Okunma

Teknoloji Dünyasının En Kötü Tahminleri


08 Ağustos 2009 Cumartesi 06:00
Teknoloji Dünyasının En Kötü Tahminleri

Gelecekte neler olacağını tahmin etmek kolay bir iş değildir. Bu yüzden astrologlar ve kahinler geleceğe yönelik tahminlerini geniş cümleler kullanarak yaparlar. Ancak teknoloji dünyasının geleceğini tahmin etmek büyük bir uzmanlık ve ileri görüşlülük gerektirir.

Elbette teknoloji dünyasının dahileri bile gelecek tahminlerinde zaman zaman çuvallayabiliyorlar. Geçmişin teknoloji dünyasını yönlendiren kişilerin yaptığı bazı tahminler var ki, bunlara günümüzde gülmemek elde değil. İşte sizin için seçtiğimiz teknoloji dünyasının en kötü tahminleri.

Tahmin 1

“Tüm dünya çapında sadece 5 bilgisayarlık bir piyasa olacak.” Thomas Watson, IBM Başkanı, 1943

Bilgisayar endüstrisinin emekleme dönemlerinde kimse bu teknolojinin nereye varabileceğini kestiremiyordu. Masaüstü bilgisayarların yaygınlaşması ile birlikte 50 yıl içinde neredeyse her evde bir bilgisayar olacağı sanıyoruz ki 1950’lerde çok uçuk bir hayal olarak görülüyordu.

Tüm bunların yanı sıra Thomas Watson’ın döneminde bilgisayar denilen aletler oda büyüklüğünde olan hesap makinelerinden fazla bir şey değillerdi. Watson’ın bu boyutlara bakarak bu tahmini yaptığını söyleyebiliriz.

Tahmin 2

“Televizyonlar altı ay içinde ortadan kalkacak. İnsanlar gece boyunca bir kutuya bakmaktan sıkılacaklardır.” Darry Zanuck, 20th Century Fox yöneticisi, 1946

1946 yılında Darry Zanuck, yüzden fazla filme imza atmış bir yapımcıydı. Sinemanın büyüsüne kapılmamış olmasına imkan yok. Bu sebepten insanların dev sinema perdeleri yerine ufak bir cam ekrana bakmak isteyeceklerini anlayamamış olabilir.

Eğer Zanuck bugün hayatta olsaydı eminiz ki o da gece boyunca kendisini o küçük kutudaki ekrana bakarken bulurdu. Gerçi günümüzdeki TV teknolojisi o kadar gelişti ki, o küçük kutular neredeyse dev sinema perdelerine yaklaştı.

 

Tahmin 3

“Nükleer güçle çalışan süpürgeler on yıl içinde her evde kullanılacak.” Alex Lewyt, Lewyt süpürge şirketinin başkanı, 1955

1950′li yıllarda, atomun gücünün keşfedildiği dönemde birçok insan bu teknolojinin daha geniş alanda kullanılacağını düşünüyordu. Bu yüzden Alex Lewyt nükleer enerjiyle çalışacak bir süpürgenin on yıl içinde yaygınlaşacağını söyleyince herkes büyük ilgi gösterdi.

Ancak zaman gösterdi ki bu tahmin fos çıktı. Evlerimzde hala elektrikli süpürge kullanıyoruz ve nükleer enerji ancak santrallerde kullanılıyor. Lewyt’in tahmini belki tutabilir ama bunun için birkaç on yıl daha beklemek zorunda kalabiliriz.

Tahmin 4

“Bir insanın evine bilgisayar alması için hiçbir neden yok.” Ken Olsen, Digital Equipment Corporation kurucusu, 1977

Bundan yaklaşık on yıl önce Compaq tarafından satın alınan Digital Equipment Corporation, 1970’lerde bilgisayar sektörünün önde gelen firmalarından biriydi. Ken Olsen bu tahmini yaptığında daha kişisel bilgisayarlar ortada yoktu.

Bu bir bahane olarak görülebilir ama bundan sadece dört yıl sonra IBM’in ilk kişisel bilgisayarı piyasaya sürmesi ile Olsen’in tahmini çok kısa bir süre içinde tarihin tozlu sayfaları arasına gömüldü.

Tahmin 5

“İnternet denilen şey 1996 yılında tamamen çökecek.” Robert Metcalfe, 3Com kurucusu, 1995

Teknoloji konusunda gerçek bir uzman olan ve Ethernet’i icat eden adam olarak tarihe geçen Bob Metcalfe’in bu cümlesi herhalde ömrü boyunca söylediğine en çok pişman olduğu cümledir.

Aynı zamanda bir dergide yazı da yazan Metcalfe, bu cümleyi de makalelerinden birinde kullanmıştı. Daha sonra 1999 yılında düzenlenen WWW Konferansı’nda bu cümlenin olduğu sayfayı yırtıp, suyla birlikte karıştırdıktan sonra yüzlerce izleyicinin önünde yutan Metcalfe, büyük konuşmamak gerektiğini umarız anlamıştır.

Tahmin 6

“Apple çoktan öldü.” Nathan Myhrvold, Microsoft eski CTO’su, 1997

Dürüst olmak gerekirse, Nathan Myhrvold bu sözü söylediğinde Apple’ın durumu hiç de iç açıcı değildi. Bilgisayar sektöründeki kime sorsanız Apple’ın sonunun geldiğini düşünüyordu.

O durumdayken sadece 10 yıl içinde Apple’ın bu kadar büyüyeceğini kimse öngöremezdi. Apple’ın günümüzde bilgisayar pazarında payını sürekli artırmasının yanında, akıllı telefon ve taşınabilir müzik çalar pazarlarında lider olduğunu gördükçe Myhrvold neler düşünüyor acaba?

Tahmin 7

“İki yıl sonra spam sorunu ortadan kalkacak.” Bill Gates, Microsoft kurucusu, 2004

En son yapılan araştırmalar, dünya çapında gönderilen tüm e-postaların yaklaşık %92’sinin spam olduğunu ortaya koyuyor. Bill Gates’in tahminine göre günümüzden üç yıl önce ortadan kalkmış olması gereken spam’lerin geldiği seviye gerçekten de korkunç.

Bill Gates birçok konuda bilgisayar dünyasını değiştirecek adımlar atmış olabilir. Öngörüsü kuvvetli olmasaydı Microsoft bugün olduğu yerde olamazdı belki ama bu kadar kötü bir tahmin de yapılamazdı diye düşünmeden edemiyoruz.

:: Sizin teknoloji dünyasının geleceğine yönelik tahminleriniz neler?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Teknoloji Dünyasının En Kötü Tahminleri”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    1 numaralı yorumu yapan akıllı bunlar gerçek kardeşim adamlar oturup haber mi uydurcaklar

  2. SDN Okuru dedi ki:

    hadi ordan siz de aklınız sıra haber yaptınız yani öyle mi? ya bırakın milleti kandırmayı kardeşim…

" Teknoloji Dünyasının En Kötü Tahminleri konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji Dünyasının En Kötü Tahminleri ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji Dünyasının En Kötü Tahminleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "