Teknoloji dünyasının en iyi işveren şirketleri belli oldu


22 Aralık 2020 Salı 15:30
Teknoloji dünyasının en iyi işveren şirketleri belli oldu

Salgın döneminde birçok teknoloji şirketi evden çalışma modeline geçti. Bu değişiklik şirketlerin çalışanlarıyla ilişkilerini de etkiledi. TeamBlind’ın yaptığı bir araştırma, bu süreçte aldıkları kararlarla çalışan dostu olan en iyi işveren teknoloji şirketlerini sıraladı. 50 şirketin bulunduğu listenin en başında teknoloji devleri yer aldı.

En iyi işveren teknoloji şirketleri arasında Netflix lider

TeamBlind araştırmasında çalışanlara şirketlerinin durumu soruldu. İşveren olarak hangi şirketin en iyi olduğu verilen cevaplara göre belirlendi. TeamBlind’in veri analizi aracına göre şirketler; çalışmak için en çok tavsiye edilen şirketler, en iyi liderlik ekiplerine sahip şirketler ve en eşit fırsatlara sahip şirketler gibi kategorilerde ele alınarak değerlendirmeye sokuldu.

Netflix bu noktada ilk sırada yer aldı. İkinci Facebook, üçüncü ise Apple oldu. Amazon’un dördüncü olduğu listede Google ‘çalışan memnuniyeti’ ve diğer başlıklarda beşinci sırada.

en-iyi-isveren-teknoloji-sirketleri-01

Yapılan değerlendirmelerde, Netflix diğer şirketlere göre çalışanlardan, çok daha olumlu geri dönüş aldı. Buna göre, çalışanların yüzde 67’si şirketlerini çalışmak için harika bir yer olarak önereceklerini söylüyor. Yüzde 65’i ise Netflix’teki ekip liderlerine güvendiğini, yüzde 74’ü de liderlerinin vizyonu sayesinde motive olduklarını belirtiyor. Bunun yanı sıra Netflix, listedeki 50 şirket arasında, farklı kategorilerin üçünde ilk 5 şirket arasında yer almayı başardı.

en iyi işveren teknoloji şirketleri

Şirket hakkında yapılan yorumlar arasında ise şunlar bulunuyor: Tazminatları çok iyi, akıllı bir şirket ve akıllı çalışanlar bulunuyor. Basit bir iş modeli var ancak soğuk bir ortam (samimi değil) sunuluyor.

Facebook’ta ise çalışanların yüzde 60‘ı liderlerine güvendiklerini söylüyor. Yüzde 81’i şirketin çalışmak için harika bir yer olduğunu ve tavsiye ettiklerini belirtiyor. Facebook çalışanları liderliğe oldukça önem veriyor ve güven duyuyor.

en-iyi-isveren-teknoloji-sirketleri-01

Çalışmak için en çok tavsiye edilen şirketler sıralamasında ise yüzde 52 ile Netflix ilk sırada yer alıyor. Google ve Facebook ise çalışanları tarafından sırasıyla yüzde 18 ve yüzde 12 tavsiye ediliyor. İlginç bir şekilde Amazon çalışanları işten çıkarılma korkusu yaşıyor ve yüzde 39’luk kısmı Amazon’da çalışmayı önermeyeceğini belirtiyor. Facebook çalışanları arasında benzer bir kaygı dikkat çekiyor.

En iyi takım liderleri kategorisinde de veriler pek de değişmiyor. En iyi takım liderliği konusundaki soruya Netflix çalışanlarının yüzde 75’i olumlu cevap veriyor. Takım liderlerine güvende yüzde 60 ile Facebook, yüzde 57 ile Apple, yüzde 46 ile Amazon, yüzde 39 ile Google sıralanıyor. 

Grafikli detayları incelemek için bu linke bakabilirsiniz.
yazarNilay Kamu

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nü ikincilikle bitirdi. Üniversite yıllarından beri de bilim ve teknoloji alanına ilgi duyan bir gazeteci. Birçok mecrada editörlük yaptı. Yazdığı yazılar ve haberler ile tecrübe kazanıp ilerleyen yıllarda çok daha iyi yerlere gelmek istiyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Dahili geri bildirimler
Tüm yorumlar

" Teknoloji dünyasının en iyi işveren şirketleri belli oldu konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji dünyasının en iyi işveren şirketleri belli oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji dünyasının en iyi işveren şirketleri belli oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

En yeni Videolar

  1. 1 Clubhouse uygulamasını denedik Clubhouse uygulamasını denedik
  2. 2 Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi Alanı YouTuber yapan Fujifilm X-S10 incelemesi
  3. 3 Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık! Xiaomi'nin sözde akıllı şemsiyesini zorladık!
  4. 4 Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı Samsung'un en iyisi: Galaxy Buds Pro kutu açılışı
  5. 5 Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba! Yeni kanalımız: Android kullanıcılarına merhaba!
  6. 6 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2 İyi ses için paraya kıydık: Saramonic Blink 500 Pro B2
  7. 7 M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor M1 işlemcili MacBook Air kutusundan çıkıyor
  8. 8 Logitech M190 mouse inceleme Logitech M190 mouse inceleme
  9. 9 AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi AirPods Pro rakibi Jabra Elite 85T incelemesi
  10. 10 M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor M1 işlemcili Mac mini kutusundan çıkıyor