Okunma

Teknoloji Devleri, Apple’a Karşı Birleşti!


23 Temmuz 2015 Perşembe 09:30
Teknoloji Devleri, Apple’a Karşı Birleşti!

Apple ve Samsung arasındaki patent gerginliği, teknoloji dünyasını az çok takip eden herkesin malumudur. Her ne kadar Samsung, Apple için yonga seti ve farklı ekipmanlar üretmeye devam etse de, iki firma arasındaki patent tartışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Hatırlanacağı üzere Apple, Samsung‘a karşı açtığı patent davasını kazanmış ve mahkeme Apple‘ın bahsi geçen patentlerinden yararlanılan tüm Samsung marka telefonlardan elde edilen gelirim Apple‘a ödenmesine karar vermişti.

Bu karar sonucunda Samsung, Apple‘a yaklaşık olarak 550 milyon dolar ödemeye mahkum edilmiş, durum teknoloji dünyasında şok etkisi yaratmıştı. Mahkemenin verdiği kararı kabul edilemez olarak nitelendiren Samsung, kararı temyize götürmüş ve sonucu beklemeye başlamıştı.

Samsung‘un bu hamlesinden sonra Apple tüm avukatlarıyla kararın onanmasını isterken hiç beklemediği bir hamleyle karşılaştı.

15-07/23/1.jpg

Dev Firmalar Apple’a Karşı Birleşti!

Facebook, Google, HP ve DELL gibi teknoloji dünyasının önde gelen isimleri Apple‘a karşı birleşerek bu kararın teknolojik ilerlemenin önünü tıkayacak nitelikte olduğunu ve mahkemenin aldığı kararın iptal edilmesi gerektiğini belirttiler.

Teknoloji dünyasının dev isimlerinden gelen bu hamle üzerine dik duruşundan taviz vermeyen Apple, Google‘ın davada tarafsız olarak yer alamayacağının altını çizerek Samsung‘un kullandığı Android işletim sisteminin Google imzası taşımasından ötürü, Google‘ın tamamen yanlı ve işine geldiği gibi bir politika izlediğini vurguladı.

Şu anda teknoloji dünyasının dev isimleri Apple karşısında birleşmiş durumdalar. Bakalım bu işin sonu nereye varacak. Bekleyip göreceğiz.

:: Sizce bu patent davasında haklı olan taraf hangisi?
yazarOsman Tufan

Oyunculuk serüveni 1996 yılında 16 bitlik oyunlarla başlayan Osman, tam bir oyun tutkunu. Oyun dünyasını ve teknolojiyi yakından takip etmekte olan Osman, Xbox 360'a sahip fakat gözü PlayStation 4'te.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

57 yorum - “Teknoloji Devleri, Apple’a Karşı Birleşti!”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Apple işlemcilerini bilerek Samsung'a yaptırıyor. Hala anlayamayanlar için açıklayayım. Apple Samsung'un batmasını engelliyor. Çünkü piyasayada kendi çöplüğünde boğulmasını istiyor. Yoksa Apple'ın Samsung'la ne işi olur. Koca dünyada Apple'a işlemci üretecek şirket mi yok az aklınızı çalıştırın 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Apple gine hırsızlığını konuşturuyor neyse ki buna dur diyenler çıkmış.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Hay patent kavganızı sizin. Ulan Apple'ın kendine ait neyi varki? Her bişeyi dışarıdan alıyor sadece tasarımını kendi yapıyor. İşlemciyi samsungdan alıyor ramleri samsungdan alıyor kamerayı sonyden alıyor ondan sonra anakartı foxconna yaptırıyor sensörleride başka firmaya yaptırıyordu ismini unuttum. Çöp marka bide patent savaşına giriyor. Samsung buna işlemci vermesinde sürtülsün burnu. Samsung istese tükürüğünde boğar Apple'ı.

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Nokia olmasa hiç biri oşmayacaktı

 5. SDN Okuru dedi ki:

  soğuk su dökün ayrılırlar:))))

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Herkes sony demiş sanki sony mobil sektörün büyük bir oyuncusuymus gibi kim takar sony ı ekran ve kamera yapmayı öğrensin sony he bazılarının hayal dünyasında sony mobil sektörün bir numaralı oyuncusu olabilir ama gercek dunyaya göre konusursak samsung Apple ve google arasında geçer mevzu sony ı kimse takmaz

 7. SDN Okuru dedi ki:

  Abi en basidinden barmak izi okuyucu home tusina ilk halka seklinde apple koydu sonra s5 samsun cakti resmen oda tam olmadi elini surtmeler falan

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Yasşasın APPLE!!

 9. SDN Okuru dedi ki:

  DÜNYA TEKNOLOJİSİ VS APPLE

 10. SDN Okuru dedi ki:

  apple bu davayı alır çünkü haklı ayrıca samsung işelmeci satar bundan bir ton para alıyo eğer satmazsa zaten gelirleri bir anda dip yapar

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Apple haklı. Çünkü Apple yapıyor iki ay sonra Samsung cakmasini yapıyor.

 12. SDN Okuru dedi ki:

  kesinlikle ilerlemenin önünü kesiyor bu hareket. ayrıca samsung'un üstüne yüklenmesinin tek sebebi de pazar payı olması yoksa diğer firmalarda pek ala aynı patent ihlalini yapıyor… apple ilk olarak htc çakması tasarımını değişsin. bir tarzı vardı bundan iki sen önce oda job ile birlikte öldü. (apple kullanıcısıyım)

 13. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman google yiyosa kendi programlarını appstore'dan kaldırsın. Apple kulanıcıları bu markayı bırakmaz zaten apple hemen buna karşı programla eksiği az çok kapatır. Artistliği mahkemede değil direk programları kaldırarak yapar. Tabi yerse 😀

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Apple çöp

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Ayrýca bi patent ihlali veya kopyalama , izinsiz kullaným gibi þeyler söz konusuysa kesinlikle ceza almalý Samsung
  S6nýn hoparlör ýzgaralarý bile birebir Ýphone6dan kopyaydý
  Samsung bu cezalarý yýllardýr çoktan hakediyordu

  hadi oradan Apple kölesi… asýl Apple cezalandýrýlmalý…

 16. ConfickerBelasi dedi ki:

  sacma her telefon birbirine benzer.

 17. SDN Okuru dedi ki:

  Bence apple ***** seklini yapmis kullanmis o kullanduysa sen baska bisey yapacaksin ***** buyuk hirsizlik fikir hirsizligidir .

 18. SDN Okuru dedi ki:

  Google varsa apple duman olur yazan elemana sesleniyorum apple tek başına piyasada hakim hala ne içip gelip buraya google'yi övüyosunuz anlamıyorum samsung zaten fiyasko plastik telefonları üretip üretip ilk önce fahiş fiyatına 2-3 ay sonra yarı fiyatına satıyor telefonlarını türkiyedede çok saf var alan =)

 19. Troob dedi ki:

  vibranium’dan mi yapsinlar

 20. SDN Okuru dedi ki:

  Apple/Sony birleşip bunları alt üst eder la

 21. Troob dedi ki:

  dýþ görünüþü bilmem ama yazýlým (ios) kesinlikle o parayý hak ediyor.. samsung da zaten bana göre haksýz..

 22. SDN Okuru dedi ki:

  ben samsungun yerinde olsam iphone 6s lerin işlemcisini üretmem bak davayı geri çek diye kıstırırdım….

 23. SDN Okuru dedi ki:

  Samsung'un yerinde olsam Apple'a panel, işlemci, ram, bellek vs hiçbirşey satmam. Gitsin nereden alıyorsa alsın. Daha yavaş ve kötü işlemcileri kullansın.

 24. SDN Okuru dedi ki:

  Apple yakında nokia gibi olacak. Apple da para yok. Parasız apple. 8 mp kamera kırılan teşefon koyuyorlar parasızlar işte. Batmamak için ona buna dava açarlar anca. Yaşasın samsung batsı n apple

 25. SDN Okuru dedi ki:

  Apple'ın ürünlerini Pahalı Satmasını Çekemiyorlar.

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Biraz akıllı düşünün her şey google ın elinde neden Apple google karşı gelmiyor yada sataşmaya çalışmıyor çünkü google ın elinde uygulamalar olarak çok sağlam bir güç var bir düşünün google şimdi ios için youtube, google drive, gmail ve benzeri bir çok uygulamanın desteğini keserse Apple zorunlu olarak ya bu eksikleri kendi dolduracak ki bunun geliştirme sonra en zoru olan insanlara alıştırma ve yayma süreci var bir de bunlar tam anlamıyla büyük masraflar bunun yanında büyük oranda kullanıcı kaybı olacaktır bu geçiş süresince yani bırakın google apple dan korktuğunu Apple google dan korkar çünkü bu uygulamaları sadece android e özel yaparsa bu sefer Apple ortadan kalkar bakınız wp kullanıcı sayısı yerlerde en büyük neden google uygulama desteği olmaması.Ayrıca Apple bu saaten sonra böyle güçlü işlemciler üretecek marka bulamaz.

 27. SDN Okuru dedi ki:

  GOOGLE VE FACEBOOK BİRLEŞTİYSE KARŞISINDA KİMSE DURAMAZ….

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Apple o kadar parasız kaldı ki (düşük donanımlı ve bükülen telefonlar) para kazanmak için son kozlarını ***** nokia gibi olacak. Apple patent hırsızlığına devam etsin bravo.

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Google varsa apple duman olur.

 30. SDN Okuru dedi ki:

  Apple tek başına ezer geçer bunları.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  apple tek siz hepiniz 9 avans 10 da biter 😀

 32. SDN Okuru dedi ki:

  Ulan herşeyin patentini alıyor saçma sapan sonra adam haklı diyorlar

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Sonunda

 34. TheFame dedi ki:

  Sony , IBM gibi patent devleri dahil olmadikca samsungun isi zor Dell mis Hp mis bunlarla olacak is degil o

 35. SDN Okuru dedi ki:

  Apple demek iyi iş başarmış arkadaş devler bile korkuyo bu şirketten neye elini atsa zirve resmen

 36. SDN Okuru dedi ki:

  Apple pazarın neredeyse tümüne sahip zaten

 37. SDN Okuru dedi ki:

  5 çürük elma 1 tane sağlam elma etmez ki.

 38. SDN Okuru dedi ki:

  samsung ezer 🙂 apple sanki kazandigi her kurus kurusuna helal sanki

 39. SDN Okuru dedi ki:

  eşitlik ve adalet farklı şeyler o yüzden diğer firmalar adalet istiyor

 40. SDN Okuru dedi ki:

  Kim kimin hakkini yiyor?Iphone isme nerden geliyormus bi bak bakalim.

 41. SDN Okuru dedi ki:

  APPLE FTW!

 42. SDN Okuru dedi ki:

  Çok güzel insanları kandırıyorsunuz bravo bu başlığı gören kişi Samsung Google falan ortak proje mi yapıyor diye bakıyor mahkemelik olduğu çıkıyor Samsung'un 😀

 43. SDN Okuru dedi ki:

  Facebook mu? Mantıksız. Adamların ofislerinde Kullandıkları tüm laptoplar Apple Mac.

 44. SDN Okuru dedi ki:

  Apple tek basina yeter abi

 45. SDN Okuru dedi ki:

  Apple dik dur eğilme apple severler seninle

 46. SDN Okuru dedi ki:

  Bence apple kazanır davayı. Adamın hakkını yiyorlar bide bi araya gelip hak savunuyorlar saçma !

" Teknoloji Devleri, Apple’a Karşı Birleşti! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Devleri, Apple’a Karşı Birleşti! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Devleri, Apple’a Karşı Birleşti! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "