Tehlikenin Farkında mısınız?


21 Mart 2007 Çarşamba 14:00
Tehlikenin Farkında mısınız?

Pek çok internet kullanıcısının masumane bir şekilde, içinde olduğu tehlikeyi farketmesini beklemek, eğer doğru ve yeterli bilgilendirmeyi yapmadıysanız elbette beklenemez. Bu tehlikenin boyutlarını gösterebilmek için ufak bir deneme yaptık. Kablosuz modemler ne zaman bir tehlike haline geliyor? İşte bu araştırmanın aşamaları ve sonuçları.
Araç gereçlerimiz hazır,  yola çıkıyoruz
Bir adet pili tam dolu PSP. Bir adet TEM otoyolu üzerinden belirlediğimiz merkeze giden ekip aracı.

Yaptığımız işlemler aslında çok basit. Araca bindiğimiz andan itibaren PSP’yi açarak otomatik kablosuz ağ taratma işlemi yapıyoruz. Bu işlemi aracı belirlediğimiz yere ulaşana kadar tekrarlıyoruz. Sonuç ise inanılmaz.

Hiç beklemiyorduk

Sadece TEM otoyolu Mahbutbey girişinden Çatalca çıkışına kadar 20’ye yakın kablosuz ağ noktası tespit edildi. Bu kablosuz ağların tamamına yakını PSP gibi ufak bir aletle bile bağlanabilecek sinyal seviyesine sahipti.

Daha ilginci; sonuçların yarısından fazlasında hiç bir güvenlik önlemi alınmaması. Bunun anlamı; sinyal yakaladığımız noktalarda rahatlıkla bir kablosuz ağa bağlanılabileceği ve internete çıkılabileceği.

Binalar engel oldu
Aynı sürece şehir içini kattığımızda en az 10’a yakın nokta daha olduğunu belirledik. Maalesef şehir içinde daha az nokta yakalamamızın nedeni; binaların sinyalleri engellemesi ve aracımızın sürekli seyir halinde olmasıydı.

Kullanıcıların bilinçlendirilmediği ortada

Pek çok internet kullanıcısı, yaygınlaşan ADSL hatları ile birlikte kablosuz adsl modemler kullanıyor. Zira artık dizüstü bilgisayarların ve taşınabilir cihazların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Ancak kullanıcılar bu konuda yeterince bilinçlendirilmedikleri için aldıkları kablosuz modemler üzerinde sadece temel bağlantı ayarlarını yapıyorlar.

Hal böyle olunca kablosuz modemlere dışarıdan erişim çocuk oyuncağına dönüyor. Açıkçası herhangi bir ağ veya uzmanlık bilgisine ihtiyaç olmadan kablosuz ağlar istenildiği gibi kullanılabiliniyor. Peki bu açığın beraberinde gelebilecek tehlikelerin farkında mısınız?

Neler olabilir ki?

Hiç bir güvenlik önlemi alınmamış kablosuz ağ üzerinden sizin kişisel bilgilerinize ulaşabileceklerini düşünmeniz, aslında karşılaşacağınız sorunların en basiti olsa gerek. Zira güvenlik önlemi almadığınız ağınız üzerinden internete çıkan birisi, sadece kişisel dosyalarınıza erişmek veya ADSL kotanızdan faydalanmaktan öte amaçlar içinde olabilir.

Bunların en başında dolandırıcılık, banka hesaplarının yasa dışı kullanımı, yasal olmayan içeriklere erişim ve yayınlanması gibi durumlar olabilir. Böyle bir durumda yasal süreç içinde ilgili makamların bakacağı ilk şey erişim yapılan ADSL IP numaraları olacaktır ki bu polisi doğruca sizin kapınıza getirir ve birinci dereceden şüpheli suçlu durumuna düşersiniz. Tabii derdinizi anlatana kadarda çekeceğiniz çile cabası.

Önleminizi almalısınız
Kablosuz modeminiz için almanız gereken önlemler ise çok basit.

1- Kullandığınız ADSL modem kablosuz dahi olsa mutlaka yönetici paneline size özel tahmin edilmesi güç bir parola koyun.

2- Asla Kablosuz ağınızı herkese açık hale getirmeyin. En azından WPA-PSK ile bir parola atayın hatta yapabiliyorsanız MAC erişim sınırlaması koyun ki şifresi kırılsa bile kolay kolay başkaları kullanamasın.

3- Sık sık kablosuz ağınızın erişim şifresini değiştirin (en az 3 ayda bir).

4- Kullanmadığınız zaman modeminizi kapatın.

Yazdığımız önlemler, alınması çok basit güvenlik işlemleridir. Nasıl yapacağınıza dair bilginiz yoksa bilgisayardan anlayan bir arkadaşınızla aranızı iyi tutmanızı öneririz ya da ADSL Modem’i satın aldığınız yere danışabilir ve hatta kullanım kitapçıkları ile internetten kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Bizden uyarması sizden önlem olması. Sonra kimse bizi uyarmadı demeyin.

Yazar: Ahmet Usta
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

28 yorum - “Tehlikenin Farkında mısınız?”

 1. Ziyaretçi dedi ki:

  Herşeyin kablolusu daha güzel bence… Mouse klavye ve modem gibi ürünlerin mutlaka kablolu olması gerekiyor bana kalırsa.. Çünkü klavye mouse ‘un ikide bir pili bitiyor modem’in ise konudaki gibi bir çok teklike yaşama olasılığı var….En iyisi kablolu, açıyorsunuz PC’nizi ne pil bitimiyle karşılaşıyorsunuz nede tehlikeyle.. Bana göre kablosuz klavye mouse ve modem out…. Kablolular in…

 2. Ziyaretçi dedi ki:

  Ben de bir kablosuz mdem kullanıcısıyım. Verdiğin bu faydalı bilgiler için teşekkürler.

 3. Ziyaretçi dedi ki:

  Bence bu test pekte bilinçli yapılmış sayılmaz çünkü benim wireless modemdede şifre yok gözüküyor ancak mac filter var uyarıda güvenilmeyen ağ gözüküyo ama giriliyo yani wpa yada wep şifresi koyunca bağlantı hızı gözle görülür derecede düşüyor bunuda hatırlatmak isterim mac filter koyun herşeye yeter 😉

 4. Ziyaretçi dedi ki:

  wpa/wep şifresi üstüne mac adresi koysanız ne yazar? “hacker”lar yine de içeriye sızmanın bir yolunu bulurlar. sanal ortam icat edildi, özel hayat kayboldu. sizin nerde olduğunuzu ve ne yaptığınızı saniye saniye bilen birileri var. o yüzden rahat olun takmayın kafaya. sanal şeyler bunlar. çek fişi; bitir dertleri. 😉

 5. Ziyaretçi dedi ki:

  Editörümüz resimli anlatsa mac olayını harbi çok iyi olacak ben formattan sonra modemi yüklediğimde wriles card busu görmemişti tesadüfi kullanmışım sözde şifresi var ama o şifreden girmiyordum yetkili yere US roboticse mail attım farklı olabilir diyor adsl şifresi ve modemin şifresi bense adsl şifrem ile modemin şifresini aynı sanıp ordan girdiğimi anlatmaya çalışmıştım neyse mac filtrelemek istediğimi söyledim ayrıntılı bir açıklama gelmedi modemden memnunumda tam karşımda öğrenci yurdu var nemelazım ha bu arada bende bugün buldum datron diye bir ağ şifre falanda istemiyordu ona bu siteyi tavsiye etmek lazımda kimse… artık

 6. Ziyaretçi dedi ki:

  Wpa ve Mac filitresi yaparken dkkat edilmesi gereken şey şifreleme ne kadar fazla ise cihazın kapsama alanı o kadar düşer dikkat edin

 7. Ziyaretçi dedi ki:

  Bazı arkadaşların düşündüğünün tersine; başlık süper olmuş. Gereksiz gündem ve tiraj elde etmek için atılan anlamsız bir başlıktan öte gerçekten fayda sağlayacak bir konuya dikkat çekmek için kullanılan yerinde bir başlık bence.

  SDN’e çok teşekkürler. Gerçekten bu yazıdan sonra adsl modemimde gerekli ayarları bir arkadaşıma yaptırdım. Açığı kapattırdım.

  Tekrardan çok teşekkürler. Ellerinize sağlık.

 8. Ziyaretçi dedi ki:

  N80’le bedava internet, oh ne rahat 🙂
  Şifrelemeyin abiler ablalar, GPRS faturamı görseniz oturur ağlardınız bari Gmail’imi WiFi’den kontrol edebileyim 🙂

 9. Ziyaretçi dedi ki:

  Bırakın bu bizim arkadaşlar ayaklarını ben de bağlanıyorum kablosuzdan öğrenciyiz apalım kardeşim… ama download yapmıorum… bunu çok samimi söylüyorum

 10. Ziyaretçi dedi ki:

  Anlamiyorum zaten.. bunu neden dusunmuyor insanlar.. kablosuz baglantim yok ama arkadaslar yukardaki daireden baglaniyorlar mesela.. bende olsa sdn nin dedigi gibi ilk olarak saglam bi parola koyardim ama bu diger insanlarin aklina neden gelmio onu anlayamiyorum.. sdn iyi bi konu bilgilendirici tesekkur ederim..

 11. Ziyaretçi dedi ki:

  Kablosuz modem kullanıcıları dikkat… siz uyarıları dikkate alın.. gerekli önlemlerinizi alın. aslında sanal dünyada hiçbir zaman güvende değiliz bunu da unutmayın…

 12. Ziyaretçi dedi ki:

  Mutlaka bilgilendirici haberler devam etmeli. Hatırlatmalar sık yapılmalı

  Teşekkürler SDN.

 13. Ziyaretçi dedi ki:

  Kabolsuz çalışabilen bi modem ama aldım ama kablolu kullanıyorum.

 14. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN de başlığı gördüm bir an kanım dondu. Başlık gazete reklamını andırıyor cok sevimsiz olmuş Editör abi bu hususlara lütfen dikkat!

 15. Ziyaretçi dedi ki:

  Vay bana waylar bana 🙂

 16. Ziyaretçi dedi ki:

  Türktelekom her müşterisine bağlantı karşısında kablosuz modem veriyor ama kablosuz modem kullnım ıle ılgıı bır kıtapçık bana verilmemişti şuan adsl kullanıcılarının çoğu kampanyadan dolayı kablosuz modem kullanıyor ne amaçlanıyor anlamış değilim

 17. Ziyaretçi dedi ki:

  Bu siteyi takip eden birinin kablosuz modem güvenliğini sağlamamış olması mümkün mü? Bence değil.

  Konu başlağı yaratıcı, iğneleyici ya da mizahi mi? Bence değil.

 18. Ziyaretçi dedi ki:

  Bizim arkadaşta yanlarındakli Pastahaneden ücretsiz olarak internete bağlanıyor.

 19. Ziyaretçi dedi ki:

  Sağolunn

 20. Ziyaretçi dedi ki:

  Doğru bi tespit bende öyle benimde nokia n80 telefonum var ve telefonumun wireless özelliği var
  wirless olan her yerde giriyorum internete takılıyorum msn oh ne güzel vallah

 21. Ziyaretçi dedi ki:

  Süper markete yakın oturnların evine net bağlatmıyor 😀 ZATEN

 22. Ziyaretçi dedi ki:

  Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler SDN,
  Bahsetiğiniz önlemleri şimdi alıyorum.

 23. Ziyaretçi dedi ki:

  Kablosuz adsl kullananlar çok dikkatli olmalı.

 24. Ziyaretçi dedi ki:

  SDN’den birisi bu önerilen 3 seçeneği bir animasyon yaparak anlatabilirmi acaba, herkesin işine yarar hemde.

 25. Ziyaretçi dedi ki:

  Sevgili SDN yöneticileri bu meseleyle ilgili olarak

  Asla Kablosuz ağınızı herkese açık hale getirmeyin. En azından WPA-PSK ile bir parola atayın hatta yapabiliyorsanız MAC erişim sınırlaması koyun ki şifresi kırılsa bile kolay kolay başkaları kullanamasın.

  diye belittiğiniz maddeyi resimlerle anlatabilirseniz bir çok insan yararlanmış olacak… Teşekkürler

  Editör: Önerileriniz için teşekkür ederiz.

 26. Ziyaretçi dedi ki:

  Güsel çok güseel… aceba şimdi naapabiliriiis… dur bakiyiiim

 27. Ziyaretçi dedi ki:

  o 20’ye yakın yeri ben biliyordum zaten esk’te olmama rağmen 😀 nie söylediniz tüh ne güzel otlanıyodu izim ***** 🙂

 28. Ziyaretçi dedi ki:

  faydalı bir konu. teşekkürler SDN

" Tehlikenin Farkında mısınız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tehlikenin Farkında mısınız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tehlikenin Farkında mısınız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

 1. 1 Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı! Yedeklediğimiz veriler ne kadar güvende? İşte cevabı!
 2. 2 Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk... Vivo X50 Pro elimizde! Türkiye'de ilk...
 3. 3 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık! 1 ayda 16 bin liralık kasa topladık!
 4. 4 Online market alışverişi artık çok kolay! Online market alışverişi artık çok kolay!
 5. 5 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri! 11 yaşındaki Kerem'den EBA ve tablet tavsiyeleri!
 6. 6 Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık! Oppo Reno4 inceleme - Tasarıma bayıldık!
 7. 7 Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu? Furkan 10 bin liralık drone'u kırdı! - Neler oldu?
 8. 8 Mobilden banka hesabı nasıl açılır? Mobilden banka hesabı nasıl açılır?
 9. 9 SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası SDN Şampiyonlar Ligi! - Özel FIFA 21 turnuvası
 10. 10 Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama! Havalimanında uçak kaçırmayı engelleyen uygulama!