Teknoloji devleri NVIDIA’nın Arm hamlesine karşı


17 Şubat 2021 Çarşamba 09:33
ABONE OL
Teknoloji devleri NVIDIA’nın Arm hamlesine karşı

Arm, Dünya çapında pek çok teknoloji şirketi için önem arz ediyor. Şirketin sahip olduğu lisanslar ve lisanslama politikası sayesinde pek çok şirket, Arm’dan faydalanıyor. Bu şirketler arasında Google, Microsoft ve Qualcomm gibi devler de var. Ancak teknoloji devleri, NVIDIA ve Arm arasında gerçekleşecek satın alma işlemi için endişeli.

NVIDIA, Arm’ı satın aldığı taktirde şirketin lisanslarına da sahip olacak.

Teknoloji devleri NVIDIA ve ARM arasında gerçekleşen satın alma işlemi için endişeli

NVIDIA, Arm’ı 40 milyar dolara satın aldığını duyurduğunda piyasada bomba etkisi yarattı. Bilindiği üzere NVIDIA, bilgisayarlar ve sunucular için ekran kartları üretiyor. Amerikalı üretici, Arm ile akıllı telefonlar ve nesnelerin interneti gibi çok daha geniş alanlara yayılabilecek. Ancak pek çok teknoloji devi, bu satın alıma karşı.

Arm’ın lisanslarını kullanan şirketlerin pek çoğu NVIDIA ile rakip. Bu sebeple, satın alım sonrası NVIDIA’nın tarafsızlığını koruyamayacağı düşünülüyor. Şirketin kurucu ortağı Hermann Hauser bile satın alma işleminin kötü bir fikir olduğuna inanıyor. Ancak NVIDIA, Arm ile satın alma için anlaşmış durumda.

NVIDIA, Arm’ın açık lisanslama modelini ve müşteri tarafsızlığını sürdürmeye kararlı olduğunu ancak bu modele bağlı olan şirketlerin çoğunun ikna olmadıklarını söyledi. Üstelik bu satın alma işlemi sonrası pek çok şirket, Arm lisansları için daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilir.

Arm’ın sahip olduğu açık lisanslama politikası, piyasadaki rekabetin dengelemesinde büyük önem taşıyor. Büyük şirketlerin haricinde küçük şirketlere de destek sağlayan Arm, bu şirketlerin büyümesinde önemli paya sahip.

NVIDIA teorik olarak bu açık lisanslama modeli ile kendi fikri mülkiyet ve AR-GE yeteneklerinden bazılarını birleştirmeyi planlıyor. Böylece Amerikalı üretici, 2023 yılına kadar 250 milyar dolarlık bir pazar hacmine ulaşmayı hedefliyor.

NVIDIA ve Arm satın alma işlemi konusunda anlaşma sağlasalar da gerekli kurumlar, satın alımın rekabeti olumsuz etkileyeceğini düşündükleri taktirde bu işlemi onaylamayabilir.

Arm’ın son üç aylık raporunda açıklanan rakamlara göre, şirketin tasarımları sayesinde saniyede 842 yonga üretiliyor. Ayrıca pek çok girişim ve ufak şirket, bu tasarımların yüzde 75’ine ücretsiz erişebiliyor.
yazarGorkem Say

Editörlük kariyerine SDN ile başlayan Görkem, aynı zamanda SDN Forum'da moderatörlük yapıyor. Eğitim hayatına bilgisayar mühendisliği okuyarak devam eden Görkem'in en büyük ilgisi ise bilgisayar donanımları.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
2 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar
Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

Harikasın Nvidia! Yola devam…

Teknoloji Dostu
Teknoloji Dostu
9 gün önce

ABD hükümeti destekli bir proje bu, çinlilerin arm kullanımını engelleyecekler.

" Teknoloji devleri NVIDIA’nın Arm hamlesine karşı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji devleri NVIDIA’nın Arm hamlesine karşı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji devleri NVIDIA’nın Arm hamlesine karşı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık! Nalet Bebe ile Honda E'de PlayStation 5 oynadık!
  2. 2 iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık? iPhone 12 mini UKT! - 2 ayda neler yaşadık?
  3. 3 Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme! Xiaomi Hutt akıllı cam temizleme robotu inceleme!
  4. 4 İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40! İşte yeni efsane: Xiaomi Redmi K40!
  5. 5 Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık Ortalığı karıştıran Erzurum oyununu oynadık
  6. 6 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim? 4 telefonun bataryası karşı karşıya! Birinci kim?
  7. 7 Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma Redmi Note 9 Pro vs POCO X3 NFC karşılaştırma
  8. 8 Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor! Xiaomi Mibro Air akıllı saat kutusundan çıkıyor!
  9. 9 Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik! Sıfır Bir filmini projeksiyonda izledik!
  10. 10 Ne olacak bu ekran kartlarının hali? Ne olacak bu ekran kartlarının hali?