Teknoloji Bizi Bozar mı?


13 Haziran 2007 Çarşamba 13:00
Teknoloji Bizi Bozar mı?
Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Yılmaz Esmer, ülkemizde İnternet ve bilişim teknolojilerinin kullanımına ilişkin tutum ve davranışlarla Türk insanının sosyokültürel değerleri arasındaki bağı ele alan bir araştırma gerçekleştirdi. Türkiye’de bir ilk olan ve ekolay.net ile TÜBİSAD‘ın destekleriyle yürütülen araştırmanın sonuçları, bir toplantı ile kamuoyuna duyuruldu.

Türkiye genelini temsilen 1.579 kişi ile yüz yüze görüşerek yapılan araştırmada, örnekleme dahil olan 41 ilde yaşayan 15 yaş ve üzerindeki deneklerden bilgi toplandı. Araştırmada, bilişim teknolojileri konusundaki tutum ve davranışlarla, bunlarla bireyin demografik özellikleri ve Türk insanının sosyokültürel değerleri arasındaki ilişkiler irdelendi.

Araştırmaya katılan öğrencilerin neredeyse tamamının cep telefonu kullandığı ve gençler arasında özellikle büyük oranda kontürlü telefon tercih edildiği ortaya çıktı. Rapordan ilginç bazı başlıkları özetleyelim.


Cep Telefonlarının Hakimiyeti

Araştırmanın en ilgi çekici kısmı şüphesiz kullanımdaki rolü en önemli bilgi ve iletişim aracı vazifesinden tutun da dijital tasmalığa kadar değişen bir aygıt olan cep telefonlarıyla ilgili.  Araştırmaya göre en yüksek cep telefonu sahipliği oranı 18 ila 25 yaş aralığında ve öğrencilerin neredeyse hepsine cep telefonu bulunuyor. Yaş ilerledikçe cep telefonu sahipliği oranı da azalıyor. Gençler klasmanında birçok öğrenci kontörlü cep telefonu kullanırken kısa mesaj hizmetini her gün kullanan kişilerin oranı %37 seviyesinde; ama 65 yaş üzerinde bu özellik pek kullanılmıyor.

İnternet Kullanımı Değiştiriyor (mu?)

Üniversite mezunlarının %17‘si ise internete hiç girmemiş. Yapılan araştırmada soruları yanıtlayanların %26‘sının evinde bir bilgisayar bulunuyor; yaşadığı evde en az bir internet kullanıcısı olanların oranı ise %51. Tabii bu istatistiksel bilgi, bahsedilen %51’lık oranda, çoğunluğun "ben bugün internet gördüm" cümlesine tekabül eden bir internet bilgisi olduğu düşüncesi uyanıyor. "Yerel ağda mı takıldınız onca sene?" deyip dalga geçilecek bir durum değil belki; fakat sanırsak araştırmada 1970 öncesi mezunları oldukça fazlaydı.
Araştırmaya göre internet kullanan insanlardaki sosyal farklılıklara karşı hoşgörü daha yüksek. Tabii burada nedensellik tuzağına düşmeden iki olgunun koşut gittiği sonucunu da çıkartabiliriz. Araştırmanın sonuçlarında internet kullananların farklı ırka mensup bir komşuyu kabullenmeme oranları (%16), kullanmayanlara göre daha düşük (%38). Aynı şekilde ve yine benzer bir farkla, farklı dine mensup bir komşu istememe oranı internet kullanıcılarında düşükken (%18), kullanmayanlarda nispeten yüksek (%42).
İlginç bir istatistik olarak, belki de geçen yüzyılın sonlarındaki Nuri Alço filmlerinin bir etkisi olarak internet kullanıcılarının ilk defa tanıştıkları kişilere güvenme oranıyla (%16) kullanmayanların güvenme oranı (%15) aynı derecede düşük. İnsanlar haklı tabii, bunun mütecavizi var, organ mafyası var, kaçakçısı var… var oğlu var.

     :: Eğer siz de "Ben bugün internet gördüm" diyorsanız sizi forumlarımıza alalım.

Bilgi: Tübisad
Yazan: Berkin Bozdoğan
SDN – http://shiftdelete.net
yazarVolkan Bilgin

14 yıldır profosyonel olarak bilişim sektöründe çalışan Volkan tam bir teknoloji meraklısı, sinema tutkunu, oyun bağımlısı. Bir çok teknolojinin çıkışına şahitlik eden Volkan ayrıca müzik, resim ve heykelle de uğraşıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Teknoloji Bizi Bozar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Bizi Bozar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Bizi Bozar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep! Samsung Galaxy S20 FE satın almak için 5 sebep!
  2. 2 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var? 11 yaşındaki teknoloji editörünün çantasında ne var?
  3. 3 SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık! SDN ofisi olarak Karadeniz'i turladık!
  4. 4 Bedava kahve getiren uygulamalar Bedava kahve getiren uygulamalar
  5. 5 iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video) iPhone 12 Pro kutusundan çıkıyor (Video)
  6. 6 Kojima yeni oyunu için harekete geçti Kojima yeni oyunu için harekete geçti
  7. 7 Buraların kralı neden Samsung? Buraların kralı neden Samsung?
  8. 8 Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme Yok böyle monitör! LG Ultragear 27GN950 inceleme
  9. 9 Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik! Yılların iOS efsanesini Android ile bitirdik!
  10. 10 Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar Huawei Mate 40 serisi tanıtıldı! İşte detaylar