Okunma

Teknoloji Dünyası mı Akıllı Telefonlar mı?


07 Ekim 2013 Pazartesi 06:35
Teknoloji Dünyası mı Akıllı Telefonlar mı?

Teknoloji sınırların çok geniş olduğu bir kavramdır. Hayatımızı kolaylaştıran her şeydir teknoloji; örneğin zihnimizdekileri bir kağıda aktarıp başkalarıyla iletişim kurmamıza yarayan kalem basit bir teknoloji ürünüdür. Elbette teknolojiye yaklaşım bu şekilde olabileceği gibi daha “devresel” ve “kablosal” da olabilir.

Şimdi teknoloji ürünlerini bilgisayar, tablet ve ceep telefonu başlıkları altındaki tüketici elektroniği sınırlarıyla ele alacağız. Günümüzde bu saydığımız ürün gruplarının ne ölçüde üretilip dünyanın her yerine ne düzeyde tedariğinin sağlandığını ve yakın gelecekte de sağlanmaya ne ölçüde devam edeceğini inceleyeceğiz.

1 milyar 746 milyon adet akıllı telefon

Araştırma şirketi Gartner’a göre 2012 yılında PC, ultrabook, tablet ve cep telefon segmentlerinde toplam 2 milyar 273 milyon adet ürünün dünya genelinde tedariği sağlandı. Bu tedariğin 1 milyar 746 milyonu akıllı telefondu. 341 milyon bilgisayar ve 116 milyon tablet tedarik edildi.

Bu yıl ise tabletin yılı oldu. Neredeyse iki kat daha fazla tablet tedarik edilirken bilgisayar sayısı önceki yıla göre 30 milyon azaldı, akıllı telefon ise 120 milyon arttı. Rakamlar ise şu şekilde 1 milyar 875 milyon akıllı telefon, 197 milyon tablet, 315 milyon bilgisayar.

2014’te neler olacak?

Ve önümüzdeki yıl. Akıllı telefon tedariğinin bir yılda 2 milyar adet sınırına dayanmasının beklendiği 2014 yılında tabletler ise 200 milyon sınırını da aşıp 265 milyona ulaşabilir. Bilgisayarların düşüşü ise devam edeceğe benziyor.  

:: Akıllı telefona dair tedairk rakamları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Teknoloji Dünyası mı Akıllı Telefonlar mı?”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  O değilde sürekli üretimdeler bu kadar telefonu ben L925 telefonumla mutluyum 3-4 yıl değiştirmeyi pek düşünmüyorum 🙂

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Telefonlar akıllı.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Akıllı telefonlar her türlü üstün geleçektir. Telefon herkesin ihtiyaçı ve artık millet marka havasına girdi en azından 4 inch olacak ( bende böyleyim ) ama tabletlerin o kadar satması beni şaşırttı

 4. SDN Okuru dedi ki:

  kesin akıllı telefonların 1 milyonunu gmd yapmıştır 😀

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Yok canım şaka yapıyo.

" Teknoloji Dünyası mı Akıllı Telefonlar mı? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Dünyası mı Akıllı Telefonlar mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Dünyası mı Akıllı Telefonlar mı? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "