Tehlike çanları çalıyor! Hayvanlarda COVID-19 pozitif


06 Nisan 2020 Pazartesi 07:50
Tehlike çanları çalıyor! Hayvanlarda COVID-19 pozitif

Dünyanın aylardır gündeminde yer alan ve binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Corona virüsü salgını normalde insanlardan hayvanlara geçmiyordu. Yeni bildirilen habere göre, ABD’de yer alan Bronx Hayvanat Bahçesi’ndeki 4 yaşındaki Malaya kaplanında kuru öksürük görülünce test yapıldı ve kaplanın Corona virüsü testi pozitif çıktı. Söz konusu durum ile birlikte kaplanlara dahi bile bulaşacağını gösteren COVID-19 en bulaşıcı salgın hastalıklar arasında yerini alacak gibi duruyor. Bazı hayvanlarda corona virüs pozitif çıktı.

Bazı hayvanlarda corona virüs pozitif çıktı

Vahşi Yaşamı Koruma derneğinin yaptığı resmi açıklamaya göre yalnızca Malaya kaplanı değil aynı zamanda, aynı tür olan kardeşinde, iki Amur kaplanında ve üç Afrika aslanında benzer semptomlara rastlandı. Bu nedenle test yapan görevliler hayvanlarda COVID-19 virüsü tespit etti. Hayvanların iyileşmesi için yapılması gereken her şeye yaptıklarını söyleyen yetkililer, bu vakaların ardından virüse karşı daha dikkatli olunması gerektiğini aktarıyor.

Kaplan ve aslanların durumuna dair yapılan açıklamada ise, hayvanların durumunun iyi olduğu iyileşmeye başladıkları söyleniyor. İnsanlarda ve diğer hayvanlarda nasıl bir gelişim göstereceğinin bilinmiyor olması ise alınacak önlemleri çok ciddi hale getiriyor.

Hayvanat bahçesinde bulunan diğer kedigil familyadan olan hayvanlarda ise benzer bulgular bulunmadığı kaydediliyor. Söz konusu hayvanat bahçesi ise virüsün pandemi edilmesinden sonra 16 Mart tarihinde ziyaretçilere kapatılmıştı.

Söz konusu durum yine de hayvanlardan insanlara COVID-19’un geçebileceğine dair yorum yapmayı engelliyor olsa da evcil hayvanlar da vahşi hayvanların da bu tarz virüsleri taşıyabileceği söyleniyor.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi Gazetecilik bölüm ikinciliği mezunu, üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada görev alıp haber düzenleyen editör, yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp, ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

4 yorum - “Tehlike çanları çalıyor! Hayvanlarda COVID-19 pozitif”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  çin nin sorumsuzluğunun sonucunu tüm dünya cekiyorsa tüm dünya devletleri çin i dava etmeli ve ağır yaptırımlara tabi tutmalı….

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Acaba kedilere de yolukur mu bu hastalık?

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Birkac tane Şuursuz Çinli yuzunden oldu hersey

  1. Ziyaretçi dedi ki:

   çin devletine tüm dünya devletleri dava açmalı ve çok ağır yaptırımlar uygulanmalı

" Tehlike çanları çalıyor! Hayvanlarda COVID-19 pozitif konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tehlike çanları çalıyor! Hayvanlarda COVID-19 pozitif ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tehlike çanları çalıyor! Hayvanlarda COVID-19 pozitif ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video) Yazılım hakkında en fazla merak edilen sorular (Video)
 2. 2 Asus ROG Strix Scar 17 inceleme! Asus ROG Strix Scar 17 inceleme!
 3. 3 SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası! SDN ofisinde büyük iddialı PES 2021 turnuvası!
 4. 4 Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır? Araç kasko yenileme işlemi, telefondan nasıl yapılır?
 5. 5 Apple için özel olarak üretilen kol inceleme! Apple için özel olarak üretilen kol inceleme!
 6. 6 İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video! İndirimleri nasıl kazanıyoruz? Ofis içi video!
 7. 7 Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz? Instagram gizli hesaplarını nasıl görebiliriz?
 8. 8 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu? 39 TL'ye kablosuz hoparlör aldık, ne oldu?
 9. 9 PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor? PlayStation 5 çıkış tarihi! Bizi neler bekliyor?
 10. 10 Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti! Sadece 8 dakikada Apple etkinliği özeti!