Okunma

Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!


12 Ağustos 2017 Cumartesi 11:00
Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!

Teknoloji şirketleri, yeniliklerini yakın gelecekte herhangi bir şekilde gerçekleştirme niyetinde olmamalarına rağmen geliştirmelerini hızlıca patent ile tescilliyorlar. Yenilikleri patentlemek onlara huzur veriyor. Rakiplerinin alanlarına girmesini engellemeye çalışırken fikri mülkiyetlerini koruyorlar.

 

IBM patent sayısıyla liderliği elinde tutuyor

Google, Facebook, Apple, Amazon, Microsoft gibi büyük teknoloji şirketleri her yıl ABD’de binlerce patent kaydı yapıyor. En son veriler, IBM‘in bu yıl içerisinde şimdiye kadar en çok patent kaydı yapan şirket olduğunu gösteriyor. Samsung ise listenin ikinci sırasında kendisine yer bulmuş.

17-08/12/patent-yarisi.png
IBM 2017’de 1 Ağustos tarihine kadar olan süreçte 5.797 patent tescili aldı. Samsung, 4.143 patent tescili ile ikinci sırada yer almakta. Bu, 1 Ocak – 1 Ağustos 2017 arasında IBM için günlük ortalama 27.2 patent anlamına gelirken Samsung için günde 19.5 patent anlamına geliyor.
 
IBM ayrıca 2010 yılından bu yana 53.925 ile toplam patent sayısında lider konumda. Samsung ise 2010 yılından bu yana 44.301 patent başvurusu ile yine ikinci sırada yer alıyor.
17-08/12/2010-patent-sayisi.png
Şirketlerin binlerce patent aldığını görüyoruz bununla birlikte şirketlerin yeni bir teknolojiyi patentlemesi piyasaya sürme niyetinde olduğu anlamına gelmiyor.
Samsung‘un tüketiciler için henüz geliştirmediği çok güzel teknolojileri ayrıntılı olarak anlatan sayısız patent gördük. Şirketin sayısız patentinden her birini kullanıp kullanmayacağı ise başka bir mesele.

 ::Şirketlerin kullanmayacağı teknolojileri patentlemesini doğru buluyor musunuz?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Sunlara bak arkadas, sadece patentlerden telif hakki alsalar ne kadar cok kazanacaklar.

" Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknoloji şirketlerinin patent yarışı tam gaz! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "