Tehlikenin Farkında mısınız?


21 Mart 2007 Çarşamba 14:00
ABONE OL
Tehlikenin Farkında mısınız?

Pek çok internet kullanıcısının masumane bir şekilde, içinde olduğu tehlikeyi farketmesini beklemek, eğer doğru ve yeterli bilgilendirmeyi yapmadıysanız elbette beklenemez. Bu tehlikenin boyutlarını gösterebilmek için ufak bir deneme yaptık. Kablosuz modemler ne zaman bir tehlike haline geliyor? İşte bu araştırmanın aşamaları ve sonuçları.
Araç gereçlerimiz hazır,  yola çıkıyoruz
Bir adet pili tam dolu PSP. Bir adet TEM otoyolu üzerinden belirlediğimiz merkeze giden ekip aracı.

Yaptığımız işlemler aslında çok basit. Araca bindiğimiz andan itibaren PSP’yi açarak otomatik kablosuz ağ taratma işlemi yapıyoruz. Bu işlemi aracı belirlediğimiz yere ulaşana kadar tekrarlıyoruz. Sonuç ise inanılmaz.

Hiç beklemiyorduk

Sadece TEM otoyolu Mahbutbey girişinden Çatalca çıkışına kadar 20’ye yakın kablosuz ağ noktası tespit edildi. Bu kablosuz ağların tamamına yakını PSP gibi ufak bir aletle bile bağlanabilecek sinyal seviyesine sahipti.

Daha ilginci; sonuçların yarısından fazlasında hiç bir güvenlik önlemi alınmaması. Bunun anlamı; sinyal yakaladığımız noktalarda rahatlıkla bir kablosuz ağa bağlanılabileceği ve internete çıkılabileceği.

Binalar engel oldu
Aynı sürece şehir içini kattığımızda en az 10’a yakın nokta daha olduğunu belirledik. Maalesef şehir içinde daha az nokta yakalamamızın nedeni; binaların sinyalleri engellemesi ve aracımızın sürekli seyir halinde olmasıydı.

Kullanıcıların bilinçlendirilmediği ortada

Pek çok internet kullanıcısı, yaygınlaşan ADSL hatları ile birlikte kablosuz adsl modemler kullanıyor. Zira artık dizüstü bilgisayarların ve taşınabilir cihazların kullanımı oldukça yaygınlaştı. Ancak kullanıcılar bu konuda yeterince bilinçlendirilmedikleri için aldıkları kablosuz modemler üzerinde sadece temel bağlantı ayarlarını yapıyorlar.

Hal böyle olunca kablosuz modemlere dışarıdan erişim çocuk oyuncağına dönüyor. Açıkçası herhangi bir ağ veya uzmanlık bilgisine ihtiyaç olmadan kablosuz ağlar istenildiği gibi kullanılabiliniyor. Peki bu açığın beraberinde gelebilecek tehlikelerin farkında mısınız?

Neler olabilir ki?

Hiç bir güvenlik önlemi alınmamış kablosuz ağ üzerinden sizin kişisel bilgilerinize ulaşabileceklerini düşünmeniz, aslında karşılaşacağınız sorunların en basiti olsa gerek. Zira güvenlik önlemi almadığınız ağınız üzerinden internete çıkan birisi, sadece kişisel dosyalarınıza erişmek veya ADSL kotanızdan faydalanmaktan öte amaçlar içinde olabilir.

Bunların en başında dolandırıcılık, banka hesaplarının yasa dışı kullanımı, yasal olmayan içeriklere erişim ve yayınlanması gibi durumlar olabilir. Böyle bir durumda yasal süreç içinde ilgili makamların bakacağı ilk şey erişim yapılan ADSL IP numaraları olacaktır ki bu polisi doğruca sizin kapınıza getirir ve birinci dereceden şüpheli suçlu durumuna düşersiniz. Tabii derdinizi anlatana kadarda çekeceğiniz çile cabası.

Önleminizi almalısınız
Kablosuz modeminiz için almanız gereken önlemler ise çok basit.

1- Kullandığınız ADSL modem kablosuz dahi olsa mutlaka yönetici paneline size özel tahmin edilmesi güç bir parola koyun.

2- Asla Kablosuz ağınızı herkese açık hale getirmeyin. En azından WPA-PSK ile bir parola atayın hatta yapabiliyorsanız MAC erişim sınırlaması koyun ki şifresi kırılsa bile kolay kolay başkaları kullanamasın.

3- Sık sık kablosuz ağınızın erişim şifresini değiştirin (en az 3 ayda bir).

4- Kullanmadığınız zaman modeminizi kapatın.

Yazdığımız önlemler, alınması çok basit güvenlik işlemleridir. Nasıl yapacağınıza dair bilginiz yoksa bilgisayardan anlayan bir arkadaşınızla aranızı iyi tutmanızı öneririz ya da ADSL Modem’i satın aldığınız yere danışabilir ve hatta kullanım kitapçıkları ile internetten kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Bizden uyarması sizden önlem olması. Sonra kimse bizi uyarmadı demeyin.

Yazar: Ahmet Usta
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
28 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

faydalı bir konu. teşekkürler SDN

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

o 20’ye yakın yeri ben biliyordum zaten esk’te olmama rağmen 😀 nie söylediniz tüh ne güzel otlanıyodu izim ***** 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Güsel çok güseel… aceba şimdi naapabiliriiis… dur bakiyiiim

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sevgili SDN yöneticileri bu meseleyle ilgili olarak

Asla Kablosuz ağınızı herkese açık hale getirmeyin. En azından WPA-PSK ile bir parola atayın hatta yapabiliyorsanız MAC erişim sınırlaması koyun ki şifresi kırılsa bile kolay kolay başkaları kullanamasın.

diye belittiğiniz maddeyi resimlerle anlatabilirseniz bir çok insan yararlanmış olacak… Teşekkürler

Editör: Önerileriniz için teşekkür ederiz.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

SDN’den birisi bu önerilen 3 seçeneği bir animasyon yaparak anlatabilirmi acaba, herkesin işine yarar hemde.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kablosuz adsl kullananlar çok dikkatli olmalı.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bilgilendirdiğiniz için çok teşekkürler SDN,
Bahsetiğiniz önlemleri şimdi alıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Süper markete yakın oturnların evine net bağlatmıyor 😀 ZATEN

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Doğru bi tespit bende öyle benimde nokia n80 telefonum var ve telefonumun wireless özelliği var
wirless olan her yerde giriyorum internete takılıyorum msn oh ne güzel vallah

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Sağolunn

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bizim arkadaşta yanlarındakli Pastahaneden ücretsiz olarak internete bağlanıyor.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bu siteyi takip eden birinin kablosuz modem güvenliğini sağlamamış olması mümkün mü? Bence değil.

Konu başlağı yaratıcı, iğneleyici ya da mizahi mi? Bence değil.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Türktelekom her müşterisine bağlantı karşısında kablosuz modem veriyor ama kablosuz modem kullnım ıle ılgıı bır kıtapçık bana verilmemişti şuan adsl kullanıcılarının çoğu kampanyadan dolayı kablosuz modem kullanıyor ne amaçlanıyor anlamış değilim

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Vay bana waylar bana 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

SDN de başlığı gördüm bir an kanım dondu. Başlık gazete reklamını andırıyor cok sevimsiz olmuş Editör abi bu hususlara lütfen dikkat!

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kabolsuz çalışabilen bi modem ama aldım ama kablolu kullanıyorum.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Mutlaka bilgilendirici haberler devam etmeli. Hatırlatmalar sık yapılmalı

Teşekkürler SDN.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Kablosuz modem kullanıcıları dikkat… siz uyarıları dikkate alın.. gerekli önlemlerinizi alın. aslında sanal dünyada hiçbir zaman güvende değiliz bunu da unutmayın…

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Anlamiyorum zaten.. bunu neden dusunmuyor insanlar.. kablosuz baglantim yok ama arkadaslar yukardaki daireden baglaniyorlar mesela.. bende olsa sdn nin dedigi gibi ilk olarak saglam bi parola koyardim ama bu diger insanlarin aklina neden gelmio onu anlayamiyorum.. sdn iyi bi konu bilgilendirici tesekkur ederim..

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bırakın bu bizim arkadaşlar ayaklarını ben de bağlanıyorum kablosuzdan öğrenciyiz apalım kardeşim… ama download yapmıorum… bunu çok samimi söylüyorum

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

N80’le bedava internet, oh ne rahat 🙂
Şifrelemeyin abiler ablalar, GPRS faturamı görseniz oturur ağlardınız bari Gmail’imi WiFi’den kontrol edebileyim 🙂

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bazı arkadaşların düşündüğünün tersine; başlık süper olmuş. Gereksiz gündem ve tiraj elde etmek için atılan anlamsız bir başlıktan öte gerçekten fayda sağlayacak bir konuya dikkat çekmek için kullanılan yerinde bir başlık bence.

SDN’e çok teşekkürler. Gerçekten bu yazıdan sonra adsl modemimde gerekli ayarları bir arkadaşıma yaptırdım. Açığı kapattırdım.

Tekrardan çok teşekkürler. Ellerinize sağlık.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Wpa ve Mac filitresi yaparken dkkat edilmesi gereken şey şifreleme ne kadar fazla ise cihazın kapsama alanı o kadar düşer dikkat edin

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Editörümüz resimli anlatsa mac olayını harbi çok iyi olacak ben formattan sonra modemi yüklediğimde wriles card busu görmemişti tesadüfi kullanmışım sözde şifresi var ama o şifreden girmiyordum yetkili yere US roboticse mail attım farklı olabilir diyor adsl şifresi ve modemin şifresi bense adsl şifrem ile modemin şifresini aynı sanıp ordan girdiğimi anlatmaya çalışmıştım neyse mac filtrelemek istediğimi söyledim ayrıntılı bir açıklama gelmedi modemden memnunumda tam karşımda öğrenci yurdu var nemelazım ha bu arada bende bugün buldum datron diye bir ağ şifre falanda istemiyordu ona bu siteyi tavsiye etmek lazımda kimse… artık

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

wpa/wep şifresi üstüne mac adresi koysanız ne yazar? “hacker”lar yine de içeriye sızmanın bir yolunu bulurlar. sanal ortam icat edildi, özel hayat kayboldu. sizin nerde olduğunuzu ve ne yaptığınızı saniye saniye bilen birileri var. o yüzden rahat olun takmayın kafaya. sanal şeyler bunlar. çek fişi; bitir dertleri. 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Bence bu test pekte bilinçli yapılmış sayılmaz çünkü benim wireless modemdede şifre yok gözüküyor ancak mac filter var uyarıda güvenilmeyen ağ gözüküyo ama giriliyo yani wpa yada wep şifresi koyunca bağlantı hızı gözle görülür derecede düşüyor bunuda hatırlatmak isterim mac filter koyun herşeye yeter 😉

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Ben de bir kablosuz mdem kullanıcısıyım. Verdiğin bu faydalı bilgiler için teşekkürler.

SDN Okuru
SDN Okuru
14 yıl önce

Herşeyin kablolusu daha güzel bence… Mouse klavye ve modem gibi ürünlerin mutlaka kablolu olması gerekiyor bana kalırsa.. Çünkü klavye mouse ‘un ikide bir pili bitiyor modem’in ise konudaki gibi bir çok teklike yaşama olasılığı var….En iyisi kablolu, açıyorsunuz PC’nizi ne pil bitimiyle karşılaşıyorsunuz nede tehlikeyle.. Bana göre kablosuz klavye mouse ve modem out…. Kablolular in…

" Tehlikenin Farkında mısınız? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tehlikenin Farkında mısınız? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tehlikenin Farkında mısınız? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli Enfal Diner'in telefonuna baktık! Sürpriz hediyeli
  2. 2 9 yıllık Samsung Corby inceleme! 9 yıllık Samsung Corby inceleme!
  3. 3 Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme! Windows'lu hava temizleyici Froumann N90SDS inceleme!
  4. 4 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar! 1.500-2.500 TL arasında alınabilecek akıllı telefonlar!
  5. 5 Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme Parasını hak ediyor mu? Nubia RedMagic TWS inceleme
  6. 6 Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme Ses çıkarmayan Logitech MK295 inceleme
  7. 7 Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun! Her telefonda internetsiz oynanabilen 5 oyun!
  8. 8 iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu? iPhone 6s'ten iPhone 12 Pro'ya geçince ne oldu?
  9. 9 İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik İnternetçi abi Taylan Yıldız ile BMW i3s'te sohbet ettik
  10. 10 Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi! Samsung Galaxy S21 Ultra uzun kullanım testi!