Okunma

Tek İsteği Bir Kız Arkadaştı


28 Mayıs 2012 Pazartesi 07:30
Tek İsteği Bir Kız Arkadaştı

Bu soruyu duyduğunuzda Harvard Üniversitesi’nde okurken kızlarla tanışmak için üniversitenin serverlarına girerek kızların resimlerinden bir site kuran Marc Zuckerberg’in nasıl kısa sürede zengin olduğunu anlatan hikayeyi yeniden dinleyeceğinizi düşünmüş olabilirsiniz.

Ancak benim hikayem çok daha farklı biri hakkında olacak: Brandon Wade. Brandon Wade de aynı Zuckerberg gibi üniversitede okurken kızlar ilişkilerinde çok başarılı olamayan, hatta ortada söz edilecek bir ilişkisi bile olmayan ve bu durumdan yola çıkarak zengin olan bir yatırımcı. Ama onun hikayesi Zuckerberg’den biraz farklı.

Öncelikle Wade, Zuckerberg gibi ayrılmıyor. Tam tersine MIT’yi başarı ile bitiriyor. Ama onu bu başarıya iten motivasyon ise Zuckerberg’in motivasyonu ile aynı:kızlar. Gençliğinde çok çekingen, fiziksel olarak da yakışıklılıktan bir hayli uzak olan Wade’in kızlarla bir türlü başarı olamadığını gören annesi ona derslerine eğilmesi gerektiğini tembihler. Eğer okulda başarılı olup sonrasında çok para kazanırsa kızlarla şansının daha çok olacağını öğrenen Wade annesinin sözünü dinler ve okulda oldukça başarılı olur.

Çöpçatan sitesi

Sonrasında ise Wade ilk çöpçatan sitesi girişimini Seekingarrangement.com adıyla hayata geçirir. Wade’in bu girişimine sonrasında ‘What’s your price (Fiyatın Ne Kadar)’, ‘seeking millonaires (Milyonerler Aranıyor)’, ‘Misstravel (Seyahat Güzeli)’ gibi diğer siteler de eklenir. Bu gün Wade kendisine kız arkadaşı bulmak için kalkıştığı bu serüvenden yılda 10 milyon dolar gibi bir gelir elde ediyor.

Peki, Wade’i diğer çöpçatan sitesi girişimcilerinden ayıran olay nedir? Garrison Group Kurucu Ortağı ve Brandage dergisi yazarı Paul Garrison’un tabiriyle müşterilerin gerilim noktasını bulması Wade’in başarısının sırrı olarak gösterilebilir. Paul Garrison Brandage’deki son yazısında iyi pazarlamayı anlatırken ‘Hedef kitlenizin hayatlarındaki gerilim noktalarını tanımlarsınız. Sonra bir marka çözümüyle gerilimi çözersiniz. Apple aynı şeyleri yapan devasa bir kitle olduğumuzu yüzümüze vuran gerilim noktasına başarılı bir şekilde dokunuyor; hepimiz koyun gibiyiz. Apple bu noktada kişiselleştirme çözümünü ortaya koyuyor’ diyor.

Wade’in girişimlerini diğerlerinden ayıran da bu. Erkekler ilişkilerde ilk etapta kadınları daha çok fiziksel görünümleri ile değerlendiriyor. Kadınlar ise daha farklı kriterlere sahipler. Wade de tüm girişimlerinde güzel kızlarla onlar için para harcamaya hazır erkekleri bir araya getiren iş modelleri kuruyor. Böylelikle de Wade’ın bugünkü çöpçatan hanedanlığı kuruluyor.

Tabi, Wade Amerika’da bu girişimlerinden dolayı çok da eleştiriliyor. Sistem modern fahişelik olarak eleştiriler alsa da Wade bunu ilişkilerde çiftlerin birbiri için harcadığı para olarak değerlendiriyor. Üstelik şirket eskortlar ve hayat kadınları bu siteyi kullanmasın diye çeşitli önlemler de alıyor.

Kötü amaçlara yer yok

Bunlardan biri de Google’un API hizmeti. Bu hizmet sayesinde kullanılan fotoğrafın bir yerden kopyalanmış mı yoksa orijinal bir foto mu olduğu ortaya çıkıyor. Yine profillere girilen bilgiler de kontrol ediliyor. Tabi yine de bu konuda tam anlamıyla yüzde yüz bir önlem almak çok da mümkün değil. Ancak şirket şimdiye kadar Amerika gibi bir ülkede bu konu ile ilgili mahkemelerden bir ceza almamış. Bu işe ise kendine sevgili edinmek için girdiğini hiçbir zaman gizlemeyen Wade ise şimdi evli ve mutlu.

Üstelik kurduğu şirket de kendisi gibi birçok kişiye sevgili bulmakta yardım ederken o da parasına para katıyor. Aynı Zuckerberg’in yaptığı gibi.

::Siz bu girişimi nasıl buldunuz?
yazarOsman Kurt

ABD merkezli haftalık bir ekonomi dergisinde 4 buçuk yıldır ekonomi muhabirliği yapan Osman Kurt, teknoloji, otomotiv, havacılık, turizm ve Fransa'da Yüksek Lisans yaptığı pazarlama konusunda yazılar yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

10 yorum - “Tek İsteği Bir Kız Arkadaştı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  güzel yazı saçma bir kelime ile berbat edilmiş. nörd nedir , inek diyemiyor musun?

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Ya nerd diyin yavda inek nörd nedir arkadas?

 3. SDN Okuru dedi ki:

  vay be 🙂 annesinin sayesinde o kadar para kazanmış. 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Genelde ASosyal ve Çalışkan kişiliklere verilen bir isimdir Nörd. Kısacası ASosyal İnek Öğrenci denilebilir 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Nerd inek demek arkadaslar

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Tip fakiri,ama zaten artık olay diyalogda bitiyo birde money:)

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ilham kaynağım oldu. hazır site kodluyordum hemen birtanede arkadaşlık sitesi deneyem 🙂

 8. SDN Okuru dedi ki:

  ask mi istiyosun.?
  ya tipin olacak, ya da paran..

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Herşey güzel de nörd nedir arkadaş.

 10. SDN Okuru dedi ki:

  nörd? looks legit.

" Tek İsteği Bir Kız Arkadaştı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Tek İsteği Bir Kız Arkadaştı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tek İsteği Bir Kız Arkadaştı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "