Okunma

Teknoloji Dünyasının Büyüleyici Haritası


03 Mart 2014 Pazartesi 07:00
Teknoloji Dünyasının Büyüleyici Haritası

Bağımsız tasarımcıların ve grafik öğrencilerinin hazırladığı çalışmalar internet sayesinde kitlelere ulaşabiliyor. Bunlardan bazıları ise profesyonel işler ile rekabet edebilecek düzeyde yaratıcı ve ayrıntılı. Böyle bir çalışmaya imza atan Slovak grafik tasarım öğrencisi Martin Vargic, teknoloji dünyasının haritasını çıkardı. Her ne kadar Vargic çalışmasını “Internet Haritası” olarak adlandırsa da tasarımda internet ile birlikte teknoloji devleri ve ürünleri de yer alıyor.

Her köşede başka bir detay

Harita üzerine teknoloji ve internet dünyasının markalarını akıllıca yerleştiren Vargic, eğildiği ince detaylarla tasarımının ilgi görmesini sağlamış durumda. Mashable sitesinin yayımladığı görsellerde Vargic‘in haritasının tüm detayları da gözler önüne seriliyor.

Her isimde teknoloji var

Haritada ülkelerden tutun da bölge, eyalet, şehir isimlerine kadar her şey teknoloji markalarından oluşuyor. İlk göze çarpan markalar arasında Google, Microsoft, Facebook, Apple, Amazon, AOL gibi devler yer alıyor. Okyanus isimleri ise “Spam Ocean“, “Interface Ocean”, “Data Ocean” gibi oldukça ilginç seçimlerden oluşuyor.

Haritanın yüksek çözünürlüklü hali ve diğer ayrıntılar için sonraki sayfaya geçiniz…

İnternet markaları “Yeni Dünya”da

Teknoloji devlerinin harita üzerindeki konumlandırmaları da gelişi güzel değil. Dikkatli bakıldığında Facebook, Yahoo, Google, Twitter gibi internet devleri, gerçek dünya haritasında “Yeni Dünya” olarak adlandırılan sonradan keşfedilmiş Amerika Kıtası‘nın bulunduğu bölgeye denk düşüyor. Apple ise Avusturalya’nın olduğu bölgede farklı bir kıta olarak duruyor. Markaların bulunduğu konumlara yaklaşıldıkça, o markalara ait ürün, hizmet, servis gibi detayların haritanın üzerinde bulunduğu görülüyor.

Yüksek çözünürlüklü haritayı nereden bulurum?

Grafik öğrencisi Martin Vargic‘in bu büyüleyici haritasının yüksek çözünürlüklü bütününe tasarımcının DeviantArt profilinden ulaşabilirsiniz. Haritayı poster şeklinde satın almak için Zazzle.com‘u ziyaret edebilir ve ölçülere göre değişen fiyatlara göz atabilirsiniz.

:: Teknoloji dünyası haritasından etkilendiniz mi?
yazarAzim Köse

Ege Üniversitesi, Sinema TV Bölümü Yüksek Lisans mezunu olan Azim, 4 yıldır farklı mecralarda teknoloji hakkında haberler ve makaleler yazıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

6 yorum - “Teknoloji Dünyasının Büyüleyici Haritası”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Haci kimse yahudileri kotulememis sen neden gaza geldin boyle 🙂
  Ama turklerin tuketici oldugu konusunda sana katiliyorum..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Türklerin markası olmaz burada. Ama yahudi isen kesin markan olur 1

  yahu bütün yahudileri kötülemekden vazgeçin kötülük yapanları kötüleyin ona lafım yok ama adamların kafası çalışıyor tarih boyuncada böyle olmuş tarihde her daim ezilmişler (azıcık tarih bilgisi olan biri teyit eder dediklerimi) türklerin bir sapa balta olamamasının nedeni ise tüketiciliktir hep tüketsin milletimiz hiç üretmesin !

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Türklerin markası olmaz burada. Ama yahudi isen kesin markan olur

  +1

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Türklerin markası olmaz burada. Ama yahudi isen kesin markan olur.

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Şu devasa net aleminde bir tane bile Türk kökenli site yada yazılım yok. Çok merak ediyorum acaba ilk hangi zeki Türk girişimci “Türk sanal aleminin” potansiyelini keşfedecek.

 6. SDN Okuru dedi ki:

  saçma

" Teknoloji Dünyasının Büyüleyici Haritası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Dünyasının Büyüleyici Haritası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Dünyasının Büyüleyici Haritası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "