmişe dönük olduğu diğer kullanıcılar tarafından kolayca anlaşılabiliyor. Bu sayede paylaşımınızı gören herkes aynı mesajı alıyor.

Eğer bu kavramı Perşembe günü haricinde farklı bir günde kullanmak isterseniz, TBT’nin son harfini atarak ”TB” şeklinde paylaşma imkanınız var. Bu kavramda son yıllarda popüler olmaya başladı.

TBT ne işe yarar?

tbt ne demek

TBT’li 570 milyonun üzerinde fotoğraf mevcut

Kısa sürede popüler olan kavram, ilk olarak Nice Kicks adlı bir blogun ayakkabılarını her PerşembeTBT” etiketiyle paylaşmasıyla ortaya çıkmıştır. Daha sonra yavaş yavaş sosyal medya kullanıcılarının dikkatini çeken kavram, bugün milyonlarca kişi tarafından kullanılıyor.

Geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkan bir rapora göre, sadece Instagram üzerinde TBT etiketi ile saniyede 5 fotoğraf paylaşılıyor. Öte yandan 2017 yılı itibariyle TBT ile etiketlenmiş 570 milyonun üzerinde fotoğraf mevcut. Fotoğraflarınızın ya da videolarınızın altına bu kavramı etiketleyerek daha büyük kitlelere ulaşma imkanınız var. Bu sayede takipçi sayınızı ciddi oranda arttırma şansını yakalarsınız.
yazarTunahan Karakış

İlk bilgisayarını 7 yaşında edinen Tunahan, o günden itibaren teknolojiye ve video oyunlarına karşı hep ilgili oldu. Yakın zamanda yolu SDN ile kesişen Tunahan, edindiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seviyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
12 gün önce

Bir tane daha saçma ve gereksiz bilgiye daha beynimizde yer verdik.

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
11 gün önce

Saçma olan ne eğer sosyal medyayı aktif kullanıp paylaşım yapıyorsan gayet iyi bir bilgi.

" TBT ne demek? Türkçe açılımı ne anlama geliyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere TBT ne demek? Türkçe açılımı ne anlama geliyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda TBT ne demek? Türkçe açılımı ne anlama geliyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit Silinen dosyalarınızı bulun: Wondershare Recoverit
  2. 2 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6 Fiyat farkına değer mi? Xiaomi Mi Band 5 vs Mi Band 6
  3. 3 Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi? Amerika'da 5G hız testi yaptık! Yayıncılar için yeterli mi?
  4. 4 SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video! SDN ofisinde kim ne mezunu? Ofis içi video!
  5. 5 Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme Telefon ile sahte para testi yaptık! Microcase inceleme
  6. 6 Apple Watch almak için 5 sebep! Apple Watch almak için 5 sebep!
  7. 7 Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler Bayram harçlıkları ile alınabilecek teknolojik ürünler
  8. 8 ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik ShiftDelete.Net San Francisco ofisini ziyaret ettik
  9. 9 Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme! Philips TAT2205 TWS kablosuz kulaklık inceleme!
  10. 10 Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması Redmi Note 9 vs Note 10 kamera karşılaştırması